MustonenFest kutsub värvikale juubelisünnipäevale

1. veebruaril algab suurejooneliselt 30. sünnipäeva tähistav MustonenFest. Veidi enne suurt avakontserti saab 26. jaanuari õhtul nautida festivali eelkontserti, mis juhatab sisse juubelisündmused.

26. jaanuari õhtul kell 16 on publik palutud Tallinna Väravatorni, et kuulata MustonenFesti eelkontserti “Bach sõpradega”. Bachi ja Schumanni loomingut esitavad Andres Mustonen, Anto Õnnis, Ivo Sillamaa ja Taavo Remmel. Festivali kunstiline juht Andres Mustonen tervitab külalisi ja juhatab sisse suurejoonelised juubelisündmused.

Festivali 13 kontserti ühendavad Eesti huvitavamaid muusikakooslusi nii koorimuusikas, orkestrite lõikes kui ka tuntud sooloartistide vallas. MustonenFestist võtavad osa mainekad klassikalise muusika maailmatähed, nende seas viiulivirtuoos Vadim Repin, pianist Yukio Yokoyama ja vanamuusikaguru François Fernandez. Kooslustest astuvad üles kaheksa koori ja ERSO ning mitmed rahvusvaheliselt tuntud ansamblid.

Estonia kontserdisaalis, Pärnu ja Jõhvi kontserdimajades, Tallinna raekojas, Vanemuise kontserdimajas, Väravatornis ning Tallinna Jaani ja Niguliste kirikus toimuvatel kontsertidel esitatakse enamjaolt klassikalise muusika kuldmeistrite –  J. S. Bachi, F. Chopini, C. Orffi, M. Raveli jt muusikat. Lisaks saab festivalil kuulata kahe suurteose Eesti esmaettekannet, Armeenia rahvamuusikat, J. S. Bachi ja W. A. Mozarti teoseid ajaloolistel pillidel ja Iisraeli mainekat barokkorkestrit.

MustonenFest saab suurejoonelise alguse 1. veebruari õhtul kell 19 Tallinnas Estonia kontserdisaalis, kus tulevad ettekandele Carl Orffi “Carmina Burana”, kus lisaks vokaalsolistidele ja erakordses koosseisus ERSO-le on laval 130-pealine ühendkoor. Esmakordselt Eestis kõlab tänapäeva muusika suurkuju Sofia Gubaidulina mullu viiulile ja orkestrile loodud teos “Dialogue: I and You”, mis on pühendatud Vadim Repinile ja Andres Mustonenile. Repini soleerimisel saab aga nautida ka tõeliselt virtuoosset tulevärki – Maurice Raveli kontsertrapsoodiat “Mustlane”.

30. MustonenFest toimub 1.-9. veebruarini.

Fotod: pressimaterjalid

———
Silver Kuusik
Eesti Kontsert
56915689
silver.kuusik@concert.ee

Tänavu toimub XII korda Jõhvi balletifestival ning sel aastal on ürituse peaesinejad Itaalia Balletto di Milano ning meie oma Eesti Rahvusballett. Alates tänasest on piletid kuu aja jooksul müügil soodushinnaga.

29. aprilli õhtul pakub festivalil elamust Teet Kase lavastatud Pjotr Tšaikovski ballett “Anna Karenina”. Lavastus kombineerib klassikalise ja kaasaegse balleti elemente ning loob publikule lummava koosluse muusikast ja tantsust. Balletto di Milano on balletitrupp, mille repertuaari kuuluvad nii Itaalia kui ka Euroopa mastaabis unikaalsed teosed. Trupi liikmeteks on tiheda valikusõela läbinud tantsijad, kes esitavad spetsiaalselt trupi jaoks loodud teoseid. Balletitrupp tegutseb erakapitalil põhineva teatri juures, mis on balletimaailmas erakordne. Teatri tase on kõrge ning vaatajad saavad osa meeldejäävast elamusest.

Festivali teine tõmbenumber on 4. mai õhtul etenduv Nancy Meckleri ja Annabelle Lopez Ochoa lavastatud ballett “Tramm nimega Iha” (Tennessee Williamsi samanimelise näidendi ainetel). Tennessee Williamsi Pulitzeri auhinnaga pärjatud näidendi “Tramm nimega Iha” 65. ilmumisaastapäevaks valmis Šoti Balletil teosest särav balletiversioon. Võimsa dramaturgia ja tantsujoonisega loo tõid lavale rahvusvaheliselt tunnustatud koreograaf Annabelle Lopez Ochoa ning lavastaja ja režissöör Nancy Meckler. Peaosas säras eesti baleriin Eve Mutso.

