Pressiteated

Eesti Rahvusmeeskoori kontserdil kõlavad esiettekanded.

22. ja 23. novembril toob Eesti Rahvusmeeskoor kuulaja ette põneva kava Carlo Gesualdo da Venosa (u 1561–1613), Toivo Tulevi (sünd 1958) ja Liisa Hirschi (sünd 1984) loomingust.

Saale Kareda on kava kohta kirjutanud alljärgnevalt:
„Valu on inimkogemusest sama lahutamatu kui rõõm. Mistahes tõsiseltvõetav vaimne traditsioon läbi aastatuhandete on aidanud inimesel mõtestada valukogemust ja selle kaudu vaimselt väärikalt kasvada. Eduühiskonna ideoloogia on valu teemat ignoreerinud ning püüdnud silma alt ära saada – mateeriasse, võimu ja välistesse saavutustesse projitseeritavat õndsust tuleks see ju tülikal kombel segama. Inimese hinge areng ei ole aga mõeldav ilma sisemise muutumise, ilma sügavale iseendasse vaatamiseta, ja see on alati kulgenud mingil moel ka valukogemuse kaudu. "Teie valu on teie mõistmist ümbritseva koore katkimurdumise valu," kirjutas poeet Kahlil Gibran. Kui mõistmist ümbritsev koor katki praksatab, transformeerub ka valu, muutudes sügavaks kaastundeks ja armastuseks kõige olemasoleva vastu. Hingepuudutav muusika võib tundliku interpretatsiooni korral olla ühisteadvusvälja võimas transformeerija...

RAMi peadirigent Mikk Üleoja on pannud sisekaemust armastava kuulaja jaoks kokku intrigeeriva kava, kus eri ajastutest pärit muusikateosed üksteist vastastikku kommenteerivad. Dirigent tajub Carlo Gesualdo ja Toivo Tulevi muusika sügavamates kihistustes ilmseid ja tugevaid paralleele, ehkki heliloojaid lahutab teineteisest neli sajandit. Tänast muusikatunnetust esindab kavas lisaks Tulevile Liisa Hirschi “Restless/Rahutu” esiettekanne, milles on kuulda Tulevi helikeelest tuttavaid intonatsioone. Teose aluseks on Hermann Hesse vahetult enne surma Gesualdo muusika kuulamise mõjul kirjutatud luuletus “Kord tuhande aasta eest”. Seega puudutavad Gesualdo ja Tulevi hingemaailmad teineteist ka selles Hirschi teoses. Lisaks on Hirsch seadnud meeskoorile kontserdil ettekandele tulevad kolm Gesualdo kannatusaja responsooriumi. Kontserdi kava ülesehitus, kus vana ja uus on vaheldumisi – nii helikeele kui tekstikasutamise mõttes – lisab Gesualdo kannatusaja responsooriumidele uusitähenduskihte, metatasandeid, kõnetades tänast kuulajat hingekriipiva intensiivsuse ja aktuaalsusega“.

Kontserdid toimuvad neljapäeval 22. novembril kell 19 Tallinna Metodisti kirikus ja reedel, 23. novembril kell 19 Tartu Jaani kirikus.