Meedia

Aasta parim dirigent tuli Üleojade perekonnast/Õhtuleht 27.01.2015

Meedias 2015.a. Aasta parim dirigent tuli Üleojade perekonnast/Õhtuleht 27.01.2015 "Eks ma ole oma veerand sajandit koore juhtinud, neist viimased kolm ja pool aastat RAMi peadirigendina. Selle eest, et mu nimi on Üleoja, ei anta ainsatki auhinda," arvab Mikk Üleoja, kelle Kooriühing kuulutas aasta dirigendiks.

 Aasta parim dirigent tuli Üleojade perekonnast/Õhtuleht 27.01.2015

"Eks ma ole oma veerand sajandit koore juhtinud, neist viimased kolm ja pool aastat RAMi peadirigendina. Selle eest, et mu nimi on Üleoja, ei anta ainsatki auhinda," arvab Mikk Üleoja, kelle Kooriühing kuulutas aasta dirigendiks.

Pühapäeval peeti Estonia kontserdisaalis koorilauljate pidu – Kooriühingu aasta kõige tähtsamat galat, kus lauale tuuakse parim, mida üldse valida saab. Muu hulgas jagati välja ka Kooriühingu auhinnad.

Parimate palade kontsert parimate kooride esituses kuulatud, tuli kõnetooli kooriühingu esimees Raul Talmar. Minema ei saanud ta sealt väga pikka aega – oli öelda tänusõnu, mida alati öeldakse, kiita koore olemast paremad kui mullu. Aga kui esimees kord juba kõnet pidama hakkab, ei puudu sealt kunagi ka terad.

"Vahest tundub juba pisut rutiinnegi, aga tõesti on aina rohkem neid koore, kes söandavad minna piiri taha ja seal esindada Eestit kui koorilauluriiki. Väita, et meie koorimuusika ei ole enam popp ja annab järele muudele ahvatlustele, on ülimalt ennatlik ega vasta absoluutselt tõele. Vastupidi – uute ja hästi laulvate kooride (samuti noorte dirigentide) pealekasv on silmaga nähtav ja igal kontserdil ka näha," kiitis Talmar.

Peaauhind tuntud perekonda

Tore oli seegi, et gala nii võimsa ja lubava lõpu sai. Kuulutati ju ühtlasi välja 2017. aasta noorte laulu- ja tantsupeo peategijad. Laulupeo peadirigendiks valiti Otsa-kooli dirigentide koolitaja Heli Jürgenson ning tantsupeo pealavastajaks Margus Toomla. Laulupeo ideekavandi konkursil osutus valituks töö "Noored juured", mille autoriteks on Rasmus Puur ja Veiko Tubin. Nemad hakkavadki kahe suve pärast toimuvat laulu- ja tantsupidu vedama.

Eesti koorilaulus on teatud märkide muutumist eriti jõuliselt märgata juba viimase kahe aasta jooksul, mis väljendub ülitihedas koostöös Eesti Heliloojate Liiduga ja noorte heliloojatega tervikuna, kes kirjutavad kooridele aina rohkem asjatundlikku muusikat. Noorte väga võimas pealetulek on eriti viimasel aastal eriti märgatav.

Kui mõneski koorimuusika võistluses lööb kaasa keegi Üleojade perekonna esindajatest, võib suure tõenäosusega oletada, et võit just sinna lähebki. Seekord teise põlvkonna koorijuhile Mikule.

"Mul on lausa võimatu oletada, miks ma seekord peapriisi sain. Seda teavad ehk auhinna jagajad. Aga eks ma ole oma veerand sajandit koore juhtinud, neist viimased kolm ja pool aastat RAMi peadirigendina. Vahest selle kivi all väljad peidus ongi. Selle eest, et mu nimi on Üleoja, ei anta ainsatki auhinda," jääb Mikk Üleoja tagasihoidlikuks. Midagi materiaalset sellega kaasas ei käi. Aga seekord käis selle priisiga kaasas ka Rahvusringhäälingu eripreemia, mis andis 12 tundi tasuta salvestusaega Eesti muusika jaoks. Mille üle olen ma mõistagi tohutult õnnelik."

Urmas Vahe