Täna algavad läbi aegade suurimad Saaremaa Ooperipäevad

Kahe nädala jooksul annavad Baltimaade suurimal ooperifestivalil külalisetendusi Shanghai ooperiteater, Ungari Riigiooper ja Teater Vanemuine

Eesti Kontserdi juhatuse liige Jüri Leiten on uhke oma meeskonna ja koostööpartnerite üle, kes on suutnud ehitada 2 nädalaga suure ooperiteatri, mis vastab absoluutselt rahvusvahelistele ooperiteatrite nõudmistele. „Publiku tsooni on püstitatud kauneimad paviljonid, et meie arvukas publik saaks nautida ooperimaagiat ja imelist Kuressaare lossi ajaloolist atmosfääri. Me oleme valmis maailma ooperisündmuseks kuumas Saaremaa suves“ kinnitab Leiten.
Ka Shanghai ooperiteatri 225 liikmeline trupp on pärast  50 tundi väldanud lennu- ja merereisi kaks päeva Saaremaal aklimatiseerunud, saaliproove teinud ning etendusteks igati valmis, sõnas teatri muusikajuht ja dirigent Xu Zhong. Hiina rahvusvaheliselt maineka teatri esituses jõuab Saaremaa lavalaudadele nii klassikat kui ka uudisteoseid. Nautida saab Georges Bize’t ooperit “Carmen”, kus teeb kaasa ka Saaremaa lastekoor, suurejoonelist tantsugalat „Mere unelm“ ning Wen Deqingi moodsat ooperit “Riskantne mäng”, mida on lisaks esietendusele Amadeuse festivalil Genfis mängitud ka Savonlinna ooperipäevadel ning Londonis.   Shanghai ooperiteater on kujunenud juhtivaks institutsiooniks esituskunstides nii Shanghais kui ka kogu Hiinas. Alates asutamisest on ooperiteater pälvinud 67 preemiat nii kodus kui välismaal 47 eri produktsiooni eest.
Teise külalisena astub sel pühapäeval noore ooperipubliku ette teater Vanemuine, kel kavas Tauno Aintsi lasteooper „Guugelmuugelpunktkomm“.  Ooperi lavastajaks on mullu Saaremaa ooperipäevadel etendunud Rein Rannapi ooperi „Nurjatu saar“ peaosaline Marko Matvere.

Järgmisel nädalal on ooperipäevade külaliseks  Ungari Riigiooper, kes maandub Kuressaarde Nordica erilendudega otse Budapestist. Ungarlaste kavas on Mozarti „Figaro pulm“, Verdi „La Traviata“ ning Johann Straussi „Mustlasparun“.  Ooperipäevad lõpetab järgmisel laupäeval traditsiooniline Alexela Ooperigala Ungari Riigiooperi poolt, kus osalisteks ka Shanghai ooperiteatri solistid. Ungarlaste ja Hiina solistide esituses on muuhulgas kavas numbrid Evald Aava „Vikerlastest“, Eesti esimesest ooperist, mille esietendusest möödub tänavu septembris 90 aastat.

Täna avatakse ooperipäevad kell 12 Kuressaare lossi ooperimajas, kus Eesti Kontsert kirjutab alla lepingu 2019. aasta ooperipäevade külalisteatri, „Moskva Helikon Opera“ juhi Dmitri Bertmaniga.  Esmakordselt on ooperipäevade kavas Saaremaal külalisteatri esietendus.
Tähistamaks Georg Otsa 100. sünniaastapäeva, sõlmiti 2017. aasta lõpul kokkulepe Moskva Helikon Operaga uue muusikalavastuse „Mister Georg Ots“ loomiseks, millele pärast esietendust Saaremaal ning etendusi Helikon Operas, Moskvas on planeeritud kolm pikemat ringreisi, mis hõlmaksid Venemaad, Balti riike, Valgevenet, Ukrainat ning Soomet.