“”Tramm nimega Iha” on eriline lavastus, sest selle loomisel töötasid koos koreograaf ja draamalavastaja. Balleti aluseks ei ole muinasjutt, vaid üks 20. sajandi silmapaistvamaid näidendeid. Blanche on kõige keerulisem roll, mille ma loonud olen, tema tantsimine on suur väljakutse. Selles lavastuses on midagi, mis teeb ta ka täna oluliseks,” ütles Eve Mutso.

2. mai on päev, mis kergitab balletilt saladuseloori. Kell 10 saab Jõhvi kontserdimajas tutvuda balleti ajalooga ning näha erinevaid balletinumbreid. Lapsed saavad proovida varvaskingi ja balletiseelikuid ning õppida Eesti Rahvusballeti tantsijate juhendamisel selgeks ühe tantsu. Kell 11 saab aga Sillamäe Kultuurikeskuses ja kell 13 Jõhvi kontserdimajas osaleda haridusprojektis “Kuidas mõista balletti”. Projekt on mõeldud gruppidele, kes tulevad esmakordselt balletti vaatama. Tunni vältel keskendutakse küsimustele, mis on ballett, missugune on balleti ajalooline taust ja kuidas seda mõista ning missugune on Eesti Rahvusballeti tantsija elu.

Balletifestivali programmis on mitmeid traditsioonilisi üritusi, mis pakuvad põnevust kogu perele. Kavas on laste galakontsert, meistriklassid ja mitmed haridusprojektid, samuti moeshow, kus saab imetleda Iris Janvieri ja Diana Arno moemaja kollektsioone. Festivali programm on rikkalik ning lisaks Jõhvile saab programmist osa ka Sillamäel ja Rakveres (eriprogramm). Festivali viimasel päeval, 5. mail, saab aga Jõhvi kontserdimajas osaleda kogupereseminaril “Me armastame balletti”. Üritus on kõigile tasuta.

Balletifestivali puhul on kuulutatud välja ka joonistusvõistlus “Balletimaailma ilu ja võlu”. Balleti- ja tantsuteemalisi joonistusi ning maale (formaadis A3) oodatakse koolinoortelt vanuses 7-18 aastat 15. märtsiks aadressile Pargi 40, Jõhvi, Ida-Viru maakond, 41537. Lisainfot saab telefonilt 3342000. Märksõnaks palume ümbrikule kirjutada “Minu ballett”.

XII Jõhvi balletifestival kestab 27. aprillist 5. maini. 15. jaanuarist 15. veebruarini on piletid müügil 20% soodsamalt.

Jõhvi Balletifestivali koostööpartnerid on NPM Silmet, Viru Keemiagrupp, PolvenFoods, Jõhvi Vallavalitsus, Rahvusooper Estonia ja Eesti Kultuurkapital.

Foto: “Tramm nimega Iha”/pressimaterjalid

Lisainfo:
Nadežda Skatško
Jõhvi kontserdimaja müügijuht
nadezda.skatsko@concert.ee
tel: 334 2007

———

Silver Kuusik
Eesti Kontsert
56915689
silver.kuusik@concert.ee

Täna kogunes SA Eesti Kontsert nõukogu, et jätkata sihtasutusele uue juhatuse liikme otsimist. Läbirääkimistele juhatuse liikme lepingu sõlmimiseks on kutsutud sihtasutuse praegune arendusjuht Kertu Orro.

Eesti Kontserdi nõukogu volitas esimees Toomas Siitanit pidama läbirääkimisi, et leida sihtasutusele uus juhatuse liige. “Alustame läbirääkimisi Kertu Orroga, et sõlmida temaga juhatuse liikme leping. Otsus oli üksmeelne. Valiku puhul sai määravaks see, et Orro on väga hästi kursis Eesti Kontserdi praeguse olukorraga ning tal on valmisolek viia läbi olulisi muudatusi sihtasutuse toimimismudelis ja tegevusplaanis,” ütles Eesti Kontserdi nõukogu esimees Toomas Siitan.

Kertu Orro on töötanud Eesti Kontserdis alates 2010. aastast arendusjuhina ning tema töö on hõlmanud administratiivpoole juhtimist. Alates 2013. aastast on Orro olnud ka Eesti Kontserdi suurima festivali Saaremaa Ooperipäevad tegevprodutsent.

