Saaremaa Ooperipäevad avaldavad kunstiblogi

Teadaolevalt esimese festivalina Eestis saab Saaremaa Ooperipäevadel toimunust ülevaate läbi leedu kunstniku joonistuste.

MEDILĖ ŠIAULYTYTĖ on Roomas elav ja töötav Leedu teatri- ja kostüümikunstnik kes viljeleb ainulaadset kunstireportaažide žanri. Ta on lõpetanud Roomas Itaalia Rahvusliku Kinematograafiakooli ning Leedu Kunstiakadeemia teatrikunstniku erialal. 2010 ja 2015 võitis ta Leedu teatri aastaauhinna.

Medile viibis Saaremaa Ooperipäevadel koos Shanghai Ooperiteatriga ning jäädvustas 47 pildil kõik enda ümber toimuva, nii laval, lava taga kui ka Ooperipäevade „köögipoolel“. Tema joonistatud pildid kingitakse festivali lõpul ooperipäevade toetajatele ning koostööpartneritele.

Medile joonistustega saab tutvuda siin: JOONISTUSED

www.medile.me

Ooperipäevade kavaga saab tutvuda siin: https://www.saaremaaopera.com/

Pidevalt täienev Ooperipäevade fotoblogi asub aadressil: https://bit.ly/2JA72WR

Fotod: Gunnar Laak, salasõna: sop2018

Lauri Aav
Eesti Kontsert
50 22 177
lauri.aav@concert.ee
www.concert.ee
skype: lauriaav

Esmakordselt on Ooperipäevadel kaks külalisteatrit.  Läinud nädalal vaimustas publikut eksootiline Shanghai ooperiteater, kelle etendustel viibisid nii Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid kui ka peaminister Jüri Ratas.
Tänasest on Saaremaal Ungari Riigiooper. Ungarlaste kavas on Mozarti „Figaro pulm“, Verdi „La Traviata“ ning Johann Straussi „Mustlasparun“.  Ooperipäevad lõpetab laupäeval traditsiooniline Alexela Ooperigala, kus kõrvuti Ungari Riigiooperiga osalisteks ka Shanghai ooperiteatri solistid. Ungarlaste ja Hiina solistide esituses on muuhulgas kavas numbrid Evald Aava „Vikerlastest“, Eesti esimesest ooperist, mille esietendusest möödub tänavu septembris 90 aastat.
Ooperipäevade kavaga saab tutvuda siin: https://www.saaremaaopera.com/
Pidevalt täienev Ooperipäevade fotoblogi asub aadressil: https://bit.ly/2JA72WR
Fotod: Gunnar Laak, salasõna: sop2018

Lauri Aav
Eesti Kontsert
50 22 177
lauri.aav@concert.ee
www.concert.ee
skype: lauriaav

PRESSITEADE 24.07.2018

Kahe nädala jooksul annavad Baltimaade suurimal ooperifestivalil külalisetendusi Shanghai ooperiteater, Ungari Riigiooper ja Teater Vanemuine

