Hortus Musicus – 45 aastat ühisel teel

Sel sügisel tähistab ansambel Hortus Musicus  45 aasta koosmusitseerimise juubelit, olles omal alal vanim katkematult tegutsev ansambel Ida-Euroopas ja üks väheseid nii pikaealisi terves maailmas.

Juubelikontsertide seeria algas septembris kolme kontserdiga Iisraelis, Sel laupäeval (18.11) esinetakse Peterburi Filharmoonia väikeses saalis ja 20. novembril Moskva Tšaikovski-nimelises kontserdisaalis. Peterburi on linn, kus ansambel Hortus Musicus on esinenud kogu oma tegevusaja vältel igal aastal, ühtegi hooaega vahele jätmata. Moskvast suundub ansambel Türgi poole, kus antakse kontsert Istanbulis. Järgmisel nädalal (23.11) on juubelikontsert Pärnu kontserdimajas. Koduvabariigis kulmineeruvad juubelipidustused detsembri keskel ülesastumistega Vanemuise kontserdimajas Tartus (12.12), Estonia Kontserdisaalis (13.12) ja Jõhvi Kontserdimajas (14.12).

Lauri Aav
meediajuht
Eesti Kontsert
50 22177
lauri.aav@concert.ee

Maailma ühe tunnustatuima vokaalansambli The Sixteen esituses kõlab muusika, mida lahutab viis sajandit, ent ühendab sarnane vaimsus.

Kavas „The Deer’s Cry“ kõlavad kõrvuti Inglise renessansiajastu meistri William Byrdi ja Eesti tänapäeva looja Arvo Pärdi teosed. 2016. aastal esitas The Sixteen seda suure eduga ligi neljakümnes Suurbritannia linnas. Sel hooajal viib ansambel kava kuulsaimatele kontserdilavadele Ameerikas, Austraalias ja Euroopas.  „The Deer’s Cry“ on osa ansambli iga-aastasest turneest „The Choral Pilgrimage“ („Koori palverännak“). Turnee eesmärk on tuua muusika tagasi hoonetesse, mille tarvis see on algselt kirjutatud.

„Hüpnootilises ilus laulmine … kogu programm oli külmavärinaid tekitav, algusest kuni viimase noodini.“ – The Times

„See esitus oli väga lähedal absoluutsele täiuslikkusele. Koori tämbri delikaatsus, ulatus, kokkukõlavus on lausa hüpnotiseeriv.“ – Bachtrack

Maailma tippansamblite hulka kuuluv koor ja ajastutruudel pillidel mängiv orkester The Sixteen on eriti hinnatud varase inglise polüfoonia ja renessansi meistriteoste interpreteerijana.
Ansambli kvaliteeti ja laiaulatuslikku tööd peegeldavad enam kui 150 salvestist, nende seas mitu auhinnatud plaati: mh omistati 2009. aastal neile Classic FM Gramophone’i aasta artisti nimetus ning parima barokkvokaali preemia Händeli „Kroonimishümnide“ salvestamise eest. Hooajal 2017/2018 on nad Londoni Wigmore Halli residentkollektiiv.

L 4. november kell 19 Estonia kontserdisaal
„The Deer’s Cry“
Arvo Pärt ja William Byrd
Vokaalansambel The Sixteen (Inglismaa)
Dirigent Harry Christophers

fotod:
http://dirigent.concert.ee/avalik-ftp/Aplaus20_2017sygis/hooaja%20kava/hooaja%20kava%20fotod/2017_11_04%20The%20Sixteen/

Lauri Aav
meediajuht
Eesti Kontsert
50 22177
lauri.aav@concert.ee

Maestro on ajakirjandusele antud intervjuudes lasknud aimata, et see jääb üldse tema viimaseks avalikuks kontserdiks.

