Sel nädalal annab Eestis kontserte maailma üks hinnatumaid Argentina tangode lauljaid Omar Mollo

Tähistamaks 100 aasta möödumist Argentina tangokuninga Astor Piazzolla sünnist annab Eesti Kontserdi sarjas „Jazzical“ Eestis neli kontserti kaasaja üks parimaid tangolauljaid Omar Mollo. Kaastegevad on Eesti-Argentina tangomuusika ansambel Zinnetango ja tangotantsijad.

„Viimaste kümnendite maailma ühe parema tangolaulja Omar Mollo puhul hinnatakse tema jõulist ja karismaatilist esitusviisi, milles saavad kokku nii tugev tangotraditsioon kui ka aastatepikkune rokkmuusiku karjäär,“ kirjeldab ansambli Zinnetango looja, eesti bandooniumimängija Kaspar Uljas.

Buenos Airese lähistelt pärit Mollo kasvas alguses argentina rahvamuusika vaimus, mida hiljem mõjutasid rokk- ja bluusmuusika. Uusi väljendusvahendeid otsides avastas ta enda jaoks elektrikitarri ja nii suunas ta oma energia juba rokkmuusikasse. Tema ansambel MAM ja Omar Mollo võimas väljendusviis kogus kiiresti tuntust Buenos Airese klubides ja rokkmuusika austajate seas. Pärast aktiivset rokkmuusiku karjääri pakuti talle eksperimendi korras võimalust esineda televisioonis koos tangomuusikutega, ehkki ta polnud seda kunagi viljelenud.

„Mollo veenev arusaam tangost ja siiras esitus vapustas publikut, pärast mida võttis temaga ühendust üks produtsent, kes tegi talle pakkumise salvestada tangoalbum,“ räägib Uljas. Mollo esimene tangoalbum ilmus aastal 2003, kriitikud ja tangomuusikud võtsid selle väga hästi vastu. Album nomineeriti Carlos Gardeli preemiale ja ka Ladina-Ameerika Grammydel. Pärast lugematuid plaate, auhindu ja turneesid üle maailma on Omar Mollo viimased aastad elanud Amsterdamis.

Eesti-Argentina muusikutest koosneva Zinnetango juht Kaspar Uljas kohtus Molloga Codartsi Kunstide Ülikoolis Rotterdamis maailmamuusika osakonnas õppides. Sealsesse tangoorkestrisse OTRA kuuludes õnnestus lauljaga ka ühine album salvestada – 2018. aastal valminud album kannab pealkirja „Tango Cosmopolita“. Plaat saavutas tähelepanu nii Euroopas kui ka Argentinas ning nomineeriti 2019. aastal Ladina-Ameerika Grammydel parima tangoalbumi kategoorias.

Zinnetango ja Omar Mollo kontserdid on 21. septembril Pärnu kontserdimajas, 22. septembril Vanemuise kontserdimajas, 23. septembril Estonia kontserdisaalis ja 24. septembril Jõhvi kontserdimajas. Esitatakse nii vanema tangotraditsiooni muusikat kui ka tango nuevo’t. Märksõnadeks on kaasaegsed seaded, džäss, Ladina-Ameerika rütmid ja värvid. Ansambli repertuaaris on tangoklassika, Argentina folkloor ja ansambli omalooming, ent aukohal on siiski Astor Piazzolla tuntud laulud Horacio Ferreri tekstidele.

Kontsertidel on kaastegevad tangotantsijad Jessica Štšerbakova ja Somer Surgit. Kontsert kuulub Eesti Kontserdi sarja „Jazzical“.

Fotodel: Zinnetango, foto autor Ivar Stolfot; Omar Mollo, foto autor Riki Cieri.

Stiilinäide Omar Mollo ja tangoorkestri OTRA omavahelisest koostööst: https://www.youtube.com/watch?v=d1zRpfovWfg.

Kaspar Uljas koostööst Omar Molloga: https://jupiter.err.ee/1090147/ilmakaar-tango

Andri Maimets
Eesti Kontserdi kommunikatsioonijuht
5620 1117
andri.maimets@concert.ee
www.eestikontsert.ee
www.facebook.com/eestikontsert

 

80-aastase Eesti Kontserdi sügishooaja avavad Tšehhist pärit Janáčeki Filharmoonikud, keda juhatab hinnatud eesti dirigent Risto Joost. Peale Smetana ja Bartoki teoste tuleb esitusele Dvořáki suurejooneline üheksas sümfoonia „Uuest maailmast“.

Janáčeki Filharmoonikud on 1929. aastal asutatud väärikate traditsioonidega, kõrgelt tunnustatud Tšehhi orkester. Nad on olnud arvukate uue muusika teoste tellijad ja ettekandjad ning tšehhi suurte heliloojate Janáčeki, Dvořáki ja Smetana teoste suurepärased esitajad. Eestis esinevad nad koos Lukáš Vondráčekiga, kes on Kuninganna Elisabethi klaverikonkursi võitjana soleerinud maailma olulisetel kontserdilavadel parimate orkestrite ees. Dirigendipuldis seisab Risto Joost.