Uue juhatuse liikme ametiaeg algab 1. veebruaril. Nõukogu annab uuele juhatuse liikmele volitused kaheks aastaks.

———
Silver Kuusik
Eesti Kontsert
56915689
silver.kuusik@concert.ee

Sven Grünbergi tegevus Eesti Kontserdi juures resideeriva heliloojana saab punkti autorikontsertidega “Jäljed sinu sees” 18. jaanuaril Tartus ning 19. jaanuaril Tallinnas. Autoriõhtutel esinevad ansambel Vox Clamantis ja Tallinna kammerorkester solistidega, kontserte juhatab dirigent Jaan-Eik Tulve. Loomulikult astub kontserdil instrumentalistina üles ka Sven Grünberg ise.

Selline kooslus on harvaesinev ja Sven Grünbergi väga hästi iseloomustav. Autorikontsertidel kõlab akustiline muusika, mille parimale võimalikule esitusele, tunnetusele ja publikuni toomisele aitavad kaasa Sven Grünbergile lähedased solistid ja kollektiivid, kellega helilooja on oma pikal loomingulisel teekonnal teinud koostööd nii filmimuusika kui ka kõikvõimaliku muu muusika loomisel ja esitamisel. Oodata on erilist sündmust, mis on justkui sügav pilk helilooja hingemaailma, sest Grünbergi muusika peegeldab teda ennast. See on ühel ajal harmooniline ja dissonantse lahendav, suuri masse puudutav, kuid ometi detailidele keskenduv, helge, loov ja puudutav.

 

“Kui sulgeme silmad ja vaatame oma meelde, võime näha, kuulda või veel mõnel viisil tajuda olevaid või olematuid maailmu. Maailmu, millel võib olla kes-teab-mis omadusi, kuid seal oleme ikkagi ka meie – tegijad, mõtestajad, vaatlejad, kellest jäävad olemise lukku omad jäljed. Vaated, soovid, asjaolud ja veel palju muudki loovad samm-sammult meie lugu, meie lugu ajas, jälgi, mille endast jätame ja mida hiljem enam parandada ei anna, kui oleme siit lahkunud. Jälgi, mis jäävad meist igavikku,” ütleb Sven Grünberg.

 

“Muusikaline meelemaastik “Jäljed sinu sees” võiks olla sobiv ehk neile, kes liigintensiivseks muutunud maailmast kas või hetkeks eemaldudes sooviksid selgust, helgust ja rahunemist, hetkelist vaikust enne tormlemist, mis meid igapäevaelus ootab, ning võiksid heade kokkusattumuste puhul seda koos meiega kogeda. Loovat tarkust meile kõigile,” lisab helilooja.

Sven Grünbergi autoriõhtud kõlavad 18. jaanuaril kell 19 Tartus Vanemuise kontserdimajas ja 19. jaanuaril kell 19 Tallinnas Estonia kontserdisaalis. Publiku ette jõuavad Grünbergi uued ja uuesti seatud teosed.

Fotod: pressimaterjalid
———
Silver Kuusik
Eesti Kontsert
56915689
silver.kuusik@concert.ee

Lauljatar Rebecca Kontus toob lavale unustamatu Edith Piafi laulud ning loob neljas kontserdisaalis Teise maailmasõja aegse Pariisi õhkkonna.

Laval on tükike Internationali hotelli vestibüülist, kus Rebbeca Kontus esitab akordioni, klaveri ja kontrabassi saatel Piafi tuntumaid laule, nende seas “L´accordeoniste” ja “Non je ne regrette rien”. Nii sattub publik justkui kaugete aastakümnete taha, otse keeruliste sündmuste ja valikute keerisesse.

Edith Piafi tegevus okupeeritud Prantsusmaal oli esmapilgul mõistmatu. Ta oli natsiladviku seas hinnatud ja privilegeeritud ning laulis nende pidudel. Samas käis ta laulmas ka vangilaagrites. Neist fotodest, kus Piaf poseeris koos sõjavangidega, tehti passipilte, mis aitasid paljudel põgeneda. Natsiladviku soosingut kasutas Piaf ära selleks, et päästa oma juutidest sõpru. Vahel ületas vastupanuliikumise tegevus natside kannatuse ja lauljatar seadis ohtu nii iseenda kui ka oma kaaslased. Mis teda aga surmast päästis, oli muusika.

Neljal kontserdil esitab Edith Piafi kuulsaid laule Rebecca Kontus. Teda saadavad Tiit Kalluste akordionil, Joel Remmel klaveril ja Taavo Remmel kontrabassil. Katkendeid Erich Maria Remarque’i romaanist “Triumfikaar” loeb Üllar Saaremäe.