Raimonds Pauls, Läti Raadio bigbänd ja Sinfonietta Rīga toovad laupäeval Nordea kontserdimajas kuulajateni valiku maailma kauneimaid ooperiaariaid. Kõlavad populaarsed ooperinumbrid Verdi, Puccini, Mozarti, Wagner, Gershwini, Bellini ja Rossini ooperitest, seaded on teinud noor briti muusik Callum Au ja läti saksofonist Kārlis Vanags.
Raimonds Pauls paneb ooperiaariad klaveril helisema, säilitades nende meloodilise põhiolemuse, kuid pakkudes uusi põnevaid harmoonilisi lahendusi. Värvikas kuues aariad pakuvad avastamisrõõmu ja lasevad särada džässilikel klaverisoolodel, mis on kahtlemata maestro legendaarse ja isikupärase mängustiili tunnuseks.
Pauls, kes enda sõnul jumaldab kauneid meloodiaid, on uue kava „Opera“ jaoks kokku kogunud aariad oma lemmikooperitest. „Mul on seekord laval raske, sest mul on ainult klaver, aga klaver pole ju võrreldav laulja häälega! Anname koos orkestriga siiski endast parima, ja loodame, et meid välja ei vilistata,“ on Pauls kelmikalt lootusrikas.
Läti Raadio bigbändi juhi ja projekti idee autori Māris Briežkalnsi sõnul polnud sugugi vaja veenda maestrot selles osalemiseks, kuna Raimonds Pauls tunneb ooperiga erilist sidet, eeskätt George Gershwiniga, kelle muusika haakus tema džässihuviga juba varases nooruses. Üks esimesi palu, mille Pauls kuulsas Läti Raadio 1. stuudios salvestas, oli tema „Fantaasia Gershwini teemadele“, kus kõlab ka meloodia ooperist „Porgy ja Bess“.
Programm „Raimonds Pauls / Opera“ on välja antud ka CD-plaadil, mis sisaldab 16 numbrit, nende seas Georges Bizet’ „Habanera“, meloodiad tšehhi romantiku Antonín Dvořáki ooperist „Näkineid“ ja Gershwini ooperist „Porgy ja Bess“, samuti Deliila aaria Camille Saint-Saëns’i ooperist „Simson ja Deliila“ ning Figaro aaria Gioacchino Rossini „Sevilla habemeajajast“.
„Annan Tallinnas kontserdi ja pärast seda vaevalt et enam esinen,“ ütles Pauls ühes oma viimases intervjuus. „Ma ei taha öelda „hüvasti“, aga lihtsalt saabub hetk, mil sa pead endale tunnistama, mis sulle veel on jõukohane ja mis enam mitte. Olen juba peaaegu 60 aastat laval olnud! Mul on hotellidest ja ööelust küllalt saanud, vanus on ikkagi soliidne. Annaks jumal kõigile nii pikalt elupäevi!“

30. september 2017 kell 19 Nordea kontserdimaja
„Opera“
Raimonds Pauls (klaver)
Läti Raadio bigbänd
Sinfonietta Rīga

fotod: https://www.raimondspauls.lv/en/galleries/

Lauri Aav
meediajuht
Eesti Kontsert
50 22177
lauri.aav@concert.ee

* Eesti Riiklikku Sümfooniaorkestrit juhatab Kristiina Poska.
* Solist on Annely Peebo.
* Kavas mh Erkki-Sven Tüüri uue teose Eesti esiettekanne.

Hooaja avakontsert kaardistab Eesti muusika hetkeseisu Euroopa südames. Viinist ja Berliinist saabuvad sealsed tuntuimad eesti naised lauljatar Annely Peebo ja dirigent Kristiina Poska. Koos ERSOga esitavad nad Wagneri vokaaltsükli „Wesendoncki laulud“, mis rabab kuulajat intiimsusega: keelatud armastusest sündinud teos on täis valu ja (selle) nautimist. Wagneri muusika ja tema metseeni naise loodud luule on lootusetu suhte valuline vili.
Esimest korda saab Eestis kuulda Erkki-Sven Tüüri teost „Sow the Wind…“. Teose pealkiri „Külva tuult…“ on pärit paljudesse kultuuridesse imbunud vanasõnast „kes tuult külvab, see tormi lõikab“, mis pärineb algselt Vana Testamendi Hoosea raamatust.
Erkki-Sven Tüüri sõnul lõikab just meie põlvkond praegustel turbulentsetel aegadel põlvkondi tagasi külvatud tuulte tormiseid vilju. „Vaadates globaalseid kliimamuutusi, äärmusliikumiste raju tõusu, rahvaste massrännet – need protsessid on kõik seotud omal ajal tehtud läbimõtlematute otsustega. Teose muusika ei ole loomulikult nende protsesside otsene kirjeldus, kuid need on teemad, mille peale olen viimasel ajal väga palju mõelnud,“ lisab Tüür.
2015. aastal valminud teose on autorilt tellinud maailma juhtivad orkestrid Viini Sümfoonikud ja Pariisi Orkester.