Joost meenutab, et kohtus Janáčeki Filharmoonikutega esimest korda neli aastat tagasi. „Sellest alates olen käinud orkestrit juhatamas regulaarselt, väga eriilmeliste kavadega. Kindlasti on nende tugev külg just tšehhi muusika ja selle repertuaariga seotud traditsioonide väärtustamine,“ ütleb dirigent. „Rääkides Lukáš Vondráčekist, siis ta on üks erakordsemaid pianiste, kellega olen kohtunud. Tema kontsentratsioon muusikalisele detailile, karakterile ja kõlale on rohkemat, kui ollakse harjutud kuulma. Ta on kunstnik suure tähega,“ ütleb Joost.

Tšehhi helilooja Bedřich Smetana on öelnud, et tema ooper „Müüdud mõrsja“ sündis trotsist, nimelt süüdistati teda pärast esimest ooperit selles, et ta ei oska kerge ja rahvaliku stiiliga midagi pihta hakata. Selle etteheite kummutamiseks lõi ta böömi maalähedastest lauludest ja tantsudest inspireeritud muusika, milles tšehhid tundsid ära midagi neile ainuomast. Ooperile annab hoo sisse temperamentne avamäng, mis on hakanud elama oma elu iseseisva kontsertpalana. See meloodiline, graatsiline ja säravalt orkestreeritud eesriidetõstja toob meelde Mozarti „Figaro pulma“ avamängu.

Kui Smetana „Müüdud mõrsja“ 30. mail 1866 Praha Ajutises teatris esiettekandele tuli, mängis orkestris vioolamängijana kaasa tollal 24-aastane Antonín Dvořák, kellest sai Smetana järel tšehhi rahvusliku koolkonna teine suurkuju. Enim tuntust pälvis Dvořák oma orkestriloominguga. Ameerikas valmis 1893. aastal tema suurima tuntuse pälvinud 9. sümfoonia e-moll op. 95, millele helilooja andis alapealkirja „Uuest maailmast“. Teos kanti esmakordselt ette 1893. aastal Carnegie Hallis, esitajateks New Yorgi Filharmoonikud ja dirigent Anton Seidl. „Tegu on vaieldamatult ühe muusikaajaloo säravaima teosega, mis oma sümboolses tähenduslikkuses sobib praegusesse aega kindlasti ideaalselt,“ ütleb dirigent Risto Joost.

Kolmanda teosena kõlab Eesti Kontserdi hooaja avakontsertidel ungari helilooja Béla Bartóki 3. klaverikontsert E-duur, mille ta kavandas oma naise sünnipäevakingiks, ent ei elanud niikaua, et see isiklikult üle anda. Teos jäigi Bartóki viimaseks oopuseks, kusjuures tühjaks jäid partituuri 17 lõputakti – need pani autori visandite põhjal kirja ja orkestreeris Bartóki sõber Tibor Serly.

Eesti Kontserdi sügishooaja avakontserdid on 17. septembril Pärnu kontserdimajas ja 18. septembril Estonia kontserdisaalis.

Foto: Eesti Kontserdi sügishooaja avavad tunnustatud Janačeki Sümfoonikud.

Andri Maimets
Eesti Kontserdi kommunikatsioonijuht
5620 1117
andri.maimets@concert.ee
www.eestikontsert.ee
www.facebook.com/eestikontsert

Eesti Kontsert ja SYNLAB lõid käed, et algaval kontserdihooajal saaks vaktsineerimata publik enda nakkusohutust tõendada usaldusväärse koroonaviiruse PCR-testi abil.

Eesti Kontserdi piletiomanikule maksab testimine alates neljapäevast, 16. septembrist vaid 15 eurot. Toetamaks kultuurielu säilimist katab ülejäänud analüüsikulu kontserdikülastaja jaoks SYNLAB.

See tähendab, et oma nakkusohutust on võimalik soodsalt tõendada juba enne hooaja avakontserte, Janačeki Sümfoonikute esinemisi 17. septembril Pärnus ja 18. septembril Tallinnas.

„Elame ajal, mil ühiskonna- ja kultuurielu avatuna hoidmine sõltub igaühest meist – kas end vaktsineerides, vastutustundlikult testides, maski kandes ja käsi pestes või haigusnähtudega kodus püsides,“ rääkis Eesti Kontserdi juht Kertu Orro. „Kuna testimisest on saanud igapäevane möödapääsmatu vajadus, siis oleme SYNLABile nende partnerluse eest tõesti tänulikud, sest see aitab rohkem inimesi turvaliselt kultuurielust osa saada,“ lisas ta.

Eesti Kontserdi piletiomanik, kes on ostnud pileti kas kontserdimajade kassadest, Piletilevist või Piletimaailmast ning vajab enda nakkusohutuse tõendamiseks PCR-testi negatiivset tulemust, peab broneerima SYNLABis aja vähemalt 48 tundi enne piletil märgitud kontserdi algust, tulemuse saab maksimaalselt 24 tunni jooksul. Ühte kontserdipiletit saab testimisel kasutada vaid korra, kontserdi järel kaotab see pilet ka SYNLABis kehtivuse.