Kontserdid toimuvad 9. veebruaril kell 16 Tallinnas Estonia kontserdisaalis, 10. jaanuaril kell 19 Pärnu kontserdimajas, 11. jaanuaril kell 19 Tartus Vanemuise kontserdimajas ning 16. jaanuaril kell 19 Jõhvi kontserdimajas.

———

Silver Kuusik

Eesti Kontsert

silver.kuusik@concert.ee

 

Teisipäeva õhtul astub Estonia kontserdisaali lavale andekas noor pianist Age Juurikas, kes kannab keelpillitrioga Fresh ette Fauré ja Brahmsi kaunid klaverikvartetid.

Maailma muusikaliteratuuri tähtteosed pakuvad kuulajatele kirge, ülevaid tundeid, sisekaemust ning virtuoosset naudingut. Age Juurikas on sarmikas ning jõulise esituslaadiga pianist, kes suudab kujundada muusikat suurejooneliselt, samas takerdumata liigsetesse detailidesse. Oma mänguga puhub ta muusikasse elu ning lennutab publiku hulka elamusi täis helipildi.

Age Juurikas alustas muusikaõpinguid Tallinna Muusikakeskkoolis. Ta on õppinud Eesti Muusikaakadeemias Toivo Nahkuri ja Peep Lassmanni käe all ning Moskva Riiklikus Konservatooriumis Vera Gornostajeva ja tema assistentide Sergei Glavatskihhi, Maksim Filippovi ja Darja Petrova juures.

Oma oskusi on pianist täiendanud ka mitmel pool Euroopas – vahetusüliõpilasena Sibeliuse Akadeemias Matti Raekallio ja Liisa Pohjola klaveriklassis ning Karlsruhe Riiklikus Muusikakõrgkoolis Kalle Randalu juures. Ta on korduvalt osalenud Viktor Meržanovi ja Niina Serjogina meistrikursustel. Tema esinemisi on pärjatud rohkete auhindade ning tunnustustega.

Ansambli Fresh koosseisu kuuluvad Egert Leinsaar, Karin Sarv ja Villu Vihermäe, kes alustasid koosmängu 2013. aastal eesmärgiga mitmekesistada kontserdimaastikku tavapärasest harvemini kõlava koosseisu ning sellele loodud repertuaariga.

Kontsert toimub koostöös Eesti Interpreetide Liiduga.

Foto: pressimaterjalid

———

Silver Kuusik

Eesti Kontsert

56915689

silver.kuusik@concert.ee

Eesti Kontserdi ja Hennessy traditsioonilisel uusaastakontserdil astub lavalaudadele armastatud duett, metsosopran Annely Peebo ja bariton Marko Matvere. Duett laulis end rahva südameisse 2002. aastal, kui Eesti võõrustas Eurovisiooni lauluvõistlust. “Muinaslugu muusikas” liigutas hinge ning seda mäletatakse siiani. Nüüd, aastaid hiljem, on kuulajatel võimalik unustamatut duetti taas nautida.

Glamuursel uusaastakontserdil annavad Peebo ja Matvere koos Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga südamlikud kontserdid nii Tallinnas kui ka Pärnus. Unustamatuid elamusi ja aastavahetuse sära täis õhtutel esitatakse Straussi, Lehari ja Valgre loomingut ning ellu ärkavad vanad mälestused. Muusikuid juhatab maailmalavasid vallutanud dirigent Kristiina Poska.

Tallinnas Estonia kontserdisaalis saab uusaastakontserti nautida 1. jaanuaril kell 18, Pärnu kontserdimaja publiku ees on muusikud aga 30. detsembril kell 17. Praegu on kontserdile võimalik saada veel viimased piletid! Piletid on saadaval Piletimaailmas.

———
Silver Kuusik
Eesti Kontsert
silver.kuusik@concert.ee
56915689

Homme õhtul kell 19 Tallinnas Alexela kontserdimajas toimuma pidanud Michel Legrandi kontsert jääb muusiku ootamatu haigestumise tõttu ära.

Piletilevi müügikeskkonnast ostetud e-pileti eest kantakse raha automaatselt tagasi ostja pangaarvele. Piletilevi müügipunktidest ostetud piletid saab tagastada kõikidesse Piletilevi müügipunktidesse. Piletimaailmast ostetud piletid ostetakse tagasi Eesti Kontserdi kassas, Estonia pst. 4, Tallinn.

