Meedias 2016.a.

Rondellus võlus kuulajaid vanamuusikaga / 6.10.16 Valgamaalane

Vahetult pärast teisipäevast näituse avamist Valga muuseumis astus rahva ette vanamuusikaansambel Rondellus.

 Tunniajaline kontsert kandis pealkirja «Shakespeare ja muusika». Esinesid Maria Staak (vokaal ja rataslüüra), Johannes Christopher Staak (vokaal, rataslüüra, torupill, plokkflööt) ja Robert Staak (lauto, löökpillid).

Shakespeare, kelle surmast möödus tänavu 400 aastat, oli väga musikaalne kirjanik. «Kolmekümne kahes tema näidendis ja viiesajas tekstilõigus on vihjeid muusikale. Sageli tsiteerib ta tolleaegsete tuntud laulude esimesi ridu ning paljusid neist lauludest esitati arvatavasti ka tema näidendite lavastustes,» rääkis Robert Staak.

Tema ise pühendus pärast Tallinna muusikakooli lõpetamist klassikalise kitarri alal lautole ja teistele vanadele näppepillidele. Ta õpetab Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias klassikalise kitarri õppijatele generaalbassi. Ta on ansambli Rondellus asutajaliige. Mees on töötanud muusikatoimetajana Eesti Raadios ja lautomängijana ansamblis Hortus Musicus. Ta on Klassikaraadio saate «Vanamuusikatund» autor.

Maria Staak otsustas muusika ja laulmise kasuks pärast õpinguid Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunstikateedris. Ta lõpetas Tallinna muusikakooli klassikalise ja džässlaulu erialal ning pühendus hiljem vanamuusikale. Ta on õppinud Euroopa ühes prestiižikamas vanamuusika õppeasutuses Schola Cantorum Basiliensis laulmist ja keskaja muusikat.

1993. aastal asutati koos Robert Staakiga ansambel Rondellus, kes on esinenud enamikes Euroopa maades, samuti Ameerikas ja Venemaal.

Johannes Christopher Staak alustas muusikaõpinguid Nõmme muusikakoolis saksofoniklassis. Hiljem õppis džässsaksofoni Georg Otsa nimelises Tallinna muusikakoolis. Praegu on käsil magistriõpe Tartu Ülikoolis ajaloo erialal. Viimastel aastatel on ta pühendunud varajase muusika laulmisele. Lisaks Rondellusele teeb ta lauljana koostööd ansambliga Heinavanker.

Kontsert oli pühendatud William Shakespeare’i aasta tähistamisele.

SIRJE LEMMIK