N 21. september kell 19 Pärnu kontserdimaja
R 22. september kell 19 Estonia kontserdisaal
L 23. september kell 19 Vanemuise kontserdimaja
Pärnus ja Tallinnas hooaja avakontsert
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Annely Peebo (metsosopran)
Dirigent Kristiina Poska
Kavas:
Tüür. „Külva tuult…“ (2015, esiettekanne Eestis)
Wagner. „Wesendoncki laulud“ („Wesendonck-Lieder“)
Brahms. Sümfoonia nr 2 D-duur op. 73

Lauri Aav
meediajuht
Eesti Kontsert
50 22177
lauri.aav@concert.ee

Pressiteade
30.08.2017

Ainult 4.–9. septembrini on paljude algava hooaja kontsertide piletid kuni 50% soodsamad. Soodusmüügipäevad toimuvad korraga kõikides kontserdimajades – Tallinnas, Tartus, Pärnus ja Jõhvis.

Kui kevadel saabusid müügile uue hooaja üksikute, vaid valitud kontsertide piletid, siis alates esmaspäevast on vabamüügis kogu algav hooaeg, kaasa arvatud eriti oodatud kontserdid, nagu näiteks Hennessy uusaastakontsert ja mitmed teised, mille pileteid ei jätku kaugeltki kõikidele soovijatele.
Uus hooaeg toob kuulajateni põnevaid projekte, mis on seotud nii Eesti kui ka naaberriikide õige pea saabuvate 100 iseseisvusaasta juubelitega.
Hooaja avakontserdil on Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri ees võimsad eesti naised, kellest Euroopa muusikaavalikkus hetkel enim räägib. Metsosopran Annely Peebo ja dirigent Kristiina Poska kavas on teiste seas Erkki-Sven Tüüri uus teos „Külva tuult…“, mille on temalt tellinud maailma juhtivad orkestrid – Orchestre de Paris ja Viini Sümfoonikud.
Lõunanaabrite muusikaelu tuntuim nimi maestro Raimond Pauls esitab kuulsaid ooperiaariaid, saatjateks Läti Raadio Bigbänd ja Sinfonietta Rīga. Vähetähtis pole ka fakt, et vitaalne vanahärra, Läti endine kultuuriminister on juba 81-aastane, aga see on tema esimene soolokontsert Tallinnas.
Saaremaa ooperipäevade sellesuvine esiettekanne, Rein Rannapi kõmuline rokkooper „Nurjatu saar“ tuleb lisaetendustega Nordea kontserdimajja.
Kolm päeva pärast Soome juubelit, 9. detsembril astub Estonia kontserdisaali lavale Soome Raadio Sümfooniaorkester, tõenäoliselt parim ja kindlasti mainekaim nende arvukate sümfooniaorkestrite seas.
4.– 9. septembrini on Eesti Kontserdi kassades Tallinnas, Tartus, Pärnus ja Jõhvis mitmed uue hooaja piletid kuni 50% soodsamad! Samuti on nendel päevadel soodushinnaga kontserdipääsmeid võimalik soetada Piletimaailma ja Piletilevi veebikeskkondades ning loomulikult ka nende müügipunktides.
Samal ajal ilmub trükist Eesti Kontserdi kliendiajakirja Aplaus järjekordne number, mis sisaldab kontserdihooaja täiskava ning on tasuta saadaval kõigis Eesti Kontserdi piletikeskustes. Aplaus aitab kindlasti saada hea ülevaate kogu hooaja kavast.

Lauri Aav
meediajuht
Eesti Kontsert
50 22177
lauri.aav@concert.ee

Pressiteade
28.08.2017

Saaremaa ooperipäevad toovad suvel esietendunud kõmulise rokkooperi „Nurjatu saar“ kaheks õhtuks Noredea kontserdimajja.

