Meedias 2016.a.

Tallinna orelifestivali lõppes Peeter Vähi teose maailmaesiettekandega/ 8.08.16 kultuur.err

Eile lõppes Tallinnas Estonia kontserdisaalis XXX rahvusvaheline orelifestival, mille kunstiliseks juhiks on oreliprofessor Andres Uibo.

 Populaarse festivali avas 28. juulil Oreliöö oma alatises paigas Tallinna Niguliste kirikus, kus Andres Uibo mängis ise koos oma õpilaste, meie tuntud organistidega. Orelipeo viimane kontsert toimus aga Estonia kontserdisaalis eile.

Õhtu kavas tuli esmalt esiettekandele prantsuse organisti, helilooja ja improvisaatori Jean-Pierre Leguay' kolmeosaline "Missa Laudamus Te" meeskoorile ja orelile. Laval on Eesti Rahvusmeeskoor, orelil Piret Aidulo ja juhatamas rahvusmeeskoori peadirigent Mikk Üleoja. Maestro Leguay on pikka aega tegutsenud ka ise Pariisi kuulsa Notre Dame'i kiriku peaorganistina.

Kontserdi teises pooles kõlas kaks Peeter Vähi teost. Peeter Vähi ja Andres Uibo on juba varasemast olnud head kolleegid Eesti Kontserdi produtsentidena. Lavale tuleb Klaaspärlimäng Sinfonietta, dirigeerib Andres Mustonen, publik saab osa suursündmusest, milleks on Peeter Vähi viiulile ja orkestrile kirjutatud "Valguse ja varju kontserdi" maailmaesiettekanne.

Peeter Vähi viiulikontsert on esimene oopus tema loomingus selles žanris, see on orelifestivali tellimus ning festivalile pühendatud. Teose solistina astub üles meie noorema põlvkonna nimekamaid viiuldajaid, hiljaaegu Ameerika Ühendriikides oma õpingud lõpetanud Mari-Liis Uibo. Andres Mustoneni käe all möödus sel õhtul ka Peeter Vähi teise teose, festivalil Klaaspärlimäng 2014 esiettekandele tulnud pala "Nelikümmend kaks" ettekanne.

Juubelinumbriga orelifestivalil oli kindlasti põnev see, kuidas rahvusvaheliselt tuntud välisorganistid käisid kontserte andmas meie unikaalsetel maakirikute orelitel.

Oreliprofessor Hans Gebhard Saksamaalt, kes on olnud Saksamaal ka Andres Uibo enda õpetaja, andis kontserdi 30. juulil Mustvee kirikus, samal päeval mängis teine saksa organist Holger Gehring Taagepera kirikus, ameerika maestro James David Christie mängis järgmisel päeval Valga kirikus, Belgia orelikunstnik Peter van de Velde esines Pärnus Eliisabeti kirikus, hollandlane, meil hästi tuntud Peter van Dijk andis kontserdi 2. augustil Käsmu kirikus.

Reedel, 5. augustil mängis oma kava Pärnus Eliisabeti kirikus külalisorganist Jean-Pierre Leguay, kes on ka täna esiettekantava Missa autor, maestro Hans Gebhard tegi teise maakirikukontserdi 5. augustil veel Kullamaal, Peter van Dijk 6. augustil Kodavere kirikus ning viimasena Prantsusmaal tegutsev Edouard Oganessian 6. augustil Nissi kiriku orelil ja 7. augustil Lohusuu kirikus.

Nii on Andres Uibo oma alatise missioonina maailma tuntud orelikunstnikele Eesti maad ja rahvast ning meie kultuuri tutvustanud, kõik need kümned aastad, mil ta omaalgatatud orelipidu siinmail on korraldanud.

PRIIT KUUSK