Uudised

Klassikatähed maailmast Estonias: noor dirigent Alex Prior ja kitarrivirtuoos Kazuhito Yamashita tütrega

Estonia kontserdisaalis esineb 15. aprillil legendistaatusesse jõudnud kitarrivirtuoos Kazuhito Yamashita Jaapanist koos oma tütre Kanahi Yamashitaga.Dirigendipuldis seisab imelapseks peetav, praegu alles 22-aastane Alexander Prior, produktiivne helilooja, klaverivirtuoos, maailma parimaid orkestreid juhatav muusik.

 Kontsert on seotud Eesti Kontserdi ja Eesti Rahvusringhäälingu ülimenuka klassikatähtede telekonkursiga, esitledes konkursi vaheaastal klassikatähti mujalt maailmast.

15. aprill kell 19 Estonia kontserdisaal

KLASSIKATÄHED MAAILMAST
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Kazuhito Yamashita (Jaapan, kitarr)
Kanahi Yamashita (Jaapan, kitarr)
Dirigent Alexander Prior

Rodrigo. Aranjuezi kontsert
Castelnuovo-Tedesco. Kontsert kahele kitarrile ja orkestrile op. 201
Nielsen. Avamäng-rapsoodia “Fantaasiareis Fääri saartele”
Barber. Sümfoonia nr 1 op. 9
Holst. Fuugalik avamäng op. 40/1

Kazuhito Yamashita, kes on salvestanud üle 78 LP ja CD, on tohutu repertuaarivalik: J. S. Bachi sonaadid, partiitad, süidid viiulile, ttellole, lautole ja flöödile (BWV995-1013) (5 CDd), Fernando Sori kogutud teosed (15 CDd), Mussorgski “Pildid näituselt”, Stravinski “Tulilind”, Rimski-Korsakovi “Scherezade”, Dvořáki “Sümfoonia uuest maailmast” jpm. Ta on salvestanud BMG (RCA), Crown Classicsi, Japan Victori, King Recordsi ja Alfa Recordsi plaadimärkide all, mis pärjatud mitmete auhindadega, mille hulgas ka Deutsches Grammophon Award.

Kazuhito Yamashita sündis Nagasakis ja alustas kitarrimänguga 8-aastaselt. Ta on terve hulga rahvusvaheliste kitarrikonkursside laureaat, sh 16-aastasena noorim Pariisi rahvusvahelise kitarrikonkursis võitja, lisaks konkursivõidud Hispaanias ja Itaalias, Jaapanis jm. Ta on mänginud maailma suurimatel lavadel, nagu Musikverein Viinis (suur saal), Lincoln Centrum New Yorgis jm. Ta on teinud koostööd dirigentidega nagu Leonard Slatkin, Rafael Fruhbeck de Burgos jt, tema lavapartnerid on olnud maailmamuusikud James Galway (flööt), Gary Karr (kontrabass), Michala Petri (plokkflööt), Tokio Keelpillikvartett jt. Ta on ka entusiastlik uue muusika populariseerija ning mänginud üle 60 esiettekande.

Kanahi Yamashita on Kazuhito teine tütar. Soolodebüüdi tegi ta Torinos, kus esitas largo Dvořáki sümfooniast “Uus maailm” ja oma kompositsioone. Ta on esinenud Itaalias, Iirimaal, Singapuris, Koreas, Jaapanis, Tšehhis jm ning Córdoba, Uppsala ja Pariisi rahvusvahelistel kitarrifestivalidel. Kanahi kuulub oma isa asutatud kitarrikvinteti koosseisu.

Alexander Prior dirigeeris juba 18-aastaselt oma kuuendat sümfooniat, seitsmendat aastat etendatakse Moskvas tema balletti “Mowgli” ja on ajaloo noorim Peterburi konservatooriumi lõpetanud dirigent ja helilooja (lõpetas 17aastasena).

Eelmine hooaeg tähendas tema jaoks ülimenukaid debüüte Taani Kuninglikus Ooperis, Lepzigi Ooperis, Gewandhausi orkestri ees, Bavaaria Riigiooperis Münchenis, Hispaania Raadio- ja Televisiooniorkestri ning Viini Kammerorkestriga. Kanadas dirigeeris ta esmakordselt Edmontoni Sümfooniaorkestrit, Taanis Århusi Sümfooniaorkestrit, Hamburgis Düsseldorfi Sümfoonikuid, Rootsis Helsingbori sümfooniaorkestrit.

Tema kompositsioonide loetelu on ulatuslik: ballett “Mowgli” (tellimus Moskva Riiklikult Balletiteatrilt, kui helilooja oli alles 13aastane); “Distant calls” häälele ja klaverikvintetile, “American crescendo” solistidele ja orkestrile, mille esietendust dirigeeris ta Londoni Kuningliku Filharmooniaorkestri ees Barbican Centrumis, sümfoonia nr 4 “Gogol” (Peterburi Kultuurikomitee tellimus, esitajad Peterburi Riiklik Akadeemiline Sümfooniaorkester ja koor), kolmikkontsert (Hongkongi Kammerorkestri tellimus). Tema teoseid esitatakse üle maailma ja parimates saalides, sh Wigmore Hallis.