Uudised

Filmid “Aadama passioonist” - mõne päeva jooksul Berliini Filharmoonias, Strasbourgi festivalil, ARTE’s, Jaapani rahvustelevisioonis

Täna (25. septembril) toimub Berliini Filharmoonias kontsertfilmi “Aadama passioon” pidulik esilinastus Saksamaal.

 Kohal viibivad filmi autorid, lavastaja Robert Wilson, tootjate esindajad, sh Eesti Rahvusringhäälingust ning Eesti Kontserdist.

23. septembril linastus Berliini Filharmoonias dokumentaalfilm “Kaotatud paradiis”. Samal päeval toimus Strasbourgis nimeka rahvusvahelise festivali „Musica“ raames „Kaotatud paradiisi“ esilinastus Prantsusmaal.
Tegu on ulatusliku rahvusvahelise koostööproduktsioonina valminud filmidega, mis dokumenteerivad Arvo Pärdi – Robert Wilsoni ühisteose “Aadama passioon” esietendusi k.a. maikuus ning selle koostöö eellugu. Mõlema filmi maailma-esilinastus toimus Tallinnas kinos “Sõprus” 8. septembril, filmide üks tootjaid ERR näitas neid Arvo Pärdi 80. juubeli päevil, 10. ja 11. septembril ETV ekraanil.

27. septembril näitab „Kaotatud paradiisi“ ja „Aadama passiooni“ suur Euroopa kultuurikanal ARTE. Samal päeval on „Aadama passioon“ eetris Jaapani rahvustelevisioonis NHK-s.

Filmide vahendusel jõuavad Eesti muusika ja muusikud kümnete miljonite vaatajateni üle maailma. Arvo Pärt uitamas kodumetsas Laulasmaal, Tõnu Kaljuste dirigeerimas Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestrit, viiulisolistid Harry ja Robert Traksmann, Noblessneri Valukoda ja Tallinn kui kunstisündmuse toimumispaik . . .

Filme on juba näidanud YLE (Soome), TVP (Poola) ja LTV (Läti), järgnemas on BBC (Ühendkuningriik), NRK (Norra), SRF (Šveits). Oktoobri algul osaleb „Kaotatud paradiis“ festivali Golden Prague konkursiprogrammis.
Filmide levitaja on muusikafilmituru üks liidreid C Major Entertainment. Mõlemad filmid on juba ilmunud DVD-l, esimene tiraaž on saabunud ka Eestisse.

Filmiprojektid “Kaotatud paradiis” ja “Aadama passioon” sündisid mitme osapoole koostöös – kandvas rollis tunnustatud tootjafirma Accentus Music ja Eesti Rahvusringhääling, kaasprodutsentideks WDR/ARTE ja Eesti Kontsert. Võttegrupid moodustati Eesti ja Saksa ühisjõududest. “Aadama passiooni” režissöör on Andy Sommer, nimekas muusikafilmide autor, kelle tunnustuste hulgas on festivali “Kuldne Praha” auhinnad, Prix Italia ja Prix de la SACEM. “Kaotatud paradiisi” autor-režissöör on tunnustatud Saksa filmirežissöör Günter Atteln.

Filmide ulatuslikku rahvusvahelist levi on toetanud Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus. “Kaotatud paradiisi” valmimist toetas Mitteldeutsche Medienförderung.
Täiendamaks “Aadama passiooni” rahvusvahelist levi kontsertfilmina live-esitustega olulistel festivalidel ning kunstide keskustes, valmistab Eesti Kontsert ette produktsiooni ringreise Euroopas ja Ameerikas alates 2016. aasta teisest poolest, Eesti muusikakollektiivide osalusel.

Lisainfo: Madis Kolk
madis.kolk@concert.ee