Uudised

Rahvusmeeskoor astub Euroraadio publiku ette esiettekannetega

Möödunud aasta eest riikliku kultuuripreemia pälvinud Eesti Rahvusmeeskoor toob peadirigent Mikk Üleoja juhatusel publiku ette kaks jõulumuusika kava.

18. detsembril Tallinna Metodisti kirikus toimuv kontsert on osa Euroraadio jõulumuusika päeva programmist
Esiettekandele tuleb Tõnu Kõrvitsa seitsmeosaline teos meeskoorile "Laulud Dolorese lauluvihikust", mille aluseks on Dolorese lauluvihikust leitud vanad tekstid ja rahvaviiside töötlused.

Kohas, kus on minu maamaja, asub küla servas üks mahajäetud maja. Majal on küll omanik, aga see seisab ja laguneb juba peaaegu 40 aastat. Kunagi aga elas seal Dolores. Ma olen tema kohta imelikke lugusid külaelanikelt kuulnud: ta olevat rääkinud lindudega ja teadnud palju taimedest, ning kui oli mõni mure tervisega, siis oskas ta hea taimesegu kokku panna. Dolores oskas ka pilli mängida – vana, täiesti lagunenud harmoonium on seal siiamaani alles. Ma olen salaja selles majas kolanud. Leidsin sealt kolihunniku alt raamatuid ja noote, aga ka Dolorese käsitsi kirjutatud lauluraamatu. See oli üllatavalt ilusa ja selge käekirjaga kirja pandud ja selles oli palju rahvalikke viise, aga ka vanu Põhja-Eesti rahvalaule.

(Tõnu Kõrvits)

Kontserdi teine peateos, Toivo Tulevi “O Oriens” on saanud pealkirja ühelt neist seitsmest, ootusest tulvil tekstist, mida tuntakse O-antifonide nime all. Tegemist on Magnificati antifonidest koosneva tsükliga, mille iga osa algab pöördumisega “O ...” (“O Emmanuel ...”, “O Adonai ...”).

Teose esimesse ossa, mis loetleb üles kõigi antifonide algussõnad – Sapientia, Adonai, Radix Jesse … – kui erinevad pöördumised peatselt sündiva Jeesuslapse poole, on peidetud nende tekstide ja ka kogu advendiaja mõte. Lugedes antifonide esimeste sõnade esitähed tervikuks kokku, saame SARCORE, mis ümberpöördult kõlab Ero Cras – homme ma tulen.

Klassikaraadio teeb kontserdist otseülekande, mida vahendavad 20 suurt raadiojaama üle maailma: Inglismaa BBC, Kanada, Hispaania, Rumeenia, Läti, Portugali, Taani, Rootsi, Islandi, Soome, Iirimaa, Kreeka, Austria, Bulgaaria ja Tšehhi rahvusraadiod, Ameerikast Minnesota ringhääling, nii inglis- kui prantsuskeelne ringhääling Kanadas ning kolm Saksamaa raadiojaama – Saarbrückeni, Hesseni ja Baieri raadiod.

20. ja 22. detsembril esineb Rahvusmeeskoor oma teise jõulukavaga Tartus ja Jõhvis. Seal tulevad ettekandele Tõnu Kõrvitsa “Laulud Dolorese lauluvihikust” ning esiettekandes kõlavad tuntud ning armastatud jõululaulud meeskoorile Tõnis Kaumanni seades.


P 18. detsember kell 18 Metodisti kirik
Euroraadio jõulumuusika päev
“O Oriens”
Celia Roose, Tuule Kann, Robert Jürjendal, Ka Bo Chan
Eesti Rahvusmeeskoor, dirigent Mikk Üleoja
Tulev. "O Oriens"
Tõnu Kõrvits. “Laulud Dolorese lauluvihikust” (esiettekanne)


T 20. detsember kell 19 Tartu Pauluse kirik
N 22. detsember kell 18 Jõhvi Mihkli kirik

RAMi jõulumuusika
Eesti Rahvusmeeskoor, dirigent Mikk Üleoja
Tõnu Kõrvits. “Laulud Dolorese lauluvihikust”
Jõululaulud Tõnis Kaumanni seades (esiettekanne)


Lisainfo:
Lauri Aav
Eesti Kontsert
meediajuht
6 147 751
50 22 177
lauri.aav@concert.ee