Aja saab broneerida veebilehel minu.synlab.ee, helistades telefonil 17123 või e-postiga klienditugi@synlab.ee. Soodustuse saamiseks tuleb testima minnes esitada Eesti Kontserdi pilet. Pakkumine kehtib üle Eesti kõigis SYNLABi koroonatestimise punktides (loeteluga saab tutvuda siin: https://minu.synlab.ee/toode/koroonaviiruse-maaramine).

Eesti Kontsert kontrollib oma külastajate, esinejate ja töötajate nakkusohutust. Selleks palume esitada kontserdile tulles kas a) vaktsineerimiskuuri läbimist kinnitav tõend, b) haiguse läbipõdemist kinnitav tõend, c) negatiivne PCR-test (tehtud tervishoiuteenuse osutaja poolt kuni 72 t varem) või d) negatiivne antigeeni test (tehtud tervishoiuteenuse osutaja või üldapteegi tegevusloa omaja poolt kuni 48 t varem). Arvestame nii paber- kui digitõendeid. Kontserdimajades kiirtesti teha ei saa.

Andri Maimets
Eesti Kontserdi kommunikatsioonijuht
5620 1117
andri.maimets@concert.ee
www.eestikontsert.ee
www.facebook.com/eestikontsert

EESTI KONTSERDI PRESSITEADE, 3. september 2021

Teater Vanemuine ja Eesti Kontsert jätavad hooaja avakontserdid turvalisuse huvides ära

Täiendatud: Jõhvi kontserdile ostetud piletid kehtivad hooaja lõppkontserdil 15. mail kell 17.00.

Täna Tartus ja homme Jõhvis toimuma pidanud Vanemuise sümfooniaorkestri kontserdid jäävad turvalisuse huvides ära, kuna trupis registreeriti üks koroonapositiivne juhtum. Ära jääb ka Vanemuise sümfooniaorkestri külaliskontsert Tallinnas Estonia kontserdisaalis 5. septembril.

Positiivse testitulemuse tõttu suunas terviseamet märkimisväärse osa muusikutest eneseisolatsiooni. Kuna nii lühikese etteteatamisega ei osutunud asendusliikmete leidmine võimalikuks, otsustati avakontserdid 3. septembril Tartus Vanemuise kontserdimajas, 4. septembril Jõhvi kontserdimajas ja 5. septembril Estonia kontserdisaalis ära jätta.

Avakontserdi kavas olnud Mahleri 2. sümfoonia tuleb esitamisele hooaja lõppkontsertidel

13. mail 2022 kell 19 Vanemuise kontserdimajas
14. mail 2022 kell 19 Estonia kontserdisaalis
15. mail 2022 kell 17 Jõhvi kontserdimajas

Tartu avakontserdi piletid kehtivad hooaja lõppkontserdil 13. mail 2022 või ostetakse tagasi kuni 30. septembrini. Jõhvi avakontserdi piletid kehtivad hooaja lõppkontserdil 15. mail 2022 või ostetakse tagasi kuni 30. septembrini. Pileti saab tagastada meili teel, saates selleks e-pileti või foto piletist ja arveldusarve numbri aadressil tagasiost@concert.ee, või kontserdimajade kassades.

Soovi korral vahetab Vanemuise teatri kassa 5.09 kontserdi piletid hooaja lõppkontserdile Tallinnas 14.05.2022, asendab Vanemuise kinkekutsega või ostab tagasi. Palume selle kontserdi piletite asendamise või tagastamise soovist teatrile teada anda hiljemalt 30. septembriks e-aadressil kassa@vanemuine.ee.

Andri Maimets
Eesti Kontserdi kommunikatsioonijuht
5620 1117
andri.maimets@concert.ee
www.eestikontsert.ee
www.facebook.com/eestikontsert

 

Eesti Kontserdi sügishooajal astuvad publiku ette pianist Alice Sara Ott, Paavo Järvi koos Bremeni Saksa Kammerfilharmoonikutega, tenor José Cura, mainekas vokaalgrupp The Tallis Scholars ja poistekoor Tiffin Boys’ Choir. Tallinn saab omale A Cappella festivali ja Tartu Tubina festivali, suuri sünnipäevi tähistavad nii Eesti Kontsert kui ka Ellerhein ja Vox Clamantis.

Sügishooaeg algab 3. ja 4. septembril Tartust ja Jõhvist, kus minnakse uuele hooajale vastu koos Vanemuise sümfooniaorkestriga. Lavale astuvad sopran Katrin Targo ja metsosopran Annely Peebo, Tartu ülikooli kammerkoor, Voces Tallinn ning Vanemuise sümfooniaorkester ja ooperikoor. Dirigeerib Risto Joost. Pärnus ja Tallinnas saab sügishooaeg piduliku alguse 17. ja 18. septembril, mil Joost juhatab mainekaid Janáčeki Filharmoonikuid Tšehhist. Muuhulgas on kavas Dvořáki kuulus üheksas sümfoonia alapealkirjaga „Uuest maailmast“, mis sobib kevadise kultuuriseisaku järel suurepäraselt uut kontserdihooaega avama. Bartóki klaverikontserdi nr 3 E-duur kannab sel õhtul ette orkestri residentsolist ja maailmalavade tipp-pianist Lukáš Vondráček.