Ooperipäevade kavaga saab tutvuda siin: https://www.saaremaaopera.com/
Pidevalt täienev Ooperipäevade fotoblogi asub aadressil: https://bit.ly/2JA72WR
Fotod: Gunnar Laak, salasõna: sop2018

Lauri Aav
Eesti Kontsert
50 22 177
lauri.aav@concert.ee
www.concert.ee
skype: lauriaav

16. juulil annab ansambel Hortus Musicus 18. Varssavi muusikafestivalil “Ogrody Muzyczne” täispika kontserdi, mis on pühendatud Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale. Tõlkes tähendab Hortus Musicus muusikaaeda ning sama nime kannab ka Varssavi festival.

Mitmekesises kavas tuleb esitamisele muusikat 12. sajandist pärit käsikirjast “Carmina Burana”, samuti Poola, Hispaania, Prantsusmaa ja Itaalia 14. sajandil kirjutatud muusikat, lisaks hilisemate itaalia heliloojate Monteverdi ja Corelli teoseid. Eesti heliloojatest on kavas Pärt. Hortus Musicuse kontsert on osa Eesti Vabariik 100 rahvusvahelisest programmist.

Varssavi festival on pikkade traditsioonidega iga-aastane festival, mis toimub juba 18. korda. Igal aastal keskendub festival erinevale teemale, kuid viimastel kordadel on see olnud pühendatud Euroopa Liidu eesistujamaa kunstile ja kultuurile. Nõnda oli Eesti festivali peakülaliseks 2017. aastal ja esitles toona kolme kollektiivi – Eesti Klaveriorkester, ETV tütarlastekoor ja Vox Clamantis. Käesoleval aastal saavad tähelepanu Bulgaaria ja Austria esinejad.

—-

Lugupidamisega
Silver Kuusik
Eesti Kontsert
silver.kuusik@concert.ee

19. juulil algavad Saaremaa ooperipäevad ning sel puhul kolib saarele nädalaks 225 Hiina ooperitähte, et kinkida Eesti publikule meeldejäävate elamuste bukett.

Shanghai ooperiteatri esituses jõuab lavalaudadele nii klassikat kui ka uudisteoseid. Nautida saab Georges Bize’t kultusooperit “Carmen”, suurejoonelist tantsugalat ning Wen Deqingi moodsat ooperit “Riskantne mäng”. Kodumaise publiku jaoks mõjuvad Hiina artistide esituses lavale jõudvad teosed eksootiliselt ja kaasahaaravalt ning varuks on mitmeid meeldejäävaid üllatusi.

Veel enne festivali tuleb Shanghai Ooperiteatri trupil aga läbi teha paras kadalipp – läbida tuleb üle 50 tunni kestev lennu- ja merereis. Esmalt reisivad andekad interpreedid kolme lennukiga Pekingist, Shanghaist ja Hangzoust Helsingisse ning sealt edasi laevaga Tallinna. Tallinnast liigub trupp bussidega Virtsu ja sealt praamiga otse suvisele Saaremaale, kus seatakse end sisse 123 hotellitoas. Kuna Eesti ja Hiina ajavahe on kuus tundi, on üle kahe ööpäeva kestev reis tõsine katsumus.

Selleks, et pakkuda Eestimaa publikule elamus, mida veel aastaid hiljem meenutada, on Hiina ooperitähtedel kaasas merekonteineritäis kauneid kostüüme, dekoratsioone ja põnevaid pille. Näha saab nii traditsioonilisi sümfooniaorkestri instrumente kui ka hiina rahvamuusika pille, mille välimus ja kõla on siinse publiku jaoks tõeliselt eksootilised. Lisaks pakuvad silmailu ja imetlust rikkalikud ning detailideni viimistletud kaunid kostüümid.

Praegu, suure reisi eel, on Hiina artistid ootust ja elevust täis. Neile pakub elamust Eestimaa kaunis loodus ning Hiinaga võrreldes lausa uskumatult hajus asustus. Tiheda rahvastikuga harjunud hiinlastele on maaliline ja rahulik Eestimaa meelitav eksootika.

