Meedias 2016.a.

Valgevene kultuuridessant avas kontserdihooaja/ 20.09.16 PÕhjarannik

Laupäeval avas Jõhvi kontserdimaja hooaja suurepärane Valgevene riiklik akadeemiline sümfooniaorkester, mille kontserdil kõlasid ka selle maa rahvapilli simbli helid.

 Valgevene suursaadik Anatoli Stepus ütles Põhjarannikule, et on õnnelik, sest Eesti ja Valgevene vahel toimub viimasel ajal palju ühiseid pidusid ning ettevõtmisi.

"Kontserdimaja sissekirjutus"

"Üks sellistest on fotokunstnik Žanna Sokolova näituse avamine, see on pühendatud Vitsebskis toimuva festivali "Slaavi bazaar" 25. aastapäevale. Samuti oleme õnnelikud, et täna toimub Valgevene riikliku akadeemilise sümfooniaorkestri kontsert. Nad tulid siia kahe kontserdiga ja täna esinevad nad Eesti ühes suurepärasemas saalis - Jõhvi omas," rääkis Stepus.

Stepus rõhutas, et käesoleval aastal tähistataksegi Valgevene kultuuri aastat ja just äsja otsustati, et käesoleva aasta novembris toimuvad Eesti kultuuri päevad Valgevenes. Lähiajal peaks selguma, millised Eesti kollektiivid sinna sõidavad.

"Meie kultuurikontaktid on üldiselt aktiivsed. Tänavu juba olime Jõhvis, kuna siin toimunud balletifestivali peaesineja oli Valgevene rahvuslik ooperi- ja balletiteater, kelle ülesastumine kulges samuti edukalt. Jõhvi kontserdimajas me pole nagu kodus, vaid olemegi kodus - meil on siin sissekirjutus," naeris Stepus.

Kui Põhjarannik pakkus Stepusele välja valida Valgevene ja Eesti kultuurist üks "kõige-kõige", nimetas suursaadik Eesti koorimuusika - lastest kuni pensionärideni - ja maailmakuulsad heliloojad ning Valgevene omast sellesama sümfooniaorkestri ja kõikvõimalikud isetegevuskollektiivid, millest paljud on Eestiski esinenud, sest nii Narval, Kohtla-Järvel, Jõhvil kui Sillamäel on Valgevenes sõpruslinnad.

Valgevene simbel

Valgevene riikliku akadeemilise sümfooniaorkestri kontserdi kavas oli kirjas Oginski polonees "Hüvastijätt kodumaaga", Griegi klaverikontsert a-moll, op.16 ja Šostakovitši sümfoonia nr 5 d-moll, op. 47. Tegelikult kõlasid ka kolm väiksemat lisapala, mis olid teadlikult kodust kaasa võetud. Näiteks kõlas heliteos, kus solistiks noor simblimängija Irina Mihhailova.

23aastane Mihhailova tutvustas Põhjarannikule oma 78keelelist instrumenti, mis on Valgevene rahvapill. Pill on iidne, aga oma praeguse kuju sai see XX sajandi alguses. Pilli täiustas ja viis selle uuele tasemele - lisas näiteks diapasooni - Valgevene helilooja ja muusikapedagoog Jossif Ženovitš ning temast algab akadeemiliste simblite ajalugu Valgevenes.

Mihhailova sõnul kirjutavad Valgevene heliloojad palju simblile, samuti esitavad simblimängijad viiulile kirjutatud palju. Mihhailoval on palju simblimängijaist konkurente ja Valgevenes on isegi simbliorkester. Neiu näeb oma tulevikku esmalt Valgevenes - "Loodan, et kõik läheb hästi; tuleb parimat loota". Samas isegi Valgevene simblimängijad on end Läänes tõestanud ja neid elab/ töötab seal.

Seni on Mihhailova ise esinenud välisriikidest enne Eestit ka Poolas ja Leedus.

Valgevene riiklikku akadeemilist sümfooniaorkestrit dirigeeris Aleksandr Anissimov (sünd. 1947), kes ütles, et kontserdi kava pandi kokku koostöös Eesti poole esindajatega. Arvesse võeti, et Šostakovitšil on 110. sünniaastapäev ja tema 5. sümfoonia polnud siiani ei Jõhvis ega Pärnus kõlanud - nii kummaline, kui see ka pole.

Ka Griegi klaverikontsert (solist meie grand old man Peep Lassmann) võeti nõnda kavva ja seda pidi ka Minskis harva kuulma - ehkki tegu on, kui nii võib öelda, poplooga.

Soliidne orkester

Valgevene sümfoonikud kõlasid tõesti hästi - sestap küsimus, miks nad pole meil varem esinenud. "Ilmselt on küsimus majanduslik, selliseid projekte pole lihtne ja odav organiseerida. Nüüd leiti vahendid ja - peamine - tahet. Loodame väga, et nüüd on aken raiutud, võiks esineda veel Tallinnas, Kohtla-Järvel ja Tartus, kus on head kontserdisaalid" ütles Anissimov.

Ta tutvustas lühidalt ka oma orkestri ajalugu, mis ulatub 80 aasta taha. Esmalt oli tegu lihtsalt sümfoonior-kestriga, siis sai ta riikliku staatuse. Orkestriga on töötanud sellised huvitavad dirigendid nagu Mravinski, Svetlanov, Gergijev ja Pletnjov; esinetud on koos legendaarsete solistidega, nagu Gilels, Van Cliburn, Menuhhin, Oistrahh, Richter ja Rostropovitš.

Orkester on kogu Euroopa läbi sõitnud, kontserte on antud Jaapanis, ees ootab Hiina - oligi viimane aeg Eestisse jõuda.

Kontserdijärgsel kohtumisel naljatati, et sümfooniaorkester saab ka kodus esineda - kui jääb ruumi estraadiüritustest. "Unistame, et Minskis saab olema saal, mis on loodud just klassikalise muusika jaoks - nagu on Jõhvi oma," täpsustas Anissimov.

Dirigent on enda sõnul nii kurb kui uhke, et Valgevenes on muusikuid "valmistatud" nii Poolale kui Hiinale, kuhu just viimasel ajal tööle suundutakse. "Siiski on maa talentide poolest rikas, meile jagub," ütles ta.

TEET KORSTEN