Septembris algab ka kontserdisarja „Jazzical“ uus hooaeg, mille avakontsertidel kuuleb Eesti-Argentina-Belgia tangomuusikaansamblilt Zinnetango kaasaegseid seadeid Ladina-Ameerika rütmidest ja värvidest. Repertuaaris on tangoklassika, Argentina folkloor ja ansambli omalooming, ent aukohal on siiski Astor Piazzolla tuntud laulud Horacio Ferreri tekstidele. Kontserdiga teeb ansambel kummarduse tangokuningale tema 100. sünniaastapäeval. Zinnetango kontserdid on 21.–24. septembrini Pärnus, Tartus, Tallinnas ja Jõhvis.

Eesti Rahvusmeeskoori sügisene kontsert „Centuries“ 28. septembril Tartus ja 29. septembril Tallinnas laenab pealkirja kontserdil kõlavalt Vladimir Agopovi uudisteoselt, peale selle on kavas Giovanni Bonato, Mart Jaansoni ja Tõnis Kaumanni uued kooriteosed. Dirigent on Mikk Üleoja.

7.–10. oktoobrini toimub rahvusvahelise haardega dirigendi Mihhail Gertsi eestvedamisel Tartus esimene Tubina festival, mis keskendub Eesti suurima sümfonisti Eduard Tubina ning tema kaasaegsete loomingule. Esimene festival kannab alapealkirja „Sild“ ja taaselustab sõjaeelse Tartu kultuurielu sära, keskendudes Tubina Tartu-aastatele. Ettekandele tulevad tema 3. ja 4. sümfoonia ja klaverikvartett. Festival toimub Eesti Kontserdi, Vanemuise teatri ja Heino Elleri muusikakooli koostöös, lisaks pakuvad valdkonnaülesed vestlusringid koos Joonas Hellerma ja Enn Lillemetsaga lähtepunkte tollaste ja tänaste aktuaalsete teemade mõtestamiseks.

Eesti Kontserdi 80. sünnipäeva juubeligala toimub 7. oktoobril Pärnus ja 8. oktoobril Tallinnas. Kontserdi avab Artur Lemba esimese sümfoonia esimene osa – haruldane teos, mis kõlas Estonia kontserdisaali avamisel 1913. aastal ja on teadaolevalt teose ainus esituskord Eestis. Kavas on ka Tõnis Kõrvitsa eriline kollaaž, mis põimib eesti muusika märgilisi teoseid alates 1941. aastast tänapäevani. Kõlab ka teos, milleta kava ette ei kujuta, Arvo Pärdi „Credo“. See tuli esiettekandele 1968. aastal ja läks vapustatud publiku nõudmisel kordamisele, mispeale võimud keelasid selle esitamise. Esinevad Eesti Rahvusmeeskoor, oma 50. hooaega tähistav Hortus Musicus ning Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, dirigendid on Risto Joost, Andres Mustonen ja Mikk Üleoja.

22.–25. oktoobrini peetakse esimest Tallinn A Cappella festivali, mis on pühendatud vaid vokaalansamblitele. Teiste seas astub üles briti mainekas vokaalgrupp The Tallis Scholars, Sardiinia arhailiste, ebamaiste polüfooniliste helimaailmade edastaja, ühe pere vendadest koosnev Tenores de Oniferi, maailma suurim vokaalansambel Perpetuum Jazzile ning loomulikult festivali kunstiline juht Estonian Voices.

Novembris jõuavad viimaks ometi Eesti kuulajateni kaks tervisekriisi tõttu edasi lükatud tähtkontserti – Peterburist pärit Vene Sarveorkester eesotsas kunstilise juhi ja dirigendi Sergei Poljanitškoga ning Argentina multitalent José Cura, kes astub lavale koos metsosopran Monika-Evelin Liivi, kitarristi Rovšan Mamdekulijevi ja Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga.

13. novembril annab ainsa kontserdi Eestis tänapäeva üks nõutumaid klassikalisi pianiste Alice Sara Ott, kes esitleb oma uut albumit „Echoes of Life“. Muusiku isiklikke mõtteid ja elu vastukajasid peegeldavat soolokava ilmestab suurele ekraanile projitseeritav multimeediaprogramm, kontserdi peateosena kõlavad Chopini 24 prelüüdi.

Eesti Kontserdi sügishooajast leiab ka Ellerheina ja Vox Clamantis ühiskontserdi, millega tähistame tütarlastekoori 70. ja vanamuusikaansambli 25. sünnipäeva. Ühise sünnipäevakontserdi seob tervikuks Tõnu Kõrvitsa mitmeosaline, just selleks kontserdiks loodud uudisteos, mille osade vahel esitavad kollektiivid neid endid eriliselt kõnetavaid teoseid. Ellerheina ja Vox Clamantise sünnipäevakontserdid on 30. novembril Pärnus ja 5. detsembril Tallinnas.

Aastalõpu suurimad tähed on kahtlemata Bremeni Saksa Kammerfilharmoonikud dirigent Paavo Järvi juhatusel, kes annavad oma ainsa kontserdi Eestis 8. detsembril. Eestis esineb orkester koos särava norra viiulisolisti Vilde Frangiga, kelle rahvusvaheline karjäär sai alguse 2012. aastal, mil ta võitis Credit Suisse’i noore artisti auhinna.