Koos Hiina ooperitähtedega saabub Eestimaale ka raamatu “Minu Shanghai” autor Anneli Vilu, kes murrab kõik keelebarjäärid ja hoolitseb tõlgina selle eest, et hiinlased ja eestlased leiaks ühise keele.

Saaremaa ooperipäevad algavad 19. juulil ning kestavad 28. juulini.

Ooperipäevade kavaga saab tutvuda siin: https://www.saaremaaopera.com/

Fotod: pressimaterjalid

—-

Lugupidamisega
Silver Kuusik
Eesti Kontsert
silver.kuusik@concert.ee

Üle aasta toimuvate Pärnu ooperipäevade külalisteater on tänavu Moskva Boriss Pokrovski nimeline Kammermuusikateater, mis on alates 1. juunist Moskva Suure Teatri filiaal. Kammermuusikateatri lõi 1972. aastal nimekas vene lavastaja Boriss Pokrovski ning see on Venemaal tuntud kaasaegsete ooperite esmaesitajana. Pärnusse tullakse kahe väga värske ooperiga, mis esietendusid vähem kui aasta tagasi.

Eelmise aasta novembris etendus Moskvas Kalevi Aho ooper “Frida ja Diego”, mille tõi lavale Arne Mikk. 
Eesti ooperisõpradel on võimalik lavastust näha Pärnus 5. juulil. “Frida ja Diego” on tõestisündinud lool põhinev ooper, mis räägib Mehhiko kunstnikepaarist Diego Riverast ja Frida Kahlost. Tegevus leiab aset Mehhikos poliitiliselt rahututel aastatel 1939-1940, mil Frida võõrustas Vene revolutsionääri Lev Trotskit ja tema abikaasat. Trotski ei ole selles lavastuses lihtsalt vana emigrandist revolutsionäär, vaid ka kirglik armastaja.

Oma lubaduse ooperipäevi külastada on andnud ka Soome helilooja Kalevi Aho. Vahetult enne etendust toimub ooperisõprade vestlusring helilooja ning lavastaja Arne Mikuga .

Lisaks “Fridale ja Diegole” tuuakse 6. juulil Pärnusse Gioachino Rossini “Türklane Itaalias”. See on Rossini elurõõmus, meloodiline ja teravmeelne ooper tema varasemast loomingust, mille tegevustiku virvarris põimuvad mustlaste, türklaste ja itaallaste intriigid ning armulood.

Ooperipäevad lõpevad traditsioonilise galakontserdi ja õhtusöögiga, mis kannab tänavu pealkirja “Maailma maitsed”. Õhtut juhib Anu Välba.

Kolmeteistkümnendad Pärnu ooperipäevad toimuvad Pärnu kontserdimajas 5.-7. juulini. Üle aasta toimuvad ooperipäevad on maiuspalaks ooperigurmaanidele, sest Eestisse jõuavad meie lavadel harva esitatud või suisa esmakordselt etenduvad ooperid.

Foto: Pressimaterjalid (lavastus “Frida ja Diego”)

—-

Lugupidamisega
Silver Kuusik
silver.kuusik@concert.ee

Ida-Virumaa suvine muusikafestival “Seitsme linna muusika” tähistab tänavu 20. sünnipäeva ning rõõmustab kuulajaid 20 kauni ja eriilmelise kontserdiga.

Festivali tänavune kava on justkui tagasivaade ürituse ajaloole, kus leidub midagi igale maitsele. Tuttavad kohad ja armastatud esinejad pakuvad muusikasõpradele rikkalikku programmi, mis ulatub kaunist klassikast igihalja popmuusikani.

“Seitsme linna muusika” avab 29. juunil Iisaku kirikus Peterburi Riiklik Akadeemiline Koorikapell. Peterburi linnaga samal ajal rajatud kapell on professionaalsete vene muusikakollektiivide alustala. Koor esitab vene koorimuusika kuldrepertuaari – kõlab Tšaikovski, Rahmaninovi ja Sviridovi koorimuusika.

