Uudised

Itaallased toovad oma kodumaa ooperid Saaremaale

Ooperipäevadel näeb ja kuuleb noori artiste, kes on osalenud juba ka La Scala ooperietendustes.

Esmaspäeval alanud Saaremaa ooperipäevadel tuuakse täna välja raskekahurvägi: Laurentsiuse kirikus annavad kontserdi soome sopran Soile Isokoski ja pianist Ilkka Paananen, Kuressaare lossis aga näeb Teatro di Milano tõlgendust Verdi „Rigolettost”. Eile allkirjastati Kuressaares leping, millega kinnitatakse järgmise aasta peaesinejaks Wrocławi ooperiteater.

Peale „Rigoletto” näeb ja kuuleb Saaremaal milaanolaste esituses ka Puccini ooperit „Madama Butterfly” ja Rossini „Sevilla habemeajajat”. Laupäeval esitab Milano balletiteatri trupp veel Verdi muusikale loodud lavastuse „Viva Verdi!”.

„Need lavastused, mille nad tänavu siia toovad, on lahenduselt võrdlemisi traditsioonilised,” märkis festivali juht Arne Mikk. „Siin pole sellist eksperimentaalsust, mida me näitame järgmisel aastal Wrocławi ooperiteatri puhul. See on itaalia ooperiklassika, mis on tehtud n-ö kindla peale ja publikut arvestades. Dekoratsioonid on igatahes väga uhked. Praegu [teisipäeval] teevad nad ooperimajas esimest proovi ja on üldiselt entusiastlikud.”

Pole väga suured koosseisud

Mikk lisas, et tegu on alles kaks aastat tegutsenud projektiteatriga, mis otsib iga lavastuse jaoks eraldi solistid ja komplekteerib orkestri. Kuna tänavu Saaremaale toodavate lavastuste puhul pole vaja kasutada nii suuri koorikoosseise nagu „Aidas” või „Trubaduuris”, teeb see nende eksportimise lihtsamaks. „Milanos pole neil La Scala kõrval muidugi kerge,” lisab Mikk. „Aga nad kasutavad ka La Scala noori soliste. Ka mitmed siin esinevad muusikud on La Scalas kaasa teinud, kuigi meie publiku jaoks on need nimed üsna tundmatud.”

Festivali teiseks tähtsündmuseks nimetab Mikk soome soprani Soile Isokoski esinemisi. Peale tänaõhtuse kontserdi osaleb Isokoski ka laupäevasel ooperigalal „Bella Italia”, kus esinevad veel Teatro di Milano solistid, koor ja orkester ning eesti solistid Ain Anger, Monika-Evelin Liiv ja Rauno Elp. Ei unustata ka järelkasvu. Festival algas esmaspäeval Tallinna muusikakeskkooli 51. lennu kontserdiga ja lõpeb pühapäeval lastegalaga, kus esinevad televisioonist tuntud klassikatähed Katariina Maria Kits, Marcel Johannes Kits ja üle-eestiline noorte sümfooniaorkester. Solistid on Hanna-Liina Võsa ja Rauno Elp, kaasa teevad ka näitleja Andero Ermel ja baleriin Ketlin Oja.

Kaarel Kressa, Eesti Päevaleht