Detsembris annab Eestis kontserdi ka rahvusvahelise kvartetimaastiku üks vaieldamatuid liidreid Signum Quartett Saksamaalt eesotsas Eesti publikulegi tuntud viiuldaja Florian Dondereriga. Eestis esitab kvartett Schuberti ja Tüüri muusikat, millega nad on viimastel aastatel süvenenult tegelenud. Signum Quartett’i osalusel valminud Tüüri kammermuusika kogumik „Lost Prayers“ (ECM) tunnistati tänavu Eesti parimaks klassikaplaadiks.

Veel enne pühi esineb jõulukavaga Tallinnas 11. detsembril ja Pärnus 12. detsembril maailma poistekooride absoluutsesse tippu kuuluv brittide Tiffin Boy’s Choir, kes on Londoni suurte sümfooniaorkestrite sagedane lavapartner ja osaleb regulaarselt Covent Gardeni Kuningliku Ooperi lavastustes. Koor on kaasa teinud mängufilmis „Philomena“, kontserdiprojektis „Titanic Live“ ja laulnud sisse muusika filmitriloogiale „Kääbik“.

Aasta viimasel päeval, 31. detsembril võõrustab Estonia kontserdisaal Euroopas õppivate noorte eesti muusikute orkestrit, kes on oma võimalust ühiselt Eesti publiku ees musitseerida pidanud ootama täpselt ühe aasta. Dirigeerib Henri Christofer Aavik.

Eesti Kontsert tuletab meelde, et alates 26. augustist 2021 kehtiv Vabariigi Valitsuse korraldus nr 305 kohustab meid kontrollima külastajate, esinejate ja töötajate nakkusohutust. Selleks palume esitada saabumisel kas a) vaktsineerimiskuuri läbimist kinnitav tõend, b) haiguse läbipõdemist kinnitav tõend, c) negatiivne PCR-test (tehtud tervishoiuteenuse osutaja poolt kuni 72 t varem) või d) negatiivne antigeeni test (tehtud tervishoiuteenuse osutaja või üldapteegi tegevusloa omaja poolt kuni 48 t varem). Arvestame nii paber- kui digitõendeid. Kontserdimajas kiirtesti teha ei saa.

Eesti Kontserdi 2021. aasta sügishooaja kontsertide täisloendiga saab tutvuda aadressil www.concert.ee.

Fotol: Eesti Kontserdi sügishooajal toob tippdirigent Paavo Järvi publiku ette Bremeni Saksa Kammerfilharmoonikud. Foto: Kaupo Kikkas

Andri Maimets
Eesti Kontserdi kommunikatsioonijuht
5620 1117
andri.maimets@concert.ee
www.eestikontsert.ee
www.facebook.com/eestikontsert

Esmaspäevast, 9. augustist jõustuvad valitsuse nõuded, mille eesmärk on aidata kaasa sellele, et kultuuri- ja ühiskonnaelu enam ei katkeks. Kuni piirangute tühistamiseni pääsevad Eesti Kontserdi korraldatavatele kontsertidele ainult need, kes saavad oma nakkusohutust tõendada.

Nakkusohutuse annab lõpetatud vaktsineerimine, COVID-19 läbipõdemine või negatiivne COVID-testi tulemus (kuni 48 tundi varem tehtud antigeeni test või kuni 72 tundi varem tehtud PCR-test). Kontserdile saabudes peavad kõik vaktsineeritud, haiguse läbi põdenud või testi teinud inimesed sissepääsul esitama korraldajale vastava tõendi. Nakkusohutuse tõendit küsitakse kõigilt kontserdipaigas viibijatelt, sh publikult, esinejatelt, töötajatelt ja toitlustajatelt.

Vastavalt valitsuse otsusele ei pea oma nakkusohutust tõendama alla 18-aastased kontserdikülastajad. Lisaks ei nõuta negatiivset testi ka erivajadustega inimestelt, kui nende testimine ei ole mõistlik.

„Meie armas publik on olnud ääretult mõistev ka varasemate piirangute korral. Loodame nüüdki mõistvale suhtumisele, sest selleks, et saaksime ohutult ühiskonnaelus osaleda, on täna olemas kõik võimalused end kas vaktsineerida või tõendada oma nakkusohutust muul moel,“ selgitas Eesti Kontserdi juht Kertu Orro. „Kaitseme ennast ja teineteist ning hoiame oma kultuuri avatuna!“

Kui kontserdikülastaja haigestub või ei nõustu oma nakkusohutust tõendama, siis ei saa ta kontserdil osaleda ega nõuda korraldajalt piletiraha tagastamist.

 Enda nakkusohutust tuleb augustis tõendada järgmistel Eesti Kontserdi kontsertidel:

  • Suveklassika Kadriorus. „Virtuoosid meistripillidel“ 12. augustil Kadrioru lossis
  • Hortus Musicuse kontsert „Maarja. Salve Regina“ 13. augustil Niguliste kirikus
  • Hortus Musicuse kontsert „Maarja, taevane kuninganna“ 15. augustil Väravatornis
  • Suveklassika Kadriorus. „Bach ja Prantsuse barokk“ 19. augustil Kadrioru lossis
  • Suveklassika Kadriorus. Klassikatähed Siret Sui, Mirjam Avango ja Sten Heinoja 26. augustil Kadrioru lossis
  • Festivali KRATT kammeransamblite kontsert 25. augustil Estonia kontserdisaalis
  • Festivali KRATT sümfooniaorkestri kontsert 28. augustil Estonia kontserdisaalis

Aitäh, et olete meiega!