30. juuni õhtul saab Jõhvi kontserdimajas nautida Arvo Leiburi, Terje Terasmaa ja Heiki Mätliku esituses klassikahittide kontserti, mille kavas kuuleb ungari tantsu, tangot, mustlasviise, sambat ja palju muud meeldejäävat. 1. juuli õhtul rõõmustab kuulajaid Jõhvi kontserdimajas aga rikkalik “Tšaikovski Gala Grande”, kus dirigent Gennadi Tšernovi juhtimisel esitavad Pjotr Tšaikovski loomingut Peterburi Suur Sümfooniaorkester (Loode-Venemaa), pianist Peeter Laul ja viiulivirtuoos Lev Klõtškov.

Margus Vaheri esituses saab festivalil nautida Urmas Alenderi loomingut, merest ja armastusest laulavad Liisi Koikson ja Marko Matvere, armastatud hittidega rõõmustab kuulajaid Birgit Sarrap ning igihalja ansambli ABBA loomingu toovad publikuni Lauri Liiv ja Jakko Maltis. Lisaks neile esinevad festivalil Järsumäe Virve pereansambel, Hedvig Hanson, Hortus Musicus, vokaalansambel Others, René Soom, Mari Jürjens jpt.

20. suvine muusikafestival “Seitsme linna muusika” algab 29. juunil ning kestab 15. juulini. Festivali kavaga saab lähemalt tutvuda SIIN.

Fotod: pressimaterjalid

—-

Lugupidamisega
Silver Kuusik
Eesti Kontsert
silver.kuusik@concert.ee

Seoses juhatuse liikme tähtajalise lepingu lõppemisega kuulutab SA Eesti Kontsert välja avaliku konkursi juhatuse liikme ametikohale. Konkursil osalemise tähtaeg on 24. august 2018.

Sihtasutus Eesti Kontsert on Eesti suurim kontserdikorraldaja, kelle ülesanne on organiseerida kontserte ja festivale, algatada uusi muusikaprogramme ning koordineerida Eesti Rahvusmeeskoori ning Hortus Musicuse tegevust. Tähtsal kohal on rahvusvahelised koostööd. Aastas korraldatakse ligemale 1300 kontserti nii Eestis kui ka välismaal.

Eesti Kontsert haldab ka Eesti suuremaid kontserdisaale: Estonia kontserdisaali Tallinnas, Vanemuise kontserdimaja Tartus, Pärnu ja Jõhvi kontserdimaju ning Peterburi Jaani kirikut.

SA Eesti Kontserdi juhatuse liikme ülesanne on juhtida ja esindada SA Eesti Kontserti ning tagada organisatsiooni põhikirjalistele eesmärkidele tugineva arengukava koostamine ja täitmine.

Kandidaat peab omama kõrgharidust, ta peab tundma Eesti muusikavaldkonda ning orienteeruma rahvusvahelises muusikaelus. Oluline on vähemalt 3-aastane organisatsiooni või suurema struktuuriüksuse juhtimise kogemus ning eesti, inglise ja vene keele oskus. Kandidaadilt eeldatakse võimekust luua ja viia ellu visiooni ning müügi- ja finantsalast teadlikkust.

Kandideerijatel palutakse esitada elulookirjeldus, motiveeritud avaldus ning kõrgharidust tõendav dokument koos 1-2 lehekülje pikkuse visiooniga SA Eesti Kontserdi arengust aastani 2024. Dokumendid tuleb esitada hiljemalt 24. augustil 2018 kella 16.00-ks valimiskomisjonile aadressil SA Eesti Kontsert, Estonia pst 4, Tallinn, 10143 või digitaalselt allkirjastatuna e-posti aadressile konkurss@concert.ee. Lisainfot konkursi tingimuste kohta saab telefonil 5659035.

Uue juhatuse valib SA Eesti Kontserdi nõukogu. Konkursi võitjast teavitatakse hiljemalt 5. oktoobril toimuval nõukogu koosolekul.

