Uudised

Aasta pärast ooperipäevadel Rein Rannapi märuliooper

Eile hommikul allkirjastasid ooperi -kohvikus Arensbur-gi terrassil üheksandate Saaremaa ooperipäevade lepingu Eesti Kontserdi direktor Jüri Leiten ja Wroctawi ooperiteatri avalike suhete juht Anna Leniart.

Poolakate külakosti eel tuuakse aga publikuni kahe Eesti ooperi maailmaesiettekanded - Rein Rannapilt ja Ülo Krigulilt.

Järgmisel aastal jaotuvad ooperipäevad veidi pikemale perioodile, haarates festivali tarvis kaks suvist nädalavahetust 22.-31. juulini. Etendub kaks maailmaesiettekannet - Rein Rannapi märuliooper “Nurjatu saar” ja Ülo Kriguli ooper armastusest ja arhitektuurist “Luigeluulinn”. Nendes löövad kaasa Eesti profikoorid, vastavalt siis RAM ja Eesti Filharmoonia kammerkoor. Mõlemad annavad ka eraldi kontserdi.

Rannapi märuliooperi libreto kirjutab Andrus Kivirähk. “Rokkooper on olnud minu unistus teismeliseeast peale. Nüüd on mul võimalus ühendada kogemused mõlemast žanrist, nii ooperist kui rokist, tõsisest ja kergest. Kergema poole pealt tuleb ikka rokk, klassikaline rokk, mitte liiga keerukas, raskesti jälgitav proge, mis pole mulle kunagi omane olnud. Kindlasti tuleb teosesse kaasa ka etnohõngu, kuigi mitte otseste rahvamuusikatsitaatidena,” võis lugeda Rein Rannapi mõtteid ooperifestivali väljaandest “Ooperi saar”.

Samas võid lugeda, et Ülo Kriguli ooperi tekstide aluseks on luuletaja Kristiina Ehini poeem “Luigeluulinn”, mille lavastaja Marianne Kõrver ja Taavi Eelmaa ühtseks libretoks sättisid. Põnevust pakub kindlasti solistide koosseis: Helen Lepalaan, Iiris Vesik ja Marius Peterson.

Ka poolakate pakutav külakost on tavapärasest erinev ning ei ole varem Saaremaa ooperipäevadel etendunud. Need kolm ooperit on Bizet’ “Pärlipüüdjad”, Verdi “Othello” ning Szymanowski “Kuningas Roger”. Viimane neist kirjutati 1926. aastal ning kuulub maailma kaasaegsete ooperite tippteoste hulka.

Kuid kui poolakad juba kohal, ei saa üle ega ümber Chopini muusikast, kelle klaveripalu ja laule saab kuulata Kuressaare muusikakoolis. Traditsiooniliselt toimuval lastegalal etendub Olav Ehala “Nukitsamees”, suurel ooperigalal esitatakse aga klassikaliselt lavastatud ja kostüümides ooperifragmente.

Eile avati järgmise festivali piletimüük ning esimese tunni jooksul olid Kuressaare lossi juures asunud kassas ooperi-fännid juba kohal.

Sel aastal saab Kuressaares soodushinnaga pileteid osta ainult külgsektoritesse. Ooperietenduste piletid on hinnaga 40, 48 ja 56 eurot. Eesti uusooperite pileteid sai soetada 24 ja 32 euroga. Galakontserdi piletid jäid 72 ja 64 euro piiresse. Lastegalale sai pileteid osta kõikidesse sektoritesse hinnaga 8, 7 ja 6 eurot.

Järgmine ooperiteater tuleb Poolast

Wroctawi ooperimaja avati 1841. aastal, mida teati kuni 1945. aastani Breslau ooperi nime all. Ooperitrupp alustas tegevust aga juba 1725. aastal.

Praegu elab Wroctawi linnas pea 630 000 inimest, olles suuruselt neljas linn Poolas.

Igal hooajal toob ooperiteater välja 8-10 uuslavastust. Ühel hooajal külastab teatrit 200 000 inimest. Teatri juht on Ewa Michnik.

Anneli Tarkmeel
Meie maa