Meedias 2016.a.

Kaks noort geeniust panid hooaja lõppkontserdi särama / 3. 05.16 Põhjarannik

Uhke ERSO kontserdiga "Kuldne klassika" lõpetas Jõhvi kontserdimaja oma juubelihõngulise 10. hooaja.

 Kontserdi solist oli värske klassikatäht Sten Heinoja, kes tunnistas, et on veidi väsinud.
ETV konkursi "Klassikatähed" värske võitja Sten Heinoja ütles pärast kontserti, kus ta soleeris Sergei Prokofjevi klaverikontserdil nr 3, et Jõhvi kontserdil jäi ta enda esitusega kõige vähem rahule.

Rohkem kui aastaks paigas

"Millegipärast polnud enam jõudu. Eelmisel nädalal esitasin sama teost "Klassikatähtede" kontserdil ja nüüd olen kolm päeva järjest seda mänginud - see on tõesti väga suur füüsiline pingutus. Tänaseks õhtuks olin lihtsalt juba väsinud," ütles Sten. Ehkki publik ei tarvitsenud seda üldse märgata.

Noor pianist ütles, et taastumiseks peaks palju magama ja enne esinemist pikutas ta veerand tundi ka solisti garderoobi diivani peal - mis on küll Stenist poole lühem. Samas rõõmustas noormees, et vähemalt pühapäev on vaba päev. Nädala alguses lendas Sten juba Londonisse, kus ta õpib kuninglikus muusikakolledžis.

Põhjarannik intervjueeris Steni esimest korda vahetult enne saate "Klassikatähed" finaali - mis on pärast ihaldusväärse tiitli saamist muutunud? Noor talent ütleb, et elu
on väga kirjuks muutunud: kogu aeg on uued pakkumised, kogu aeg helistatakse ja uuritakse. Igatahes juba praegu on tema esinemisgraafik 2017. aasta juunikuuni paigas.

Suurematest plaanidest ja elueesmärgist noormees ei räägi: "Praegu on eesmärk endaga lähimas tulevikus hakkama saada; et jõuaks lähima aasta jooksul ära teha kõik asjad, mis on mulle peale pandud. Selleks on vaja palju vastupidavust, palju keskendumist ja head närvi. Vastupidavus on sealjuures kõige olulisem."

Sten kiitis ERSO kollektiivi, nimetas seda väga toetavaks ja tal on hea meel, et saab järgmisel aastal nendega taas koostööd teha. Kontserdi vaheajal võis olla tunnistajaks, kuidas kümned muusikud käisid teda õnnitlemas ja jõudu soovimas.

Kontserti dirigeeris James Feddeck USAst, kes samuti on kunagine noor imelaps. Kuna kavalehel ei olnud märgitud tema sünniaastat, küsis Põhjarannik selle kohta.

Dirigent ja orelimängija

"Tavaliselt ma ei räägi oma vanusest [Feddeck on 32aastane - T.KJ, sest inimesed arvavad: "Oh, ta on liiga noor!" Vanuse mainimine võib segada tegeliku kunstielamuse vastuvõtmist. Sten näiteks on nii
noor, aga ta on võimeline edastama nõnda täiskasvanulikku interpreteeringut, et võib maailma pianistidest rinda pista kellega tahes. Tal on, mida öelda. Ja see on kõige tähtsam, mitte vanus.

Dirigendina sa saabud uude kohta, ei tunne seal kedagi. Pead töötama tundmatute inimestega ning tegema neist osalised oma muusikalises kontseptsioonis. Sul tegelikult pole selleks aega, on vaid mõned päevad ja see on hullumeelne. Aga kui see töötab, on see väga tänuväärne kogemus. Kui orkester näeb noor meest, ta võib mõelda: mida tal on meile Tšaikovski kohta öelda? Aga mõne minuti järel, proovi alguses, leitakse, et... vanus ei mängi mingit rolli," rääkis Feddeck.

USA dirigent on vaimustuses Eestist ja samuti kolmest kontserdipaigast, kus ta dirigeeris: peale Jõhvi ka Pärnu ja Tallinn. Samuti jätkus tal ERSO kohta vaid häid sõnu. "Tegu on väga hea orkestriga ja töö nendega oli ühtlasi emotsionaalne kogemus - juba tänu kavale, sest Tšaikovski 6. sümfoonia, mis kannab nime "Pateetiline", on väga emotsionaalne," ütles Feddeck.

Feddeck nimetab oma lemmikheliloojaiks Tšaikovski kõrval Anton Brucknerit, Robert Schumanni. Ja muidugi peab ta meistrite meistriks Bachi, sest on ise tegev ka orelimängijana ja Bach on orelimaailmas jumal.

TEET KORSTEN