Eesti Kontserdi juhatuse liige Jüri Leiten on uhke oma meeskonna ja koostööpartnerite üle, kes on suutnud ehitada 2 nädalaga suure ooperiteatri, mis vastab absoluutselt rahvusvahelistele ooperiteatrite nõudmistele. „Publiku tsooni on püstitatud kauneimad paviljonid, et meie arvukas publik saaks nautida ooperimaagiat ja imelist Kuressaare lossi ajaloolist atmosfääri. Me oleme valmis maailma ooperisündmuseks kuumas Saaremaa suves“ kinnitab Leiten.
Ka Shanghai ooperiteatri 225 liikmeline trupp on pärast  50 tundi väldanud lennu- ja merereisi kaks päeva Saaremaal aklimatiseerunud, saaliproove teinud ning etendusteks igati valmis, sõnas teatri muusikajuht ja dirigent Xu Zhong. Hiina rahvusvaheliselt maineka teatri esituses jõuab Saaremaa lavalaudadele nii klassikat kui ka uudisteoseid. Nautida saab Georges Bize’t ooperit “Carmen”, kus teeb kaasa ka Saaremaa lastekoor, suurejoonelist tantsugalat „Mere unelm“ ning Wen Deqingi moodsat ooperit “Riskantne mäng”, mida on lisaks esietendusele Amadeuse festivalil Genfis mängitud ka Savonlinna ooperipäevadel ning Londonis.   Shanghai ooperiteater on kujunenud juhtivaks institutsiooniks esituskunstides nii Shanghais kui ka kogu Hiinas. Alates asutamisest on ooperiteater pälvinud 67 preemiat nii kodus kui välismaal 47 eri produktsiooni eest.
Teise külalisena astub sel pühapäeval noore ooperipubliku ette teater Vanemuine, kel kavas Tauno Aintsi lasteooper „Guugelmuugelpunktkomm“.  Ooperi lavastajaks on mullu Saaremaa ooperipäevadel etendunud Rein Rannapi ooperi „Nurjatu saar“ peaosaline Marko Matvere.

Järgmisel nädalal on ooperipäevade külaliseks  Ungari Riigiooper, kes maandub Kuressaarde Nordica erilendudega otse Budapestist. Ungarlaste kavas on Mozarti „Figaro pulm“, Verdi „La Traviata“ ning Johann Straussi „Mustlasparun“.  Ooperipäevad lõpetab järgmisel laupäeval traditsiooniline Alexela Ooperigala Ungari Riigiooperi poolt, kus osalisteks ka Shanghai ooperiteatri solistid. Ungarlaste ja Hiina solistide esituses on muuhulgas kavas numbrid Evald Aava „Vikerlastest“, Eesti esimesest ooperist, mille esietendusest möödub tänavu septembris 90 aastat.

Täna avatakse ooperipäevad kell 12 Kuressaare lossi ooperimajas, kus Eesti Kontsert kirjutab alla lepingu 2019. aasta ooperipäevade külalisteatri, „Moskva Helikon Opera“ juhi Dmitri Bertmaniga.  Esmakordselt on ooperipäevade kavas Saaremaal külalisteatri esietendus.
Tähistamaks Georg Otsa 100. sünniaastapäeva, sõlmiti 2017. aasta lõpul kokkulepe Moskva Helikon Operaga uue muusikalavastuse „Mister Georg Ots“ loomiseks, millele pärast esietendust Saaremaal ning etendusi Helikon Operas, Moskvas on planeeritud kolm pikemat ringreisi, mis hõlmaksid Venemaad, Balti riike, Valgevenet, Ukrainat ning Soomet.

Ooperipäevade kavaga saab tutvuda siin: https://www.saaremaaopera.com/
Pidevalt täienev Ooperipäevade fotoblogi asub aadressil: https://bit.ly/2JA72WR
Fotod: Gunnar Laak, salasõna: sop2018

Lauri Aav
Eesti Kontsert
50 22 177
lauri.aav@concert.ee
www.concert.ee
skype: lauriaav

16. juulil annab ansambel Hortus Musicus 18. Varssavi muusikafestivalil “Ogrody Muzyczne” täispika kontserdi, mis on pühendatud Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale. Tõlkes tähendab Hortus Musicus muusikaaeda ning sama nime kannab ka Varssavi festival.

Mitmekesises kavas tuleb esitamisele muusikat 12. sajandist pärit käsikirjast “Carmina Burana”, samuti Poola, Hispaania, Prantsusmaa ja Itaalia 14. sajandil kirjutatud muusikat, lisaks hilisemate itaalia heliloojate Monteverdi ja Corelli teoseid. Eesti heliloojatest on kavas Pärt. Hortus Musicuse kontsert on osa Eesti Vabariik 100 rahvusvahelisest programmist.