Foto: Kontserdisarjas „Suveklassika Kadriorus“ toimuval kontserdil „Virtuoosid meistripillidel“ esinevad 12. augustil Gloria Ilves (viiul), Katariina Maria Kits (viiul), Theodor Sink (tšello, pildil), Hans Christian Aavik (viiul) ja Lea Leiten (klaver). Eesti Kontsert palub publikul kontserdile tulla koos nakkusohutust tõendava dokumendiga. Foto: Eesti Kontsert.

Andri Maimets
Eesti Kontserdi kommunikatsioonijuht
5620 1117
andri.maimets@concert.ee
www.eestikontsert.ee
www.facebook.com/eestikontsert

 

Seoses TS Laevade reisiparvlaevaga Tõll eilse õnnetusega ning tulenevalt otsusest jätkata reedel Virtsu-Kuivastu-Virtsu liinil teenindamist vabagraafikus panevad Saaremaa ooperipäevade korraldajad publikule südamele, et üleveoks tuleb piisavalt aega varuda.

„Meil on väga kahju, et kujunenud olukorda ei ole õnnestunud nii kiiresti lahendada, kui me kõik sooviksime, ning seetõttu on meil suur palve kõigile ooperisõpradele – palun tulge reedel Virtsu sadamasse oluliselt varem, kui esialgu kavandasite. Loodame väga, et jõuate kell 20 algavatele etendusele,“ kommenteeris Eesti Kontserdi juht Kertu Orro.

TS Laevad otsustas vahetada Rohuküla-Heltermaa liini põhilaeva Tiiu Virtsu-Kuivastu liinil sõitva parvlaeva Regula vastu alates laupäevast, 24. juulist. Transpordiamet annab ühtlasi teada, et suursaarte ja mandri vahel on eesootaval nädalavahetusel mõistlik reisida ka liinibussiga, kuna bussid pääsevad eelisjärjekorras laevale. Bussides veel kohti on ning transpordiameti palvel lisatakse lähipäevadeks bussireise juurde.

Transpordiamet tellis Saaremaa ja Hiiumaa teenindamiseks nädalavahetuseks vedajatelt ka lisalende. Lisalennud väljuvad reedel Tallinnast Kuressaarde kell 14.25 ja Kuressaarest Tallinna kell 15.35. Laupäeval väljub lisalend Tallinnast Kuressaarde kell 17.50 ja tagasi kell 19.00 ning pühapäeval Tallinnast kell 16.10 ja Kuressaarest kell 17.20.

Neljapäeva õhtul kell 20 mängib Peterburi Kammerooper Saaremaa ooperipäevadel Donizetti „Lucia di Lammermoori“ ja reedel samal ajal Puccini „Madama Butterfly“ etendusi. Laupäeval kell 20 algab ooperipäevadel Angeri juubeligala. Reedel ja laupäeval avaneb ka ooperikohvik Opera Royal, kus tantsuks esineb Lauri Liiv Swing Band.

Andri Maimets
Eesti Kontserdi kommunikatsioonijuht
5620 1117
andri.maimets@concert.ee
www.eestikontsert.ee
www.facebook.com/eestikontsert

XV Saaremaa ooperipäevad toimuvad Kuressaare lossihoovis 20.–24. juulini 2022. aastal ning sedapuhku lõi Eesti Kontsert käed Sileesia ooperiga Bytomis, Poolas. Kõigi lavastuste taga on rahvusvahelise haardega teatrilavastaja Michal Znaniecki.

Eesti Kontserdi juht Kertu Orro sõnul on Michal Znaniecki väga hinnatud lavastaja tänu oma väga huvitavale ja kaasaegsele lavastuskäekirjale. „Kuna tahame oma publikule pakkuda ainult parimat, oleme rõõmsad, et Saaremaa Znanieckit inspireeris ning ta oli valmis meie kutse vastu võtma. Tänu lavastaja väga tihedale graafikule ning pühendunud tööle enda ooperifestivaliga Argentina vihmametsas tuli meil kannatlikult kolm pikka aastat oodata, et tema tulek Saaremaa ooperipäevadele viimaks realiseeruks,“ lausus Orro.

Sileesia ooperiteater Bytomis on väärika ajalooga ooperimaja, kel oli avamisel 1945. aasta juunis au tuua lavale Poola esimene sõjajärgne lavastus, Stanisław Moniuszko „Halka“. Aastatega sai teatrist riigi üks olulisemaid ooperimaju, kust on alguse saanud paljude Poola ooperitalentide tähelend. Alates 1979. aastast veab ooperimaja ka riigi olulisimat noorte ooperilauljate võistlust, mis kannab teatri rajaja, rahvusvahelise karjääriga bassilaulja Adam Diduri nime.