——-

Lugupidamisega
Silver Kuusik
Eesti Kontsert
silver.kuusik@concert.ee

Eile õhtul esietendus Tartus Raadi lennukiangaaris ansambli Trad.Attack! ja lavakunstikooli 28. lennu ühislavastus “Eesti mängud. TÖNK”. Vägevatest visuaalefektidest, trikkidest ja kostüümidraamast pungil esietendus anti täismajale ning emotsioone jagus küllaga. Etenduse lõpus tõusis publik püsti, et tänada truppi tormilise aplausiga.

Verivärske lavateos räägib loo inimesest läbi mängude maailma. Kogu elu on mäng – reeglite ja toimimise süsteem, milles on oma võitjad ja kaotajad. Mängu võlu ulatub kaugete sajandite taha, sest mäng oma rikkusega on sama vana kui inimene. Nii ongi publiku ees lugu, mis ulatub tänasest päevast kaugesse minevikku ning pakub ühel ajal nii mõnusat äratundmist kui ka sügavamat mõtlemisainet, sest ammused ja unustatud ajad on tänapäevale kohati lausa uskumatult sarnased, kui vaid osata vaadata.

Miks otsustas meie ratsionaalse olekuga esivanem raisata talvel raskelt kättetulnud energiat mõttetustega? Ta ajas harjavarre läbi vammusevarruka ning puges pimedal õhtul ise selle alla, et mängida kaelkirjakut, või tegi tarbeesemetest töngi, täiesti kasutu asja. Mida räägivad rahvamängud meie ühiskonnast, unistustest, üksindusest? Sellele kõigele lavastus vastust pakubki.

“Eesti mängud. TÖNK” valmis Eesti Kontserdi ja Von Krahli Teatri koostöös. Lavastaja Peeter Jalaka jaoks on see kolmas kokkupuude eesti mängudega. Eelmised olid “Eesti mängud. Kaelkirjak liigub edasi” 1990. aastal ja “Eesti mängud. Pulm” 1996. aastal.

“Eesti mängud. TÖNK” etendused toimuvad Tartus Raadi lennukiangaaris 11., 12., 13., 14., 15. ja 16. juunil kell 20.

Fotod: Pressimaterjalid

 

Tänavustel Saaremaa ooperipäevadel üllatavad publikut ajaloos esimest korda Eestis esinevad Ungari Riigiooper ja eksootiline Shanghai ooperiteater. Publik saab osa nii kullaprooviga klassikast, suurejoonelisest tantsugalast kui ka Eestis esietenduvast uudisteosest. Selleks, et muusikasõbrad pääseks mugavalt tagasi mandrile, on Saaremaa ooperipäevade puhul pandud käima ööpraamiliiklus.

Lennufirma Nordica toob kahe lennukiga Budapestist otse Saaremaale tänavuste ooperipäevade erikülalise Ungari Riigiooperi, mis rõõmustab kuulajaid-vaatajaid Mozarti “Figaro pulma”, Verdi “Traviata”, Straussi “Mustlasparuni” ja suurejoonelise ooperigalaga, kus kõlab igihaljas ooperiklassika. Eksootilise Shanghai ooperiteatri esituses saab aga nautida Bizet’ “Carmenit”, meeleolukat tantsugalat ja moodsat ooperit “Riskantne mäng”. Teater Vanemuine toob aga lavalaudadele lastele ja täiskasvanutele mõeldud ooperietenduse “Guugelmuugelpunktkomm”, mis räägib loo sellest võlumaailmast, mis avaneb siis, kui lülitad välja mobiili.

Kui “Figaro pulm,” “Traviata”, “Mustlasparun” ja “Carmen” on ooperipublikule juba ammused tuttavad, siis Wen Deqingi “Riskantne mäng” paelub uudsuse ja põneva teadmatusega. Kindel on see, et teos puudutab hingekeeli ja pakub maailmatasemel elamust. Moodne ooper põhineb Nobeli kirjanduspreemiaga pärjatud kirjaniku Gao Xiaoshengi novellil “Õnnemäng lumisel ööl”. Ooper esietendus 2003. aastal ning pärast seda on “Riskantset mängu” kantud ette nii Hiina suurlinnades kui ka Soomes ja Inglismaal ning see on pälvinud publiku poolehoiu.

