Uudised

Peterburi eesti kirik sai jõulukingi

Peterburi eestlaste kiriku koguduse juht Külli Sulg sai eelmisel kolmapäeval kätte tunnistuse selle kohta, et sealse Jaani kiriku maa kuulub nüüdsest kogudusele.

 «Sain kätte tunnistuse, mis kinnitab, et maalapp Jaani kiriku hoone all ja õues kuulub nüüd kogudusele,» teatas Sulg. Kokku on seda maalappi Peterburi kesklinnas 1885 ruutmeetrit.

Jaani kiriku maa tagastamisotsuse võttis Peterburi linnavalitsuse kinnisvarakomitee vastu oktoobris vastavalt mõni aasta tagasi vastu võetud seadusele kirikuvara tagastamise kohta Venemaal.

Tegemist on suurepärase kingitusega järgmisel aastal Jaani kiriku avamise 155. aastapäeva tähistavale eestlaste kogudusele, mis on mänginud Eesti ajaloos väga olulist rolli.

Aastaid Peterburi Jaani kiriku eestlaste koguduse eestvedajaks olnud Külli Sule elutöö on kandnud erakordset vilja. 2011. aastal taasavati Eesti riigi rahaga korda tehtud Jaani kirik, kaks aastat tagasi samuti enne jõule tuli Peterburi linnavalitsuse otsus kiriku tagastamise kohta Jaani kogudusele ning nüüd siis on ametlikult jõus otsus kiriku maa tagastamise kohta. Kõigis nendes sündmustes on Külli Sulg mänginud olulist, tagastamistaotluste ettevalmistamisel ja esitamisel lausa peategelase rolli.

Sule sõnul sai Jaani kiriku kogudus maa enda omandisse tasuta, sest Venemaa seaduste järgi ei maksa religioossed organisatsioonid maa- ja kinnistumakse. «Klauslid ja piirangud (maa kasutamise kohta) loomulikult on, aga need on seotud sellega, et kirikuhoone on muinsuskaitse all,» ütles Sulg.

Eesti kogudus ei tohi Jaani kiriku maad müüa ega rentida, maad saab kasutada ainult koguduse kui religioosse organisatsiooni eesmärkidel.

Eesti kultuuriministeeriumi andmetel läks Peterburi Jaani kiriku taastamine Eesti riigile maksma kaks aastat kestnud ehitamise käigus 136 miljonit krooni ehk 8,7 miljonit eurot.

Kiriku taastamist juhtis Aivar Mäe ja Eesti Kontsert, kes kasutab praegu Peterburi Jaani kirikut aktiivselt kontserdipaigana. Kogudus ja Eesti Kontsert sõlmisid tänavu kevadel koostöölepingu, mille järgi lubab kogudus Eesti Kontserdil kasutada kiriku ruume selle eest, et viimane tasub kõik kommunaalkulud.

Eesti ajaloos on Peterburi Jaani kirik ja selle kogudus mänginud silmapaistvat rolli. Just Jaani kiriku eest sai 1917. aasta märtsis alguse ligi 40 000 Peterburi eestlase meeleavaldus ja rongkäik Tauria palee ette, kus nõuti Eestile autonoomiat Tsaari-Venemaa koosseisus. Autonoomia saavutatigi ja see oli suur samm Eesti iseseisvuse suunas aasta hiljem.

Just Peterburi Jaani kirikus töötas õpetajana kuulus Jakob Hurt, kes kirjutas just seal 1888. aastal kuulsa üleskutse eestlastele korjata rahvapärimusi, millest sai eestluse üks suurejoonelisemaid ettevõtmisi läbi aegade.

Jaanus Piirsalu /Postimees 22-12-2014