Kõigi uuel aastal Saaremaal ooperisõpradeni jõudvate lavastuste eest kannab hoolt rahvusvahelise haardega mainekas Poola lavastaja Michał Znaniecki, kelle soov oli näidata Saaremaal väga eriilmelisi lavastusi. Esinduslikus programmis on Gounot’ klassikaline „Romeo ja Julia“, kaasaegses võtmes Verdi „Traviata“, Mozarti-õhtu koos Rimski-Korsakovi lühiooperiga „Mozart ja Salieri“ ning Mozarti „Reekviemi“ balletilavastusega, lisaks muusikaõhtu „Chopini oodates“ Opera Royalis. Kavast ei puudu ka ooperi- ja lastegalad, festival kestab kolmapäevast pühapäevani.

„Olen ääretult rõõmus, et saan uuel aastal Saaremaale tuua oma viimaste aastate kätetöö Sileesia ooperiteatris. Kõik need hoolega välja valitud lavastused on emotsionaalsed ja üksteisest erineva käekirjaga. Samas luban teile, et iga lavastus puudutab teie südant ning te veendute, et ooperikunst on alati elav ja ajakohane,“ ütles lavastaja Michal Znaniecki pöördumises ooperipäevade külalistele.

Alates tänasest on soodustingimustel müügil 2022. aasta Saaremaa ooperipäevade piletid, mida saab alates kella 13 osta nii ooperipäevadel kohapeal kui ka Piletimaailmas (www.piletimaailm.com). Kuni juuli lõpuni on piletid 20 protsenti soodsamad.

Fotol: Saaremaa ooperipäevade avamine ning koostöölepingu allkirjastamine järgmise aasta peaesinejaga.
Foto autor: Gunnar Laak/Eesti Kontsert

Poola lavastaja Michal Znaniecki, Sileesia ooperi direktori Lukasz Goiki videotervitused ja fotod:
https://www.dropbox.com/sh/t7jrmyhysj41pey/AAD0xlekUwIYrpSmDzjAwke2a?dl=0
https://opera-slaska.pl/
https://znaniecki.net/

Andri Maimets
Eesti Kontserdi kommunikatsioonijuht
5620 1117
andri.maimets@concert.ee
www.eestikontsert.ee
www.facebook.com/eestikontsert

Publikult tervisetõendeid, läbipõdemist tõendavaid sertifikaate ega negatiivseid PCR-teste ei küsita ning kiirtestimist läbi ei viida.

20.–24. juulini toimuvate Saaremaa ooperipäevade peaesineja on Peterburi Kammerooper, kes toob neljal õhtul Kuressaare lossihoovi ehitatud ooperimajas publiku ette maailma ooperiklassikasse kuuluvad lavastused. Ooperipäevad lõpetab laupäeval Ain Angeri juubeligala.

„Pole ilmselt kellelegi saladuseks, et tänavused ooperipäevad on sündinud tavapärasest erilisemates tingimustes ning nõudnud korraldajalt tööd samaaegselt mitme stsenaariumiga ja pidevat valmisolekut ootamatusteks. Olen südamest tänulik kõigile partneritele, kes on meid sellel teel oma targa nõu ja jõuga toetanud,“ lausus Eesti Kontserdi juht Kertu Orro. „Täna saan rahuliku südamega öelda – jah, Saaremaa ooperipäevad toimuvad taas!“

Suurimaks muutuseks oli peaesineja vahetus pelgalt poolteist kuud enne ooperipäevade algust – Horvaatia Rahvusteatri Zagrebis vahetas välja Peterburi Kammerooper. „Oli õnnelik juhus, et lõviosa välja kuulutatud etendustest oli juba meie repertuaaris. Kuid nagu öeldakse, kõik õnnelikud juhused polegi nii juhuslikud,“ ütles Peterburi Kammerooperi kunstiline juht ja asutaja, Venemaa rahvakunstnik Juri Aleksandrov. „Neli päeva ja neli etendust – sellises ajagraafikus peab kogu meeskond töötama nii päeval kui ka öösel, kuid me saame hakkama,“ lisas ta.

Ooperipäevad algavad täna õhtul Gounod’ ooperiga „Faust“, järgnevad Rossini „Sevilla habemeajaja“ kolmapäeval, Donizetti „Lucia di Lammermoor“ neljapäeval ning Puccini „Madama Butterfly“ reedel. Laupäeval, 24. juulil toimub ooperimajas Ain Angeri juubeligala, kus teevad kaasa Aile Asszonyi (sopran), Pavlo Balakin (bass, Rahvusooper Estonia), Mirjam Mesak (sopran, Müncheni Riigiooper), Monika-Evelin Liiv (metsosopran, Londoni Kuninglik Ooper) ja Egils Siliņš (bariton, Läti Rahvusooper). Eesti Riiklikku Sümfooniaorkestrit dirigeerib Olari Elts.

Täna keskpäeval avalikustatakse ooperimajas ka 2022. aasta Saaremaa ooperipäevade peaesineja ning algab soodustingimustel piletimüük uueks aastaks nii kohapeal kui ka Piletimaailmas (www.piletimaailm.com).