Eesti Kontserdi juhi ja ooperi loomise idee autori Jüri Leiteni sõnul otsiti kohe pärast suviseid esietendusi võimalusi etendada lavastust ka sügishooajal. „Pikk prooviperiood on seljataga ja kunagi hiljem lisaetenduste korraldamine oleks kõigega otsast peale alustamine, praegu on kogu koosseisul asi veel värskelt lihasmälus,“ kinnitab Leiten „Loomulikult on peamiseks põhjuseks suvel kogetud äärmiselt suur publikuhuvi,“ lisab ta. Lühikesest etteteatamisest hoolimata on kõik solistid – Marko Matvere, Lenna Kuurmaa, Ott Lepland, Tõnis Mägi, Kristel Aaslaid, Andrus Bonzo Albrecht ja Markus Teeäär suutnud oma tihedates esinemisgraafikutes ümberkorraldusi teha ja on rõõmuga nõus osalema. Ott Leplandi sõnul on Rannapi rokkooperi kõige tugevam külg, et teos on üks suur muusikaline tervik, samas kui igast laulust võiks saada superhitt. „Ma siiralt loodan, et ooper ei jää ainult siia, Saaremaa ooperipäevadele,“ sõnas Lepland juba pärast esietendust.
Rokkooperi „Nurjatu saar“ tegevus hargneb tuhat aastat tagasi Saaremaal. Peategelasi on seitse, nende seas viikingite pealik Rullo (Marko Matvere), sepp Vesse (Ott Lepland), tema armastatu Hallatüdruk (Lenna Kuurmaa), vanapagan Uude (Tõnis Mägi), tema poeg Tölpa (Andrus Bonzo Albrecht ), nunn Birgitta (Kristel Aaslaid) ja tulehaldjas Laurits (Markus Teeäär). Kammernaiskoor Sireen ja Eesti Rahvusmeeskoor RAM kehastuvad ümber eriilmelisteks tegelasteks nagu hülged, kadakad, viikingid jt.

Rein Rannap. „Nurjatu Saar“
Libreto Andrus Kivirähk, laulusõnad Wimberg, lavastaja Vahur Keller (NUKU teater),
kunstnik Jaanus Laagriküll, videokunstnik Taavi Varm, tantsuseaded Märt Agu.
Festivaliorkester, dirigent Martin Sildos

Lisaetendused 31. oktoobril ja 1. novembril Nordea kontserdimajas
Piletid tuleva müügile 4. septembril

fotod ja helifailid:
http://dirigent.concert.ee/avalik-ftp/Rannap_Nurjatu saar

Lauri Aav
meediajuht
Eesti Kontsert
50 22177
lauri.aav@concert.ee 

Pressiteade
3.08

 

Tallinna Rahvusvaheline Orelifestival sai alguse aastal 1987, kui kolm noort organisti, värsked üleliidulise organistide konkursi võitjad Edouard Oganessian Vilniusest, Aleksei Shmitov Moskvast ning Andres Uibo Tallinnast said õiguse osaleda rahvusvahelisel organistide konkursil kapitalistlikus riigis, Lääne-Saksamaal.

Et vahetult enne väljasõitu oli kohustus mängida oma kavad ette autoriteetsele zhüriile, tekkis Andres Uibol mõte,  viia  ettemängimine läbi Tallinnas ja nii, et esinevad nii konkursile sõitjad kui ka zhürillikmed ise. Sündinud esimene festival kandis 1987. aastal  nime „Niguliste orelinädal“, ning selle ürituse suur kordaminek pani aluse edasistele festivalidele.

Täna õhtul kell 21 algava oreliööga Nigulistes saab alguse Tallinna XXXI Rahvusvaheline Orelifestival, üks tähtsamaid orelimuusika suurfoorumeid maailmas.

Kuni 13 augustini toimuval foorumil astuvad üles maailma orelimuusika korüfeed Wayne Marshall (Inglismaa), Marco lo Muscio (Itaalia), Edouard Oganessian (Prantsusmaa), Stefan Donner (Austria), Christian Schmitt (Saksamaa) jt.

Lisaks on festivalidel oluline koht orkestri ja koorimuusikal. Tänavu on organistide kõrval osalemas orkester Deutsche Streichphilharmonie, Kammerkoor Voces Musicales, orkester Eesti Sinfonietta ja ansambel Hortus Musicus.

Festivali peaareeniks on traditsiooniliselt Niguliste kirik, aga kontserte antakse ka Tallinna Jaani kirikus ja Tallinna Toomkirikus, Tartu Pauluse kirikus ja mitmetes maakirikutes.

