Uudised

Eeloleval suvel, 28. juunist kuni 1. juulini toimub Haapsalus esimene Tšaikovski festival

Festivali peaesineja on Moskva Novaja Opera.

 Eestis on linnu, millel on kadestamisväärt võimalus seostada kultuurisündmusi kohaliku ajaloo ja seal kunagi elanud suurkujudega: heliloojate Kappide päevad Suure-Jaanis, David Oistrahhi festival Pärnus, Mravinski konkurss Narvas.

Ometigi on festivali kujul lahti rääkimata võimas muusikaline lugu Haapsalust. Kunagi, kui Pjotr Tšaikovski veetis koos kaasmaalastega tavapärast suvepuhkust Haapsalu kuurordis, ei taibanud keegi omistada sellele erilist tähtsust. Oli ju üsna igapäevane, et vene ja eriti Peterburi koorekiht Eesti kuurortides suvitas. Täna oleme harjunud, et Haapsalu promenaadil on Tšaikovski pink, oleme uhked helilooja kuulsas kuuendas sümfoonias kõlava Eesti rahvaviisi katke üle – peame seda kõike enesestmõistetavaks. Loodetavasti muutub sama loomulikuks ka suvine klassikalise muusika suursündmus Haapsalu Tšaikovski festival.

Esimene festival on teie ees juba sel suvel, hõlmates Tšaikovski loomingu kõige märgilisemaid teoseid. Esimene klaverikontsert ja Kalle Randalu, Eesti seni ainus Tšaikovski konkursi laureaat. Kuues sümfoonia „Pateetiline“, kunstniku loominguline testament, teos, mille üle Tšaikovski olevat kõige suuremat uhkust tundnud.
Vene tippteatri Moskva Novaja Opera klassikakontserdid Haapsalus ning ooperi „Jolanta“ kontsertettekanne lossihoovis. Arvukad kammerkontserdid, teemakohased jalutuskäigud Tšaikovski radadel, lastekontsert ja muidugi Eesti Rahvusballeti suurejooneline vabaõhuetendus „Luiged“ Toomas Eduri lavastuses Haapsalu Väikesel viigil, otse vette ehitatud laval.

Esimene Haapsalu Tšaikovski festival on teie ees sel suvel 28. juunist – 1. juulini.

HAAPSALU TŠAIKOVSKI FESTIVAL
28. juuni – 1. juuli 2017

K 28. juuni kl 20 Haapsalu kuursaal
„Vene romansid ja Puškini luule“
Pavlo Balakin (bass) ja Sten Lassmann (klaver)

Vene romanss on imelise muusika ja kauni poeesia sulam. Õnnetu armastus, sisemine üksindus, unistused ja kauaoodatud kohtumise rõõm – vene romansis kehastub vene hing. See kaebleb ja kahetseb, juubeldab ja kannatab, valutab maailma pärast südant ja naudib põhjani oma hingevalu. Ometi ei mõju muusika sugugi ülepaisutatult ega ebausutavalt, vastupidi, see on erakordselt siiras ja sugestiivne. Romansside vahele kuuleme Puškini aegumatuid värsse.

N 29. juuni kl 20 Jaani kirik
„Muusikalised kirjad“
Moskva Barokksolistid, Iris Oja (metsosopran) ja Kirill Ogordnikov (kitarr)

Moskva Barokksolistide eestvedaja ja oboesolist Deniss Golubjov on koos oma ansambliga teinud aastate jooksul koostööd Eesti muusikutega nii Moskvas kui Eestis. Sel kontserdil tuuakse publiku ette kimbuke Tšaikovski kaasaegsete muusikat. Iris Oja võrratu tämber kõlab vene muusikas justkui kodus.

R 30. juuni kl 16 Läänemaa ühisgümnaasiumi aula
Tšaikovski romansid, aariad ja duetid
Novaja Opera solistid ja Dmitri Sibirtsev (klaver)

Meie õnneks tutvustavad Novaja Opera suurepärased lauljad oma kõrgetasemelist vokaalkunsti Haapsalu Tšaikovski festivalil enam kui vaid ooperi „Jolanta“ kontsertettekandes. Teatridirektorist pianist Dmitri Sibirtsev esitab koos Novaja Opera solistidega aariaid ja duette vene ooperitest Haapsalu ajaloolise Wiedemanni (tänane Läänemaa ühisgümnaasium) gümnaasiumi aulas, kus atmosfäär toetab täiuslikult kontserdi sisu.

