Tallinna orelifestival

Austatud kuulajad, lugupeetud esinejad!

Prof. Andres Uibo
Tallinna rahvusvahelise orelifestivali algataja ja kunstiline juht aastast 1987


Alustades 1987. aastal, ning astudes enesekindlalt ja loovalt edasi, oleme jõudnud tänavuse festivalini, mida tähistame järjekorranumbriga 30. See on väärikas number ning meil on rõõm tõdeda, et Eestis toimuvaist muusikasündmustest oleme vanimad ning ühtlasi oleme tänaseks kasvanud maailma orelisuurfoorumite esikolmikusse kuuluvaks .See on suur au. Aga selleks on tehtud ka palju tööd.

Orelifestivali ajalugu on olnud kirev ja põnev. See on tihedalt seotud iseseisvast Eesti Vabariigist unistamise ,taastamise ja tema arengu looga. Alustasime festivaliga ju Nõukogude Liidu ajal, kui meie riigipiirid olid veel välismaailmale suletud . Esimesed kaks festivali toimusidki Eesti NSV Riikliku Filharmoonia egiidi all. Siis tuli osaline vabanemine, laulev revolutsioon ja orelifestivalist sai esimene muusikaüritus, mille korraldamist toimetas tolle aja täiesti uudne ettevõtlusvorm – koperatiiv , milline oli loodud Eesti Kooriühingu juurde. Kui saabus Eesti Vabariik ja iseseisvus, sai festivali korraldajaks eraalgatuslik agentuur Esto-Muusika. Sellele järgnes aastatel 1994-1996 korraldajana AS Tallinna Orelifestivalid, mis oli juba täielikult erakapitalil põhinev ettevõtmine. Alates 1997 aastast kuni tänaseni on orelifestivalid aga toimunud Eesti Kontserdi egiidi all.

Juubeli puhul oleks siinkohal tuua ehk ka mõned huvitavad faktid: Orelifestival oli esimene , milline hakkas kontserte korraldama tegevates kirikutes, samuti olime esimesed, milline hakkas korraldama kontserte üle kogu Eesti, ning on teinud seda tänuväärset asja praeguseni.

Tänaseks on Tallinna Rahvusvahelisel Orelifestivalil esinenud enam , kui 200 maailma juhtivat organisti, antud on ühtekokku ca 900 kontserti ning kuulajaid kirikutes ja saalides on olnud enam, kui 120.000, millele lisanduvad Eesti klassikaraadio poolt vahendatud kontsertide raadiokuulajad.

Meil on hea festivale korraldada, sest Eesti on ju orelite poolest rikas maa.
Meid teeb unikaalseks orelipark, milline on ehitatud aastatel 1840-1940. Originaalkujul säilinud oreleid sellest perioodist on maailmas väga vähe säilinud. Selline väärtuslik pillivaramu on meie suur rikkus. Oleme festivali kaudu väga –väga edukalt tutvustanud ja jaganud seda kogu maailmaga.
Tahan tänada kõiki , kes on nende festivalide korraldamise juures olnud ja kaasa aidanud. Samuti suur tänu kõigile esinejatele. Ja neid on olnud väga palju. Olge tänatud. Jätkakem, ja mingem samavahvalt ja väärikalt edasi. On meeliülendav, et Tallinna Rahvusvaheline Orelifestival on suutnud anda oma väikese panuse maailma 2500 aasta vanusesse oreliajalukku! Aitäh!