EK:Labor

Muusikasündmustega piire ületama 2.0


EK:Labor
on Eesti Kontserdi uue publiku, muusikaekspordi ja haridusprogramm

Programmi eesmärk
on noorte muusikasündmuste korraldajate arendamine ja neile tegutsemisvõimaluste loomine Eestis ja välismaal, samuti innovatiivsete loominguliste lahenduste ja sündmusformaatide otsing uute sihtrühmade ja publikugruppide kaasamiseks.

Konkursile valitakse
igal programmi aastal kuni kolm produtsenti / produktsioonimeeskonda, kelle ülesandeks on sügishooajaks ette valmistada ning teostada põnev ja uudse lähenemisega muusikaprojekt või erinevaid kunstivaldkondi ühendav muusikaprojekt, mille põhieesmärgid on kontserdisaali uue publiku toomine ning kõrgetasemelise muusikaõhtu korraldamine.
Novembri lõpus toimuvad projektide kontserdid/etendused avalike sündmustena EK sügishooaja raames.

Eesti Kontsert tagab
osalema valitud meeskondadele kuni 5000 eurot produktsiooni toetust, erinevaid konsultatsioonivõimalusi (sh rahvusvahelise mentori osalus) ning infrastuktuuri tuge.

EK:Labori 2016. aasta vooru

valis žürii koosseisus Priit Raud, Timo Steiner ja Annely Köster osalema projektid “Koridor” (meeskond: Einike Leppik, Ove-Kuth Kadak, Carl-Robert Kagge, Kristel Konsa) ja “Kommentaarium” (meeskond: Marianna Liik, Leika Leemets).
2016. aasta vooru rahvusvaheliseks mentoriks on kunstide keskuse Flagey (Brüssel) direktor Gilles Ledure.

EK:Labori 2016. aasta vooru sündmused:

”Kommentaarium”
Eelkuulamisega kontsertetendus
Laura Põldvere (improvisatsioon), Aare Tammesalu (tšello),
EMTA löökpilliansambel Vambola Kriguli juhatusel,
kammerkoor Collegium Musicale, dirigent Endrik Üksvärav,
Kristjan Suits (valgus, lavastus)
EK:Labori meeskond: Marianna Liik (helilooja), Leika Leemets (produtsent)
teisipäev 29. 11. 2016 21.00
Kumu auditoorium

”Koridor”
Audiovisuaalne kontsert
Tamar Nugis (vokaal), Varvara Mikhaylova (flööt), Helena Tuuling (klarnet),
Talvi Nurgamaa (vioola), Johanna Randvere (tšello), Tiit Joamets (löökpillid),
Indrek Kornel (koreograafia).
EK:Labori meeskond: Einike Leppik, Ove-Kuth Kadak, Carl-Robert Kagge, Kristel Konsa
teisipäev 29. 11. 2016 19.00
kolmapäev 30. 11. 2016 kell 15.00 ja 19.00
Estonia kontserdisaal

Pressiteade 1.12.2016
EK:Labori 2016. aasta finaali võitis “Kommentaarium”

Eesti Kontserdi noorte produtsentide konkursi EK:Labor tänavuse võitjaks valis rahvusvaheline žürii eelkuulamisega kontsertetenduse “Kommentaarium”, mille eestvedajad on helilooja Marianna Liik ja produtsent Leika Leemets.

Võitjaid ootavad ees võimalused koostöös Eesti Kontserdiga projekte rahvusvaheliselt tutvustada ja osaleda välisfestivalide programmis.
Publikupreemia pälvis loomingulise kollektiivi CLOE audiovisuaalne kontsert “Koridor”. Kollektiivi CLOE kuuluvad heliloojad Einike Leppik ja Ove-Kuth Kadak ning videokunstnik Carl-Robert Kagge.

Noortegruppide aastase töö tulemusel valminud projekte hindas žürii koosseisus Kanuti Gildi SAALi juht Priit Raud, helilooja Timo Steiner ning Gilles Ledure, Brüsseli kunstide keskuse Flagey juht, kes oli ka 2016. aasta kestel EK:Labori osalejate mentor.

Tulemuste välja kuulutamisel tehtud kokkuvõttes hindas Gilles Ledure EK:Labori 2016. aasta finaali õnnestunuks ja kõrgetasemelisteks. “Nõuab suurt julgust, et tulla lavale selliste erinevaid kunstivorme ühendavate etendustega. Autorid ja esitajad tõestasid, et tegu on tugevate professionaalidega. Mul pole kahtlust, et teie ees on lahti kogu maailm.” Ledure mainis, et kavatseb ka ise jätkata osalenud noorte produtsentidega koostööd, Eestis ja Belgias.

29. novembril Kumu auditooriumis esietendunud ”Kommentaarium” paistis silma uuendusliku loomingulise kontaktiga kuulajate ja esitajate vahel. Sündmusele eelnevatel nädalatel oli kõigil huvilistel võimalik internetis kuulata esitusele tulevat muusikat. Vastavalt projekti pealkirjale, oli soovijatel võimalik teoseid vabas vormis kommenteerida. Valik kommentaare põimiti kontsertetenduse osaks - esiettekandele tulnud kooriteoses, visuaalides ning vokaalimprovisatsiooni kaudu.
Kontserdil esinesid Laura Põldvere (improvisatsioon), Aare Tammesalu (tšello), EMTA löökpilliansambel Vambola Kriguli juhendamisel ja kammerkoor Collegium Musicale Endrik Üksvärava juhatusel. Valgusrežii ja lavastus pärinesid Kristjan Suitsult.

29. ja 30. novembril oli Estonia kontserdisaalis publiku ees loomingulise kollektiivi CLOE audiovisuaalne teos “Koridor”.
"Video, valgus, koreograafia ja muusika on etenduses üksteisest lahutamatud osised, mille koosmõjul kutsume publikut ühist teekonda kogema,” iseloomustasid teost selle autorid. ”Kontserdi audiovisuaalne kujundikeel loob maailma, milles kohtuvad reaalsus ja illusioon. Pilt laguneb helideks ja helid valguvad ruumi."
Esitasid Tamar Nugis (vokaal), Varvara Mikhaylova (flööt), Helena Tuuling (klarnet), Kalle Klein (saksofon), Mari Targo (viiul), Talvi Nurgamaa (vioola), Johanna Randvere (tšello), Tiit Joamets (löökpillid) ja Indrek Kornel (tants, koreograafia).