R 30. juuni kl 20 Haapsalu piiskopilinnus
Moskva Novaja Opera sümfooniaorkester
Kalle Randalu (klaver)
Dirigent Jan Latham-Koenig (Suurbritannia)
Tšaikovski. Klaverikontsert nr 1 b-moll ja sümfoonia nr 6 h-moll

Haapsalu Tšaikovski festivali esimene kõrghetk! Kalle Randalu, Eesti seni ainus Tšaikovski konkursi laureaat! Ja tema esituses Tšaikovski esimene klaverikontsert, mida ta pole aastaid mänginud. Kontserdi teises pooles kõlab helilooja tuntuim, kuues sümfoonia „Pateetiline“. Kunstniku loominguline testament, teos, mille üle Tšaikovski olevat kõige suuremat uhkust tundnud.

R 30. juuni kl 23 Haapsalu Väike viik
Vabaõhuetendus „Luiged“
Eesti Rahvusballett
Koreograafia Helen Veidebaum
Lavastaja Toomas Edur

Eesti Rahvusballett toob Haapsalu Väikesel viigil publikuni läbikomponeeritud terviku Tšaikovski „Luikede järve“ kuulsatel teemadel. Toomas Edur on etenduse uusversiooni toonud Eesti Rahvusballetiga lavale vähem kui aasta eest. Haapsalu etendus toimub Väikese viigi peale ehitatud veelaval. Etendus on publikule tasuta. Ootame kõiki vaatajaid oma tekkide-toolidega ja kindlasti ilmastikule vastavas riietuses. Vihma korral toimub etendus Haapsalu kultuurikeskuses.

L 1. juuli kl 12 Haapsalu kultuurikeskus
„Neli heldet haldjat“
Kontsertetendus Tšaikovski „Aastaaegade“ ainetel
Diana Liiv (klaver), Liina Olmaru (jutustaja)
Väikesed ja suured instrumentaalsolistid: Tallinna Muusikakeskkooli, Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli, Moskva Gnessinite nimelise Muusikakeskkooli ja Tallinna Balletikooli õpilased

Kontsertetendus põhineb Diana Liivi 2005. aastal ilmunud, raamatust ja CD-plaadist koosneval komplektil „Klaverijutt. Neli heldet haldjat“. Komplekt tutvustab lastele orkestripille muinasjutu ja Pjotr Tšaikovski tsükli „Aastaajad“ seadete kaudu. Raamatu on illustreerinud kunstnik Reti Saks ning see valiti 2005. aastal viie kauneima Eesti lasteraamatu hulka.
Kontsert on põnev kuulamine-vaatamine nii lastele kui nende vanematele.

L 1. juuli kell 16 Haapsalu toomkirik
Moskva Novaja Opera keelpilliorkester
Kalle Randalu (klaver)
Tšaikovski. „Haapsalu suveniir“ op. 2; serenaad C-duur op. 48

Kontserdi avab armastatud pianist Kalle Randalu Tšaikovski „Haapsalu suveniiriga“ – teosega, mis võiks olla festivali moto ja mis on tõepoolest tervikuna sündinud helilooja emotsioonist seoses viibimisega Haapsalus.
Keelpillimuusika kuldrepertuaari kuuluv Tšaikovski kõikvõimas serenaad keelpillidele kõlab just nii, nagu helilooja seda soovis – võimalikult suure keelpillikoosseisuga, võimsalt ja lugematutes nüanssides.

L 1. juuli kl 20 Haapsalu piiskopilinnus
Moskva Novaja Opera sümfooniaorkester ja solistid
Dirigent Jan Latham-Koenig
Tšaikovski. Ooperi „Jolanta“ kontsertettekanne

Harva esitatava ooperi „Jolanta“ kontsertettekanne Haapsalu lossis on erakordne sündmus. Traagiline lugu noorest pimedast neiust sarnaneb veidi Valge Daami looga, mida on ajaloolise toomkiriku taustal aastakümneid etendatud.
„Suurepärane maitsemeel ja tervikutaju“, „vaimustav, hingematvalt ilus orkestrikõla“, „tõelised maailmaklassi professionaalid“ – nii on iseloomustanud ajakirjandus Novaja Opera teatri orkestrit.

L 1. juuli kl 23 Haapsalu promenaadi kõlakoda
„Tšaikovski in jazz“
Antti Sarpila (klarnet)
Estonian Dream Big Band
Muusikat „Luikede järvest“, „Pähklipurejast“ ja „Uinuvast kaunitarist“

Tšaikovski meloodiad on kaunid ja meeldejäävad. Loodetavasti saadavad need kõrvus kumisedes meid veel kaua. Festivali lõpetab selle igihalja muusika tänapäevane džässilik käsitlus ühe maailma parima džässklarnetisti Antti Sarpila ja Eesti parima džässorkestri interpretatsioonis. Svingivale Tšaikovski õhtukontserdile imelises promenaadi kõlakojas pole liigne ilmuda kübarais ja kaabudes.