Meedias 2016.a.

4 klaverit + 8 pianisti + 16 kätt = 1 uus klaver /8.11.16 Järva Teataja

Laupäeval sai Paide kultuurikeskuse kammersaalis näha üsna tavapäratut vaatepilti, sest pole just igapäevane, et püünele tuleb mahutada korraga neli klaverit ja kaheksa pianisti ehk terve klaveriorkester.

 Ruumi jagus siiski kõigile, nii kaheksale interpreedile kui ka saali kogunenud publikule, kes veetsid õhtupooliku Paide kultuurikeskuses klaverihelide saatel. Ettevõtmisel oli ka heategevuslik eesmärk: kontserdi tuludega toetatakse maja uue, kontsertklaveri ostu.

Oma osa andsid sellesse pianistid Johan Randvere ja Margus Riimaa, Kai Ratassepp ja Mati Mikalai, Reet Kopvillem-Ruubel ja Piret Habak ning Piret Väinmaa ja Kristi Kapten.

Paide kultuurikeskuse direktoril Ülle Mülleril oli hea meel, et Järvamaa suurima kultuuritempli käekäik läheb korda paljudele, seda tõestas ka kohale tulnute hulk. «Saal oli meil ikka täis,» täpsustas ta.

Müller lisas, et ka annetuskasti lisandus toetuseks raha. «Tavapiletile lisaks oli võimalus osta toetajapilet või siis liituda meie tooliklubiga. Praeguseks on tooliklubiga liitunuid veidi üle seitsmekümne,» sõnas ta.

Kultuurisõpradel on aega klubiga liituda 15. novembrini. «Parteris on 340 kohta, nii et ruumi veel on,» julgustas Müller.

Üks heategevusõhtul esinenud pianistidest, Johan Randvere, leidis, et Paide publik võttis muusikud kenasti vastu. «Meil oli neile väga hea ja motiveeriv esineda,» ütles ta.

Et lavale mahutatakse korraga neli klaverit ja kaheksa mängijat, pole noore pianisti meelest sugugi tavaline. Randvere maailmas teist sellist haruldast ja efektset koosseisu ei teagi. «Muidugi on see üsna keeruline koosseis nii mängijatele kui ka heliloojatele, kes meile kirjutavad. Kaheksa pianisti ja kuusteist kätt – neljast klaverist saab tekitada erakordselt suurt massi ja lärmi,» lausus ta. «Meile kirjutanud heliloojad on hästi aru saanud, mida ja kuidas meile kirjutada. Eriti tooksin esile Rein Rannapi seade Mussorgski kuulsast tsüklist «Pildid näituselt». Rannap on viimistlenud igat viimat detaili, mis teeb selle eriliselt virtuoosseks.»

Kitsaks lava muusikutele Johan Randvere meelest siiski ei jäänud, sest digiklaverid on küllalt väikesed ja kompaktsed. Estonia kontserdisaalis saab sama kooslust näha ja kuulata juba eeloleval laupäeval, siis juba Estonia kontsertklaverite taga. «Meil on väga head digipillid, kuid digipill ei ole mitte kunagi päris pill. Päris klaveritega on see kõik palju võimsam ja rikkam,» lausus ta.

Randvere märkis, et see polnud tal esimene kord heategevusüritusel mängida. «See on ilus ja õilis asi. Kui näen midagi, millesse usun ja mida saan aidata, olen väga valmis kaasa lööma. Veel enam, kui see puudutab Eestit ja muusikat!» ütles ta.

Kui palju laupäevaga raha toetuskasti kogunes, Ülle Müller öelda ei osanud. Seda põhjusel, et kast on veel kinni pitseeritud. Annetuskast läheb käiku ka 11. ja 12. novembril kultuurikeskuses toimuval Järvamaa messil, mille külastajatel on sel moel samuti võimalus klaverifondi toetada. «Annetuskasti sisu loeme üle 15. novembril, see on ka viimane päev tooliklubiga liituda,» lisas Müller.

Kaunikõlalise kontsertklaveri soetamine avab Paides uksed professionaalsetele pianistidele ja tippmuusikutele. «Meie praegune klaver pole nii heas seisus, et sobiks esinemiseks tipp-pianistidele ning võimaldaks korraldada klaverifestivale ja -kontserte. Ehk siis vajame hädasti uut, korralikku klaverit,» ütles Ülle Müller.

Et uued klaverid maksavad väga palju, alates 40 000 eurost, siis oli kultuurikeskusel kokkulepe Eesti muusika- ja teatriakadeemiaga, et saada neilt üks pill. «See on küll kasutatud, kuid see-eest väga hea Estonia kontsertklaver, mille soovime täielikult renoveerida. Kõik see läheb maksma ligi 10 000 eurot, mille loodame tooliklubi ja teiste abiga kokku saada,» lausus Müller.

Eelmiseks nädalaks oli klaverifondi kogunenud juba 7000 eurot. Seega on koos arvestatav summa ning Mülleri ütlust mööda on kontsertklaveri uuendus käima lükatud ja pill jõuab Paidesse 29. novembril, mil pianist Mihkel Poll annab sellel avakontserdi.

MERIT MÄNNI