Vastavalt Vabariigi Valitsuse kehtestatud korrale Saaremaa ooperipäevadel publikult tervisetõendeid, läbipõdemist tõendavaid sertifikaate ega negatiivseid PCR-teste ei küsita ning kiirtestimist läbi ei viida. Sellegipoolest palutakse külastajatel järgida juba normiks saanud ohutusreegleid:

·         Olla teadlik enda terviseseisundist ning haigusnähtudega koju jääda

·         Kasutada festivalialal asuvaid käte desinfitseerimise vahendeid

·         Soovi korral kanda eelistatult ühekordseid maske (saadaval festivalialal)

Ooperipäevade peatoetaja on Olerex, „Fausti“ toetab BLRT Grupp, Ain Angeri juubeligalat Selver. Saaremaa ooperipäevade kunstiline juht on Aarne Mikk, festivali korraldab Eesti Kontsert.

Foto: Gunnar Laak/Eesti Kontsert

Andri Maimets
Eesti Kontserdi kommunikatsioonijuht
5620 1117
andri.maimets@concert.ee

www.saaremaaopera.com
www.eestikontsert.ee
www.facebook.com/eestikontsert

9.–11. juulini toimuv Eesti Kontserdi uus õdus suvefestival O/Padise algab kloostrimüüride vahel Iisraeli vaimustava Barrocade’i kontserdiga ning lõppeb vanamuusikat ja rokki ristava pöörase suurprojektiga „RockBarock“ multitalent Valter Soosaluga eesotsas.

Põhja-Euroopa ainus tervikuna säilinud tsistertslaste klooster Padisel on pärast põhjalikku restaureerimist veel avastamata põnev kontserdipaik. Et tutvustada paiga võlu ka kaugematele muusikasõpradele, liitsid Eesti Kontsert, Padise klooster ja mõis oma jõud – eeloleval nädalavahetusel täitub Padise kauni ja eriilmelise muusikaga ning peetakse muhedat laata.

Festival algab 9. juulil kell 19 Iisraeli ühe väljapaistvama barokkorkestri Barrocade kontserdiga, solist on metsosopran Maya Amir ning dirigeerib Andres Mustonen. Orkester on esinenud koduriigi kõikides olulisemates kontserdisaalides ning andnud kontserte Horvaatias, USA-s ja Inglismaal. Ansambli liikmed on õppinud Euroopa parimates muusikaõppeasutustes, ning olles spetsialiseerunud just varajase muusika esitamisele, mängivad nad ajalooliste instrumentide täpsetel koopiapillidel.

Samal õhtul kell 21 on Padise mõisas publiku ees akordionist Tuulikki Bartosik ning Duo Telluur koosseisus Heli Ernits (inglissarv/oboe) ja Kirill Ogorodnikov (klassikaline kitarr). Kavas on muusikat Bartosiku albumitelt „Storied Sounds“ ja „Torm veeklaasis“ ning Duo Telluuri albumilt „Õhtumosaiik“.

Laupäeval, 10. juulil kell 19 esineb kloostris tandem Heigo Rosin – Tanel Eiko Novikov, täites kahe marimba ja vibrafoni abil kiriku imeliselt meloodilise kõlaruumiga, Bachist Nathan Daughtreyni, kelle suurteose osad on kahetsus, ambitsioon, igatsus, kriis, tänulikkus, haavatavus, üksindus, rõõm, pettumus ja andestus – inimhinge laulud.

Õhtu lõpetab kell 21 Mari Kalkuni soolokontsert, mis on ühtaegu ehe ja isiklik, peegeldades aastaaegade rütme, jutustades lugusid praegusest hetkest ja kutsudes kaasa ümisema.

Pühapäeval kell 16 jõuab viimaks ometi publiku ette pöörane „RockBarock“, kontsert, mida oodati juba mais, kuid mis pidi siis piirangutele alla vanduma. Kontserdilaval kohtuvad vanamuusika-  ja rokkmuusikaspetsialistid, et leida kahe, esmapilgul teineteisest nii kauge maailma ühisosa. Kontserdi vokalist on võrratu Valter Soosalu, kes on kahtlemata üks väheseid lauljaid, kes suudab esitada nii Händelit kui ka Genesist võrdselt vaimustavalt.

Koos põneva festivaliga toimub Padisel üle pikkade aastate jälle laat, kust ei puudu kohalikud hõrgud maitsed, käsitöö, keraamika, õpitoad, mesilaste vaatlustaru, keskajalaager, muusikud, ponisõit ja palju muud. Laupäeval, 10. juulil kell 14.30 näeb küla vahel haruldasi motouunikume. Laata peetakse Padise kloostri vahetus läheduses 10. ja 11. juulil kella 11–16.

Festivali korraldab Eesti Kontsert, see sünnib koostöös Padise kloostri ja mõisaga, toetab Lääne-Harju vald.

Festival O/Padise on muusikaline eellugu järgmisel suvel seal samas toimuvale rahvusvahelisele festivalile, mis jääb ootama publikupiirangu lõppemist ja kultuurielu täielikku avanemist.

Fotol: Festivali O/Padise lõpetab pöörane „RockBarock“, milles muusikud eesotsas Valter Soosaluga (pildil) ristavad vana- ja rokkmuusika. Foto: Eesti Kontsert.

 

Andri Maimets
Eesti Kontserdi kommunikatsioonijuht
5620 1117
andri.maimets@concert.ee
www.eestikontsert.ee
www.facebook.com/eestikontsert