Varssavi festival on pikkade traditsioonidega iga-aastane festival, mis toimub juba 18. korda. Igal aastal keskendub festival erinevale teemale, kuid viimastel kordadel on see olnud pühendatud Euroopa Liidu eesistujamaa kunstile ja kultuurile. Nõnda oli Eesti festivali peakülaliseks 2017. aastal ja esitles toona kolme kollektiivi – Eesti Klaveriorkester, ETV tütarlastekoor ja Vox Clamantis. Käesoleval aastal saavad tähelepanu Bulgaaria ja Austria esinejad.

—-

Lugupidamisega
Silver Kuusik
Eesti Kontsert
silver.kuusik@concert.ee

19. juulil algavad Saaremaa ooperipäevad ning sel puhul kolib saarele nädalaks 225 Hiina ooperitähte, et kinkida Eesti publikule meeldejäävate elamuste bukett.

Shanghai ooperiteatri esituses jõuab lavalaudadele nii klassikat kui ka uudisteoseid. Nautida saab Georges Bize’t kultusooperit “Carmen”, suurejoonelist tantsugalat ning Wen Deqingi moodsat ooperit “Riskantne mäng”. Kodumaise publiku jaoks mõjuvad Hiina artistide esituses lavale jõudvad teosed eksootiliselt ja kaasahaaravalt ning varuks on mitmeid meeldejäävaid üllatusi.

Veel enne festivali tuleb Shanghai Ooperiteatri trupil aga läbi teha paras kadalipp – läbida tuleb üle 50 tunni kestev lennu- ja merereis. Esmalt reisivad andekad interpreedid kolme lennukiga Pekingist, Shanghaist ja Hangzoust Helsingisse ning sealt edasi laevaga Tallinna. Tallinnast liigub trupp bussidega Virtsu ja sealt praamiga otse suvisele Saaremaale, kus seatakse end sisse 123 hotellitoas. Kuna Eesti ja Hiina ajavahe on kuus tundi, on üle kahe ööpäeva kestev reis tõsine katsumus.

Selleks, et pakkuda Eestimaa publikule elamus, mida veel aastaid hiljem meenutada, on Hiina ooperitähtedel kaasas merekonteineritäis kauneid kostüüme, dekoratsioone ja põnevaid pille. Näha saab nii traditsioonilisi sümfooniaorkestri instrumente kui ka hiina rahvamuusika pille, mille välimus ja kõla on siinse publiku jaoks tõeliselt eksootilised. Lisaks pakuvad silmailu ja imetlust rikkalikud ning detailideni viimistletud kaunid kostüümid.

Praegu, suure reisi eel, on Hiina artistid ootust ja elevust täis. Neile pakub elamust Eestimaa kaunis loodus ning Hiinaga võrreldes lausa uskumatult hajus asustus. Tiheda rahvastikuga harjunud hiinlastele on maaliline ja rahulik Eestimaa meelitav eksootika.

Koos Hiina ooperitähtedega saabub Eestimaale ka raamatu “Minu Shanghai” autor Anneli Vilu, kes murrab kõik keelebarjäärid ja hoolitseb tõlgina selle eest, et hiinlased ja eestlased leiaks ühise keele.

Saaremaa ooperipäevad algavad 19. juulil ning kestavad 28. juulini.

Ooperipäevade kavaga saab tutvuda siin: https://www.saaremaaopera.com/

Fotod: pressimaterjalid

—-

Lugupidamisega
Silver Kuusik
Eesti Kontsert
silver.kuusik@concert.ee

Üle aasta toimuvate Pärnu ooperipäevade külalisteater on tänavu Moskva Boriss Pokrovski nimeline Kammermuusikateater, mis on alates 1. juunist Moskva Suure Teatri filiaal. Kammermuusikateatri lõi 1972. aastal nimekas vene lavastaja Boriss Pokrovski ning see on Venemaal tuntud kaasaegsete ooperite esmaesitajana. Pärnusse tullakse kahe väga värske ooperiga, mis esietendusid vähem kui aasta tagasi.

