Uudised

Tallinnas toimub 30. rahvusvaheline orelifestival

28. juuli oreliöö Tallinna Niguliste kirikus avab seekordse, juubelinumbrit kandva rahvusvahelise orelifestivali.

  Avaõhtu 28. juulil kannab nimetust "Praeludium / Suur oreliöö Nigulistes“ ja sellel esineb kokku seitse Eesti organisti – Andres Uibo ning tema õpilased Aare-Paul Lattik, Ulla Krigul, Denis Kasparovitš, Tiia Tenno, Maris Oidekivi Kaufmann ja Anna Humal. Juubelinädalate esimene kontsert Tallinnas algab kell 21.50 ning kestab hommikuni kell 4.30.

Orelifestivali kunstiline juht on organist ja muusikaakadeemia professor Andres Uibo. Festivalikontserdid Tallinnas, teistes linnades ja maakondades toimuvad kuni 7. augustini. Tallinnas leiavad need aset Niguliste kirikus, mis on olnud alati festivali peaareen, aga ka Jaani ja Toomkirikus.

Palju kontserte toimub veel Eesti maakondades ja teistes linnades, sest on ju festival traditsiooniliselt alati olnud külaliseks meie maakirikute imelistel ajaloolistel orelitel. Lisaks pealinnale tulevad kontserdid Tartus, Pärnus, Taageperas, Lohusuus, Kullamaal, Nissis, Valgas, Kodaveres, Mustvees ja Käsmu kirikus. Ühtekokku toimub 25 erinevat kontserti.

Esmaspäeval, 1. augustil ning veel 4. augustil on võimalik osaleda ekskursioonidel, kus tutvutakse Eestimaa kirikute ja orelitega. Giidiks on Andres Uibo ise. Teavet nende reiside kohta saab korraldaja Tiit Reisid kodulehelt. Kogu informatsiooni Tallinna 30. rahvusvahelise orelifestivali kohta leiab Eesti Kontserdi kodulehelt.

Et tegu on juubelinumbriga pidustustega, meenutame ka selle sünnilugu. Tallinna rahvusvaheline orelifestival sündis poliitilise sula algusaegadel 1987. aastal. Kolm 
noort organisti, Edouard Oganessian Vilniusest, Aleksei Šmitov Moskvast 
ning Andres Uibo Tallinnast olid pälvinud laureaaditiitlid Moldova pealinnas Chișinăus toimunud üleliidulisel organistide konkursil 1987. aasta kevadel ning 
lunastanud endale õiguse teha ajalugu: nad said esimest korda Nõukogude Liidu 
ajaloos osaleda rahvusvahelisel organistide konkursil kapitalistlikus riigis, tookord Lääne-Saksamaal Speyeri linnas.

Vahetult enne väljasõitu Speyerisse oli aga veel kohustus mängida oma kavad ette autoriteetsele žüriile. Nii tekkiski ühel laureaadil, Andres Uibol mõte viia see läbi Tallinnas ja nii, et mängivad nii konkursile sõitjad kui ka žüriiliikmed. Esimene festival, kontserdisari 1987. aastal, kandis nime 'Niguliste orelinädal' ning selle ürituse suur kordaminek (pääsmed olid välja müüdud juba mitu kuud enne festivali algust) pani aluse edasistele festivalidele. Andres Uibo ise oli selleks ajaks oma kontsertidega läbi käinud aga peaaegu et kõik tollase N. Liidu orelilinnad, ja alati oli tal kaasas ka Eesti orelimuusikat.

Tänaseks on Tallinna rahvusvaheline orelifestival üks tähtsamaid orelimuusika suurfoorumeid maailmas. Festivali algataja ning siiani selle kunstiline juht Andres Uibo on hoolega kokku kogunud kõik orelipidu ja selle ajalugu puudutavad materjalid – kavavihikud, plakatid, reklaamvoldikud, ajaleheartiklid ja muu festivaliga seonduva. Osa sellest mahukast materjalist on võimalik näha Tallinna Niguliste kirikus festivali ajal avatud näitusel.