Meedias 2016.a.

Hingedepäeva pani särama Collegium Musicale / 4.11.16 Põhjaranik

Hingedepäeval, 2. novembril esines Jõhvi Mihkli kirikus kammerkoor Collegium Musicale kauni kavaga, mis koosnes ühe erandiga vaid Eesti autorite loomingust. Kontserdil astus üles ka organist Ulla Krigul, kelle tutvus kohaliku oreliga on nüüd juba pikaajaline.

 Kontserdi lõpetas Tõnis Kõrvitsa kirjutatud laul "Linnuteelaev", mille esmaettekanne toimus Jõhvi kontserdile eelnenud kontserdil 30. oktoobril Niguliste kirikus.

Kareva kullavara

"Linnuteelaev" on loodud Doris Kareva sõnadele ja poetess ütles Põhjarannikule, et ta jäi esmaesitusega väga rahule. "Väga täpselt oli tabatud selle luuletuse sisemist liikumist ning lõpuks jäi hõbelema ja võbelema "rahu" sõna. See mõjus väga sobivalt," leidis Kareva. Tekst, millele Kõrvits koorilaulu kirjutas, lõpetab Kareva kogu nimega "Maailma asemel" (1992; kogu pälvis, muide, 1993 Eesti Vabariigi kultuuripreemia) ja oli algul nimetu.

"Tõnu leidis kogust selle luuletuse, see lõi temas kõlama. Ja kui ta küsis, et sel oleks vaja pealkirja, pakkusin välja "Linnuteelaeva". Mõtted käivad hoogudena: mõnikord kõlab mõni vana mõte iseendale täitsa uuena ja mõnikord tunduvad mõne aasta eest kirjutatud tekstid ennast ammendanud olevat. Pöördun sageli oma vanade tekstide poole tagasi, loen neid uue pilguga," ütles Kareva.

Kareva tekste on loomulikult ka varem viisistatud. Kui Põhjarannik pakkus, et Kareva on hästi lauldav poeet, muigas naine, et tema isa, helilooja Hillar Kareva (1931-1992) küll seda ei arvanud. Just nooremad heliloojad on viimastel aastatel Kareva tekste viisistanud.

Collegium Musicale mänedžer Kristel Üksvärav nimetaski oma kollektiivi hingedepäeva kontserti eriliseks, sest sel kõlas suisa kaks Kõrvitsa uut teost, mille puhul saab rääkida Eesti esiettekannetest.

Teose "Stabat Mater" tellija oli mõned aastad tagasi tippkoor The Sixteen Inglismaalt. Telliti kolmelt heliloojalt nimetatud liturgilisele tekstile teosed. Seni hoidis Kõrvitsa teost teistest kooridest eemal eksklusiivleping, mis nüüdseks on lõppenud. Teos kõlas esimest korda 2014 Inglismaal.

5aastane lapsuke

"Linnuteelaeva" omakorda tellis koori dirigent Endrik Üksvärav Collegium Musicale 5. sünnipäevaks, mis oli mullu sügisel. Sünnipäevalood said peale Kõrvitsa tellitud veel Helena Tulvelt, Mirjam Tallylt, Jaak Sooäärelt ja Galina Grigorjevalt, kusjuures heliloojatele jäeti õigus ise tekstid valida. Grigorjeva loodud teos 104. psalmi sõnadele kõlas samuti hingedepäeva kontserdil. Kokku kannab tellimuste põhjal valminud tsükkel nime "Loomine/Sünd" - sellega peetakse silmas ka koori loomist ja sündi.

"Tõnu Kõrvits teadis väga täpselt, kellele ta kirjutab, ja "Linnuteelaevas" tuleb see väga hästi välja - paljud tõstavad esile meie koori aldirühma ja ses laulus alustabki laulmist just alt. Samuti sobib laul hääleulatuse poolest. Sellel lool aga pole eksklusiivlepingut, pigem ongi tore, kui see levib ja teisedki laulu oma repertuaari võtavad," ütles Üksvärav.

Üksvärava sõnul pandi kontserdi kava kokku hingedeajale mõeldes. "Stabat Mater" on küll suure reede teema, aga haakub suurepäraselt ka hingedepäevaga. Lisaks Kõrvitsa ja Grigorjeva loomingule kõlasid kontserdil Pärt Uusbergi ("Miserere", 2008) ja Arvo Pärdi ("Salve Regina", 2001) teosed ja ainsa instrumentaalpalana Kõrvitsa "Hümn sinisele taevale". Ainsa mitte Eesti autori teosena kõlas Sergei Rahmaninovi "Oh Jumalasünnitaja Neitsi", mida Eestis teavad paljud tänu eelmisele punklaulupeole, sest seda kasutas oma skandaalses aktsioonis Pussy Riot.

Kontserdil orelit mänginud Ulla Krigul on varem Jõhvi kirikus mänginud Jääääre ja Margarita Voitese kontsertidel. Krigul nimetas Jõhvi kirikus koori peal olevat orelit "tagasihoidlikuks, aga koori saatmiseks piisavaks".

Teet Korsten