Eelmise aasta novembris etendus Moskvas Kalevi Aho ooper “Frida ja Diego”, mille tõi lavale Arne Mikk. 
Eesti ooperisõpradel on võimalik lavastust näha Pärnus 5. juulil. “Frida ja Diego” on tõestisündinud lool põhinev ooper, mis räägib Mehhiko kunstnikepaarist Diego Riverast ja Frida Kahlost. Tegevus leiab aset Mehhikos poliitiliselt rahututel aastatel 1939-1940, mil Frida võõrustas Vene revolutsionääri Lev Trotskit ja tema abikaasat. Trotski ei ole selles lavastuses lihtsalt vana emigrandist revolutsionäär, vaid ka kirglik armastaja.

Oma lubaduse ooperipäevi külastada on andnud ka Soome helilooja Kalevi Aho. Vahetult enne etendust toimub ooperisõprade vestlusring helilooja ning lavastaja Arne Mikuga .

Lisaks “Fridale ja Diegole” tuuakse 6. juulil Pärnusse Gioachino Rossini “Türklane Itaalias”. See on Rossini elurõõmus, meloodiline ja teravmeelne ooper tema varasemast loomingust, mille tegevustiku virvarris põimuvad mustlaste, türklaste ja itaallaste intriigid ning armulood.

Ooperipäevad lõpevad traditsioonilise galakontserdi ja õhtusöögiga, mis kannab tänavu pealkirja “Maailma maitsed”. Õhtut juhib Anu Välba.

Kolmeteistkümnendad Pärnu ooperipäevad toimuvad Pärnu kontserdimajas 5.-7. juulini. Üle aasta toimuvad ooperipäevad on maiuspalaks ooperigurmaanidele, sest Eestisse jõuavad meie lavadel harva esitatud või suisa esmakordselt etenduvad ooperid.

Foto: Pressimaterjalid (lavastus “Frida ja Diego”)

—-

Lugupidamisega
Silver Kuusik
silver.kuusik@concert.ee

Ida-Virumaa suvine muusikafestival “Seitsme linna muusika” tähistab tänavu 20. sünnipäeva ning rõõmustab kuulajaid 20 kauni ja eriilmelise kontserdiga.

Festivali tänavune kava on justkui tagasivaade ürituse ajaloole, kus leidub midagi igale maitsele. Tuttavad kohad ja armastatud esinejad pakuvad muusikasõpradele rikkalikku programmi, mis ulatub kaunist klassikast igihalja popmuusikani.

“Seitsme linna muusika” avab 29. juunil Iisaku kirikus Peterburi Riiklik Akadeemiline Koorikapell. Peterburi linnaga samal ajal rajatud kapell on professionaalsete vene muusikakollektiivide alustala. Koor esitab vene koorimuusika kuldrepertuaari – kõlab Tšaikovski, Rahmaninovi ja Sviridovi koorimuusika.

30. juuni õhtul saab Jõhvi kontserdimajas nautida Arvo Leiburi, Terje Terasmaa ja Heiki Mätliku esituses klassikahittide kontserti, mille kavas kuuleb ungari tantsu, tangot, mustlasviise, sambat ja palju muud meeldejäävat. 1. juuli õhtul rõõmustab kuulajaid Jõhvi kontserdimajas aga rikkalik “Tšaikovski Gala Grande”, kus dirigent Gennadi Tšernovi juhtimisel esitavad Pjotr Tšaikovski loomingut Peterburi Suur Sümfooniaorkester (Loode-Venemaa), pianist Peeter Laul ja viiulivirtuoos Lev Klõtškov.

Margus Vaheri esituses saab festivalil nautida Urmas Alenderi loomingut, merest ja armastusest laulavad Liisi Koikson ja Marko Matvere, armastatud hittidega rõõmustab kuulajaid Birgit Sarrap ning igihalja ansambli ABBA loomingu toovad publikuni Lauri Liiv ja Jakko Maltis. Lisaks neile esinevad festivalil Järsumäe Virve pereansambel, Hedvig Hanson, Hortus Musicus, vokaalansambel Others, René Soom, Mari Jürjens jpt.

