Uudised

Tormise juubeliks kõlavad "Sünnisõnad"

Nädala pärast, reedel, 7. augustil, Veljo Tormise juubelipäeval, saab Tallinnas Noblessneri valukojas teoks Tormise-Kaljuste-Jalaka esietendus, muusikaline mana „Sünnisõnad“.

 Tõnu Kaljuste muusikajuhina ja Peeter Jalakas lavastajana tahavad uue nurga alt näidata Tormist ja tema muusikat.

„Sünnisõnad“ on sümboolselt õhtu mitmetähenduslik pealkiri, mis on pärit Veljo Tormise 1999. aastal valminud kantaat-kollaažist. Selle kavatses maestro oma loomingulise elu viimaseks uusteoseks 70. sünnipäeva eel.

Autorite kavandatav soome-ugri mütoloogilist maailma loomist käsitlev etendus, 'muusikaline mana' koosneb kaheteistkümnest numbrist ehk stseenist.

Algusstseen on „Loomine“ „Unustatud rahvaste“ „Isuri eeposest“ (1975), seejärel katkend kantaadist „Sünnisõnad“, siis põimuvad õhtu teljena neljal korral katkendid teosest „Ütles Lembitu“ (Fr. Tuglase tekstil ta 100. sünniaastapäevaks), vaheldumisi kolme katkega „Kalevala 17. runost“ (1985), nende vahel omapäraselt rituaalne „Pärismaalase lauluke“ (1981), enne lõppu üks „Neljast etüüdist Juhan Viidinguga“ (1980) ja lõpustseeniks ingerisoome ballaad „Laevas lauldakse“ (1983).

Esitajaid-tegijaid on rohkesti: laval on Eesti Rahvusmeeskoor, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Viljandi Drumlab (Silver Ulvik, François Archanjo, Urmas Pitsi, Siim Koppel) Reigo Ahvena käe alt, runolaulik Ilona Korhonen (Soome), butoh' tantsijad Simona Orinska ja Ieva Putniņa (Läti), Von Krahli näitlejad Ragne Veensalu, Ott Kartau, Ivo Reinok, Jaan Väärt ja Taavi Eelmaa. Lisaks peategijatele Kaljustele ja Jalakale on Peeter Jalakas ka õhtu koreograaf koos Simona Orinskaga ning lavakujunduse autoreid seltsis Enar Tarmo, Kärt Ojavee ja Edith Karlsoniga, viimased kaks on etenduse kunstnikud; videokunstnikud on Emer Värk ja Mikk-Mait Kivi. Projekti kaasatud helilooja Tõnu Kõrvits tegi etendusele kaheksa pala orkestratsioonid Tallinna Kammerorkestrile ja selle ansamblitele – neid aga laval ei näe, see muusika, nagu ka ERSO ning Kristi Mühlingu kandlemäng tulevad fonogrammilt. Laval näeb Tormist esitamas eeskätt ikka lauljaid ja trumme.

Tegemist on Von Krahli teatri, Nargen Opera ja Nargenfestivali projektiga koostöös Eesti Kontserdi ja Eesti Filharmoonia Kammerkooriga.