Uudised

Peterburi Jaani kirik sai kaks vitraažakent

20. veebruaril pühitsesid Enn Salveste, Vladimir Batuhtin ning Hannu Keskinen Peterburi Jaani kiriku kooriruumi vitraažaknad.

Kunstnik Andrei Lobanovi (snd 1962) kaks väiksemat vitraaži on ilmestanud kirikusaali juba alates 2012. aastast. Algselt tema personaalnäitusel eksponeeritud tööd «Madonna lapsega» ning «Kristus» jäidki kirikusse kontsertsaali direktori Zoja Tumanova ettepanekul. Juba siis oli juttu aknavitraažidest.

Kui mõttetöö juba eskiisideni jõudis, sündis ime – tänu Aleksei Zivankovile pole rahakotti pidanud kergendama ei Peterburi Jaani kogudus ega ka kirikut haldav Eesti Kontsert. Reaalne füüsiline töö – klaaside lõikamine, maalimine ning põletamine – võttis koos meistri Andrei Ponomarjoviga aega kolm kuud.
Kasutatud klaas on pärit Rootsist, Ameerikast ja Venemaalt. Kunstniku sõnul on töös kasutatud parimaid materjale, klassikalist tehnikat ning tänapäevast kunstikeelt.

Vastpühitsetud vitraažid on heledates toonides, mõne erksama aktsendiga. Altarist vasakul oleva akna ülaosas olev ingel mängib viiulit, parempoolse ingli instrumendiks on flööt. Imepisikeses kolmnurkses avauses kummagi ingli all on vastavalt tähed, millest tulenevad ka vitraažide nimed, «Alfa» ja «Oomega».