20. suvine muusikafestival “Seitsme linna muusika” algab 29. juunil ning kestab 15. juulini. Festivali kavaga saab lähemalt tutvuda SIIN.

Fotod: pressimaterjalid

—-

Lugupidamisega
Silver Kuusik
Eesti Kontsert
silver.kuusik@concert.ee

Seoses juhatuse liikme tähtajalise lepingu lõppemisega kuulutab SA Eesti Kontsert välja avaliku konkursi juhatuse liikme ametikohale. Konkursil osalemise tähtaeg on 24. august 2018.

Sihtasutus Eesti Kontsert on Eesti suurim kontserdikorraldaja, kelle ülesanne on organiseerida kontserte ja festivale, algatada uusi muusikaprogramme ning koordineerida Eesti Rahvusmeeskoori ning Hortus Musicuse tegevust. Tähtsal kohal on rahvusvahelised koostööd. Aastas korraldatakse ligemale 1300 kontserti nii Eestis kui ka välismaal.

Eesti Kontsert haldab ka Eesti suuremaid kontserdisaale: Estonia kontserdisaali Tallinnas, Vanemuise kontserdimaja Tartus, Pärnu ja Jõhvi kontserdimaju ning Peterburi Jaani kirikut.

SA Eesti Kontserdi juhatuse liikme ülesanne on juhtida ja esindada SA Eesti Kontserti ning tagada organisatsiooni põhikirjalistele eesmärkidele tugineva arengukava koostamine ja täitmine.

Kandidaat peab omama kõrgharidust, ta peab tundma Eesti muusikavaldkonda ning orienteeruma rahvusvahelises muusikaelus. Oluline on vähemalt 3-aastane organisatsiooni või suurema struktuuriüksuse juhtimise kogemus ning eesti, inglise ja vene keele oskus. Kandidaadilt eeldatakse võimekust luua ja viia ellu visiooni ning müügi- ja finantsalast teadlikkust.

Kandideerijatel palutakse esitada elulookirjeldus, motiveeritud avaldus ning kõrgharidust tõendav dokument koos 1-2 lehekülje pikkuse visiooniga SA Eesti Kontserdi arengust aastani 2024. Dokumendid tuleb esitada hiljemalt 24. augustil 2018 kella 16.00-ks valimiskomisjonile aadressil SA Eesti Kontsert, Estonia pst 4, Tallinn, 10143 või digitaalselt allkirjastatuna e-posti aadressile konkurss@concert.ee. Lisainfot konkursi tingimuste kohta saab telefonil 5659035.

Uue juhatuse valib SA Eesti Kontserdi nõukogu. Konkursi võitjast teavitatakse hiljemalt 5. oktoobril toimuval nõukogu koosolekul.

——-

Lugupidamisega
Silver Kuusik
Eesti Kontsert
silver.kuusik@concert.ee

Eile õhtul esietendus Tartus Raadi lennukiangaaris ansambli Trad.Attack! ja lavakunstikooli 28. lennu ühislavastus “Eesti mängud. TÖNK”. Vägevatest visuaalefektidest, trikkidest ja kostüümidraamast pungil esietendus anti täismajale ning emotsioone jagus küllaga. Etenduse lõpus tõusis publik püsti, et tänada truppi tormilise aplausiga.

Verivärske lavateos räägib loo inimesest läbi mängude maailma. Kogu elu on mäng – reeglite ja toimimise süsteem, milles on oma võitjad ja kaotajad. Mängu võlu ulatub kaugete sajandite taha, sest mäng oma rikkusega on sama vana kui inimene. Nii ongi publiku ees lugu, mis ulatub tänasest päevast kaugesse minevikku ning pakub ühel ajal nii mõnusat äratundmist kui ka sügavamat mõtlemisainet, sest ammused ja unustatud ajad on tänapäevale kohati lausa uskumatult sarnased, kui vaid osata vaadata.