Eesti Kontsert vabandab ebamugavuste pärast.

———

Lugupidamisega

Silver Kuusik

Eesti Kontsert

56915689

11. detsembri õhtul annab Tallinnas kontserdi filmimuusika elav legend Michel Legrand – mees, kes on loonud muusika enam kui 200 linateosele ja telesaatele.

Maailmakuulus helilooja, džässpianist ja dirigent Michel Legrand on kolme Oscari, Kuldgloobuse ja viie Grammy auhinna võitja. Tema looming on ülipopulaarne üle kogu maailma. 1964. aastal valminud kultusfilmi “Cherbourgi vihmavarjud” muusika tõi Legrandile maailmakuulsuse ja filmis kõlanud laulust “Jään sind ootama” sai hitt. Neli aastat hiljem valminud laul “Tuuleveskid” teenis autorile esimese Oscari ja nautis samuti ülemaailmset menu. Mõlemad laulud on püsinud juba aastakümneid ka eesti muusikute repertuaaris, Tallinna kontserdil esitab neid Helin-Mari Arder.

Michel Legrand on teinud koostööd maailma muusikaareeni nimekaimate artistidega, teiste hulgas Frank Sinatra, Charles Aznavouri, Barbara Streisandi ja Liza Minnelliga. Muusikamaastikul peetakse teda geniaalseks loojaks, kelle peale võib alati kindel olla.

11. detsembri õhtul kell 19 astub maestro Tallinnas Alexela kontserdimajas publiku ette oma maailmaturnee raames, et esitada klaveril surematuid meloodiaid, saatjateks laval Estonian Dream Big Band ja külalisesinejad. Kõlab kullaprooviga looming, mis on lummanud kuulajaid üle kogu maailma.

Publiku suure huvi tõttu on müügil lisakohad.

Foto: pressimaterjalid

———

Silver Kuusik
Eesti Kontsert
56915689

Neljapäeval tähistab Vanemuise kontserdimaja 20. sünnipäeva ning sel puhul jõuab esmakordselt Eesti publiku ette Leonhard Bernsteini koomilise opereti kontsertlavastus “Candide”.

25. augustil möödus sada aastat armastatud helilooja, dirigendi, muusiku ja kultuurisaadiku Leonard Bernsteini sünnist. Helilooja 99. sünniaastapäevast 101. sünniaastapäevani kantakse ülemaailmsel festivalil ette Bernsteini rohkem ja vähem tuntud teoseid. Rahvusooper Estonia liitub juubeliprogrammiga nüüd ja toob kontserdilavale Eestis seni kõlamata teose “Candide”. Sellega tähistatakse 8. novembril Vanemuise kontserdimaja 20. sünnipäeva.

“Candide” viib publiku armastuse, õnne ja ideaalse maailma otsirännakule läbi sõja, maavärinate, nälja ja südamevalu, pildudes ühtlasi kriitikanooli kommete, poliitika, ebausu ja pidurdamatu optimismi pihta.

Bernstein kirjutas paralleelselt “Candide’ile” ka “West Side Storyt”, mis tingis mõningaid üllatavaid muusikalisi vahetusi kahe teose vahel. Näiteks pidi Tony ja Maria duett “One Hand, One Heart” kõlama algselt Candide’i ja Cunegonde esituses. Pulmaduett “O Happy We” oli aga Tony ja Maria teejoomisstseeni muusika, mis leidis oma koha hoopis “Candide’is”.

“”Candide” on eriline teos, see mängib žanrite piirimail, ühendades endas suurepärase muusika ja koomilise süžee. Kõlavad tuntud ja tundmata meloodiad, mis teevad teose kuulajale põnevaks,” ütles dirigent Vello Pähn.

Neljapäeva õhtul kell 19 Vanemuise kontserdimaja lavale jõudva “Candide” lavastaja on Marko Matvere, dirigent Vello Pähn. Osades mängivad David Astorga (Costa Rica), Margarita Levtšuk (Valgevene), Marko Matvere, René Soom, Juuli Lill, Janne Ševtšenko, Mehis Tiits, Aare Saal, Mart Madiste, Raiko Raalik, Vjatšeslav Reznitšenko, Matti Juhani Vartti, Tomi Kuusisto, Aare Kodasma, Rene Alas, Sven Tarlap ja Tiit Kaljund.

Foto: pressimaterjalid

Lugupidamisega
Silver Kuusik
Eesti Kontsert
silver.kuusik@concert.ee