Meedias 2016.a.

Andres Mustonen: iga aasta on muusika-aasta /28.01.16 kultuur.err

Homme, 29. jaanuaril, algab Tallinnas ja mitmes teises Eesti linnas MustonenFest. Delta saates oli külas Andres Mustonen, kes rääkis lähemalt festivalist ja muusika olemusest.

 Mustoneni sõnul jätkab festival aastakümneid tuttavat rida: "Kõlavad alati suurepärased maailmaartistid, kes esitavad kas barokkmuusikat, kaasaegset või liturgilist muusikat."

Põhiline, mis Mustoneni huvitab on aga sisemine spirituaalsus: "Mind ei huvita kontserdid üldse tegelikult, ei ole kunagi huvitanud. Mind huvitab sõnum. See ei pea igakord olema religioosne teos, aga mida peaks sellega inimestele ütlema ja kas ta on inimestele ja tegijatele vajalik. Kui tegijad saavad aru, mida nad teevad, siis on lootust, et ka keegi teine saab."

"Kunst tegelikult kaugeneb inimestest, süvenemine ja huvi kaugenevad, tähelepanu on praegu inimestel teise koha peal. Aga see ei tähenda mitte midagi, ega sellepärast asjad tegemata ei jää," ütleb Andres Mustonen. "See on nagu haridus, ühe aastaga ei saa uuesti rahvast harituks, need on pikad protsessid. Suunajad ja juhid peavad asjadest aru saama, kui inimesed, kelle käes on hoovad saavad aru, mida anda, siis on võimalus, et see jõuab tasapidi teiste inimesteni. Lihtsalt kotis ega sahtlis see ei toimu."

Muusika-aasta kohta ütles Mustonen, et tema arvates pole mitte mingit vahet: "igal aasta oleme me kultuuripealinn ja iga aasta on muusika-aasta".