Miks otsustas meie ratsionaalse olekuga esivanem raisata talvel raskelt kättetulnud energiat mõttetustega? Ta ajas harjavarre läbi vammusevarruka ning puges pimedal õhtul ise selle alla, et mängida kaelkirjakut, või tegi tarbeesemetest töngi, täiesti kasutu asja. Mida räägivad rahvamängud meie ühiskonnast, unistustest, üksindusest? Sellele kõigele lavastus vastust pakubki.

“Eesti mängud. TÖNK” valmis Eesti Kontserdi ja Von Krahli Teatri koostöös. Lavastaja Peeter Jalaka jaoks on see kolmas kokkupuude eesti mängudega. Eelmised olid “Eesti mängud. Kaelkirjak liigub edasi” 1990. aastal ja “Eesti mängud. Pulm” 1996. aastal.

“Eesti mängud. TÖNK” etendused toimuvad Tartus Raadi lennukiangaaris 11., 12., 13., 14., 15. ja 16. juunil kell 20.

Fotod: Pressimaterjalid

 

Tänavustel Saaremaa ooperipäevadel üllatavad publikut ajaloos esimest korda Eestis esinevad Ungari Riigiooper ja eksootiline Shanghai ooperiteater. Publik saab osa nii kullaprooviga klassikast, suurejoonelisest tantsugalast kui ka Eestis esietenduvast uudisteosest. Selleks, et muusikasõbrad pääseks mugavalt tagasi mandrile, on Saaremaa ooperipäevade puhul pandud käima ööpraamiliiklus.

Lennufirma Nordica toob kahe lennukiga Budapestist otse Saaremaale tänavuste ooperipäevade erikülalise Ungari Riigiooperi, mis rõõmustab kuulajaid-vaatajaid Mozarti “Figaro pulma”, Verdi “Traviata”, Straussi “Mustlasparuni” ja suurejoonelise ooperigalaga, kus kõlab igihaljas ooperiklassika. Eksootilise Shanghai ooperiteatri esituses saab aga nautida Bizet’ “Carmenit”, meeleolukat tantsugalat ja moodsat ooperit “Riskantne mäng”. Teater Vanemuine toob aga lavalaudadele lastele ja täiskasvanutele mõeldud ooperietenduse “Guugelmuugelpunktkomm”, mis räägib loo sellest võlumaailmast, mis avaneb siis, kui lülitad välja mobiili.

Kui “Figaro pulm,” “Traviata”, “Mustlasparun” ja “Carmen” on ooperipublikule juba ammused tuttavad, siis Wen Deqingi “Riskantne mäng” paelub uudsuse ja põneva teadmatusega. Kindel on see, et teos puudutab hingekeeli ja pakub maailmatasemel elamust. Moodne ooper põhineb Nobeli kirjanduspreemiaga pärjatud kirjaniku Gao Xiaoshengi novellil “Õnnemäng lumisel ööl”. Ooper esietendus 2003. aastal ning pärast seda on “Riskantset mängu” kantud ette nii Hiina suurlinnades kui ka Soomes ja Inglismaal ning see on pälvinud publiku poolehoiu.

“Shanghai ooperiteatri puhul on vaieldamatult tegemist maailmaklassi tipptasemega.  Kodupublikule esinedes on ooperiteatri pea 2000 inimest mahutav saal enamasti alati välja müüdud. Ooperiteatri vokaalne tase on ülikõrge ja nende esinemisest osasaamine siin samas, Saaremaal, on tõeline privileeg,” ütles Eesti Kontserdi arendusjuht Kertu Orro.

XI Saaremaa ooperipäevad algavad 19. juulil ning kestavad 28. juulini. Selleks, et ooperisõbrad pääseksid pärast õhtuseid etendusi taas mandrile, on 20., 21., 22. ja 27. juulil pandud käima ööpraamid, mis väljuvad Kuivastust kell 01.15.

Fotod: pressimaterjalid

Lugupidamisega
Silver Kuusik
Eesti Kontsert
silver.kuusik@concert.ee