 

Orelifestivali juhi Andres Uibo sõnul on Eesti orelipark maailmas unikaalne, eelkõige  oma romantilise perioodi orelite poolest.  „Läbi aegade on seda imetlenud orelifestivalil osalejad ja soovime seda lähemalt tutvustada ka meie publikule“ lisab Uibo. Sel aastal toimub festivali raames kaks ajalooliste orelite tutvumisreisi Lääne- Eesti ja Kesk-Eesti kirikutesse,  giidideks Jüri Kuuskemaa ja Andres Uibo. Mõlemad reisid on tänaseks välja müüdud.

Informatsiooni festivali kohta saab Eesti Kontserdi kodulehelt.

www.eestikontsert.ee

 

Lauri Aav
meediajuht
Eesti Kontsert
50 22177
lauri.aav@concert.ee

Pressiteade
12.07.2017

 

Reedel algavate Saaremaa ooperipäevade avalöögiks on Rein Rannapi esikooperi „Nurjatu saar“ etendused. Juubelifestivali külalisteatriks on Krefeld-Mönchengladbachi ooperiteater Saksamaalt.

Ooperipäevade tellimusel loodud “Nurjatu saare” tegevus toimub Saaremaal u 1000 aastat tagasi. Peaosades on Marko Matvere, Ott Lepland, Lenna Kuurmaa, Tõnis Mägi, Andrus „Bonzo“ Albrecht, Kristel Aaslaid ja Markus Teeäär. Libreto autor on Andrus Kivirähk, laulusõnad on loonud Wimberg; lavastaja Vahur Keller (NUKU teater) ja dirigent Martin Sildos.
“Olles näinud Rannapi “Nurjatu saare” eilset kostüümide ja dekoratsioonidega peaproovi, julgen täie veendumusega väita, et Saaremaa oma ooper on sündinud,“ kinnitab Eesti Kontserdi juht ja ooperi idee autor Jüri Leiten.
Pühapäeval jõuab kahe erilennukiga otse Kuressaarde tänavuse festivali peakülaline Krefeld-Mönchengladbachi ooperiteater Saksamaalt, kaasas Wagneri “Lohengrin”, Mascagni “Talupoja au”, Puccini “Gianni Schicci” ja Verdi “Maskiball”. Teatri muusikajuhi Mihkel Kütsoni sõnul on märkimisväärne, et enamus kaasa toodavatest lavastustest on täiesti värsked. Esietendused on toimunud viimase hooaja jooksul.
Ooperipäevade kunstiline juht on algusest peale olnud vastne Kuressaare aukodanik Arne Mikk, kes usub, et ooperikunst jääb üle aegade elama ka Saaremaal, sest seeme, mille Ludmilla Toon igihaljaste kadakate vahele mulda pani, on Eesti Kontserdi hoolitseva käe all jõudsalt kasvanud.
“Kümne aasta jooksul on Saaremaal esinenud Moskva, Ankara, Riia, Kiievi, New Yorgi, Milano, Bathumi, Khutaisi, Thbilisi, Wrocławi ja Krefeld-Mönchengladbachi ooperiteatrid. Koos Estonia ning Vanemuise lavastustega on ooperisaarel ühtekokku ette kantud üle 30 teose,“ lisab Arne Mikk.
Esimese juubeli puhul avatakse ooperipäevad seekord kõigile huvilistele reedel kell 12 Kuressaare lossi ooperimajas. Süüakse koos torti ja näha saab katkendit õhtul esietenduvast Rein Rannapi ooperist.
Esmaspäeval allkirjastavad Kuressaares lepingud 2018. aasta külalisteatrite juhid ning algab järgmise suve ooperipäevade piletimüük. Tuleval aastal astuvad Saaremaal üles Shanghai Ooperiteater ja Ungari Rahvusooper.

Ooperipäevade pideval täienev galerii, fotod: Gunnar Laak
https://eeconcert.sharepoint.com/sites/foto/_layouts/15/guestaccess.aspx?folderid=0c6895b9b57f94de3ae97a2dc083159b6&authkey=Aa0REoeBOd9FovCu2t20_0o&expiration=2017-08-11T13%3a26%3a42.000Z

www.saaremaaopera.com
Lauri Aav
meediajuht
Eesti Kontsert
50 22177
lauri.aav@concert.ee