“Shanghai ooperiteatri puhul on vaieldamatult tegemist maailmaklassi tipptasemega.  Kodupublikule esinedes on ooperiteatri pea 2000 inimest mahutav saal enamasti alati välja müüdud. Ooperiteatri vokaalne tase on ülikõrge ja nende esinemisest osasaamine siin samas, Saaremaal, on tõeline privileeg,” ütles Eesti Kontserdi arendusjuht Kertu Orro.

XI Saaremaa ooperipäevad algavad 19. juulil ning kestavad 28. juulini. Selleks, et ooperisõbrad pääseksid pärast õhtuseid etendusi taas mandrile, on 20., 21., 22. ja 27. juulil pandud käima ööpraamid, mis väljuvad Kuivastust kell 01.15.

Fotod: pressimaterjalid

Lugupidamisega
Silver Kuusik
Eesti Kontsert
silver.kuusik@concert.ee

Eesti Meestelaulu Seltsi eestvedamisel kannavad Eesti Rahvusmeeskoor, Rahvusooper Estonia poistekoor, Tartu poistekoor ning Uue Tänava Orkester juunikuus ette kaks Eesti muusikaloo jaoks olulist reekviemi, et avaldada sellega austust juuniküüditamise ohvritele ja nende omastele. 13., 14. ja 15. juunil kõlavad Eduard Tubina reekviem “C” ETW 25 ja Cyrillus Kreegi “Reekviem c-moll”.

Cyrillus Kreegi reekviem on Eesti muusikaloo esimene reekviem. Teose loomist alustas helilooja 1925. aasta sügisel ja lõpetas kaheksaosalise reekviemi partituuri 27. septembril 1927, mõni kuu enne oma 38. sünnipäeva. Samas vanuses oli lahkunud ka tema sõber Peeter Süda, kelle mälestuse jäädvustamiseks võis Kreek reekviemi kirjutamise ette võtta.

Reekviemi esiettekanne toimus 20. oktoobril 1929 Estonia kontserdisaalis Juhan Aaviku juhatusel. Sündmuseks kujunes reekviemi ettekanne X üldlaulupeol 1933. aastal. Teos kõlas helilooja eluajal kaheksa korda, viimati 18. veebruaril 1940, kui Estonia kontserdisaalis tähistati tema 50. sünnipäeva. Kreegi reekviem on kirjutatud eestikeelsele tekstile, võttes aluseks Schultz-Bertrami 19. sajandil tõlgitud W. A. Mozarti Requiemi teksti. See ligi  40 minuti pikkune suurvorm on kirjutatud segakoorile ja orkestrile, praegustel kontsertidel esitavad teost kõrgelt tunnustatud kollektiivid – Rahvusooper Estonia poistekoor, Tartu poistekoor ja Uue Tänava Orkester, dirigent Kaspar Mänd.

Eduard Tubina tähtsaim vokaalsuurteos “Reekviem langenud sõduritele” (1950/1979) (kirjutatud meeskoorile, aldile, orelile ja löökpillidele) tuli esiettekandele 17. mail 1981 Stockholmis autori juhatusel – see oli üldse viimane kord, kui Tubin dirigeeris. 1979. aastal antud intervjuus tunnistas Tubin, et kirjutas selle teose RAM-ile ning andis partituuri üle koori kunstilisele juhile Gustav Ernesaksale. Esiettekanne Eestis sai võimalikuks siiski alles 1989. aastal, kuna nii helilooja kui ka mõlemad tekstiautorid (Henrik Visnapuu ja Marie Under) olid pagulased ning nõukogude ideoloogiaaparaadi arvates peeti teoses meeles ka “valel poolel” sõdinud sõdureid. See on tõsine ja dramaatiline, kuid samas väga intiimne teos. Tubin, kes oli kogenud kahe maailmasõja koledusi, pühendas reekviemi kõigi mõttetult hukkunud sõdurite mälestuseks. Praegustel kontsertidel esitavad teost Eesti Rahvusmeeskoor, Iris Oja (alt), Indrek Vau (trompet), Anto Õnnis ja Kristjan Mäeots (löökpillid) ning Piret Aidulo (orel).

