Uudised

Sven Grünberg tähistab sünnipäeva kolme autorikontserdiga

Täna 60 aasta juubelit pidav armastatud helilooja Sven Grünberg annab kolm autorikontserti, Pärnus, Tallinnas ja Tartus. Esinejate hulgas Eesti Rahvusmeeskoor, keelpillikvartett Prezioso, Ott Lepland jpt.

 Sven Grünberg: „Üks 60-aastane elutsükkel on täis saanud ja algab uus. Sel puhul on tavaks teha kokkuvõtteid, vaadates tehtule, kuid vaadates muidugi ka ette, sest eluliinid ei peaks lihtsalt ära vajuma või seiskuma, vaid püüdlema uute kvaliteetide poole.
Kontsertidel kuulete läbilõiget sellest, mida olen teinud neljakümne aasta jooksul, alates muusikast, mille kirjutasin ansamblile Mess veel muusikakoolis õppimise ajal.“

Olulise teetähisena on kontsertide kavas esiettekandel Buddha tekstidele (Dhammapada 1. peatüki ainetel), tõlkinud Linnart Mäll, loodud teos „Seadmused“ Rahvusmeeskoori esituses. Lisaks katkendeid plaatidelt „Milarepa“, “Prana symphony”, filmidest “Hukkunud Alpinisti hotell” ja “Hundiseaduse aegu” ning teleseriaalist “Wikmani poisid” Mitmed teosed kõlavad kontserdilaval esmakordselt.
Sven Grünberg sai laiemale üldsusele tuntuks oma ansambliga Mess. See progerokigrupp oli omas žanris teerajajaks kogu endises Nõukogude Liidus ja just selle koosseisuga toimus 1975. aastal Grünbergi esimene autorikontsert.
Ta oli elektroonilise muusika esmaloojaks Eestis ja üheks esimeseks toonases Nõukogude Liidus, kus kogus laialdast tunnustust muusikaga filmile “Hukkunud Alpinisti hotell”. Sel perioodil valmis tal Nõukogude Liidu esimene elektronmuusika autoriplaat “Hingus” (1981)

1993. aastal valmis Saksa plaadifirmas Erdenklang album “Milarepa” ja 1995. aastal
“Prana Symphony”, mille muusika ja laulude ainuesitajaks-loojaks on Grünberg.
2013. aastal valmis Grünbergil kontsertkava “Vaadates sisse” ansamblile Vox Clamantis ja kammeransamblile, millest on ilmumas nii heliplaat kui ka DVD.
Tänaseks on Grünberg loonud muusika kaugelt üle sajale filmile. Tuntumad neist on “Hukkunud Alpinisti hotell”, “Wikmani poisid”, “Naksitrallid”, “Leiutajateküla Lotte”, “In the Realm of the Lotos”, “Lotte ja kuukivi saladus”, “Detsembrikuumus” ja “Õlimäe õied”.
Eesti filmiloojate kõrval on ta teinud koostööd Poola, Jaapani, Soome, USA, Vene, Saksa, Läti jt autoritega. 2012. aasta Klassikaraadio küsitlusest selgus, et asjatundlik kuulaja peab Eesti filmisajandi parimaks muusikaloojaks Sven Grünbergi.
Sven Grünberg on tänavu Eesti Kontserdi resideeriv helilooja.

N 24. november kell 19 Pärnu kontserdimaja
L 26. november kell 19 Estonia kontserdisaal
P 27. november kell 16 Vanemuise kontserdimaja

Kontserdisari “Autoriportreed“
Sven Grünberg 60
Eesti Rahvusmeeskoor, dirigent Mikk Üleoja
Keelpillikvartett Prezioso, Vambola Krigul, Liis Viira, Mihkel Mälgand, Taavi Kerikmäe, Tammo Sumera, Riivo Kallasmaa, Arno Kalbus, Krista Citra Joonas, Ott Lepland, Sven Grünberg jt

foto: http://dirigent.concert.ee/avalik-ftp/Apalus17

Lisainfo, pressipiletid:
Lauri Aav
Eesti Kontsert
meediajuht
lauri.aav@concert.ee