Kontserdid kõlavad 13. juunil kell 18 Tartus Pauluse kirikus, 14. juunil kell 18 Tallinnas Estonia kontserdisaalis ja 15. juunil kell 21 Kuressaare spordikeskuses. Kontsertidega mälestatakse juuniküüditamise ohvreid.

Foto: Eesti Rahvusmeeskoor (allikas: pressimaterjalid)

Lisainfo:

Indrek Umberg
indrek.umberg@concert.ee
—-
Silver Kuusik
Eesti Kontsert
56915689

1.-3. juunini toimub Jõhvis mitmekülgselt sisukas akordionifestival, mis pakub lisaks südamlikele kontsertidele veel palju muudki – toimuvad meistriklassid, seminarid ning kontserdid maa all ja maa peal.

Akordion on nii laia kasutusega pill, et sellega saab teha muusikat külasimmanist kaasaegse süvamuusikani, jazzist ja folgist sümfooniaorkestrini ning see pakub lõputuid võimalusi kauni muusika elavdamiseks. Jõhvi akordionifestivalil saab publik nautida kolme rikkaliku kavaga kontserti.

“Nagu kogu loodus toob praegu välja oma kaunimad õied, oleme ka meie akordionifestivali juba kaua ette valmistanud, et see nüüd, juuni algul, teoks saaks. Jõhvi on kaunis kant, mida tasub tulla avastama. Meie omalt poolt lisame loodusele imelise muusika,” ütleb akordionifestivali ja suvekooli kunstiline juht Henn Rebane ning lisab, et meeleolukaid kontserte jagub igale maitsele.

1. juunil kell 19 saavad kuulajad Jõhvi kontserdimaja kammersaalis osa salongiõhtust “Raimond Valgre ja tema kaasaegsed”, kus esinevad Henn Rebane ja Jüri Aarma. Henn Rebane mängib armastatud helilooja Raimond Valgre laule ja kõrvutab neid tema kaasaegsete heliloojatega Prantsusmaalt ja Saksamaalt ning Brasiiliast. Rännakuid kommenteerib Jüri Aarma.

2. juunil kell 14.30 saab Eesti Kaevandusmuuseumi käikudes nautida kontserti “Helid maa all”, kus esinevad akordionivirtuoosid Henri Zibo ja Mikk Langeproon. On põnev kuulata, kuidas kaks noort akordionivirtuoosi käikudes pilli mängides liiguvad, kuidas helid maa all kõlavad, kuidas käikudes kaugenevad ja lähenevad. See on ainulaadne kogemus, mida võimaldab vaid Ida-Virumaa. Kontserdi kavas on M. Mussorgski katkend tsüklist “Pildid näituselt”, P. Tšaikovski katkend balletist “Pähklipureja” ja O. Pane “Kõrvalepõige ja tango”.

2. juuni õhtul kell 19 esineb Jõhvi kontserdimaja kammersaalis trio Šarm, kuhu kuuluvad rahvusvaheliste konkursside laureaadid Vladimir Stupnikov, Artur Adršin ja Arkadi Škvorov. Kontserdi “Virtuoosmuusika – originaalteosed ja seaded”  temperamentses kavas kuuleb vaimuikaid ja stiilseid seadeid nii Mozarti “Väiksele öömuusikale” kui ka “Carmeni aariale”, lisaks veel Straussi, Belmani, Makkoneni jt teoseid.

Jõhvi esimest akordionifestivali korraldavad Eesti Kontsert ja Heino Elleri nimeline Tartu Muusikakool koostöös Eesti Akordioniliidu, Eesti Muusikakoolide Liidu, Eesti Kaevandusmuuseumi ja Jõhvi Muusikakooliga.

Foto: pressimaterjalid

————

Lugupidamisega
Silver Kuusik
Eesti Kontsert
silver.kuusik@concert.ee