Uudised

22. ja 23. märtsil annavad Eestis kontserte Stockholmi Kuninglikud Filharmoonikud.

Euroopa orkestrite eliiti kuuluvat orkestrit tuntakse auhinnatud salvestiste ning esinduslike ringreiside kaudu,

 ent ka Nobeli preemiate auhinnatseremoonia iga-aastase esinejana.

1902. aastal asutatud Stockholmi Kuninglik Filharmooniaorkester (The Royal Stockholm Philharmonic Orchestra) baseerub Stockholmi Kontserdimajas (Konserthuset Stockholm). Orkester annab aastas ligikaudu 100 kontserti, mh osaletakse Nobeli preemia ning Polar Music Prize’i auhindade kätteandmise tseremooniatel Stockholmis.
Eestis on orkestri ees väga tähelepanuväärsed muusikud. Soomlane Sakari Oramo on nii selle orkestri kui ka BBC Sümfooniaorkestri peadirigent. Koos Sakari Oramoga on orkester käinud edukatel kontserdireisidel, nt 2015. aasta Euroopa turnee, mis algas kahe täismajaga Viini Muusikaühingu saalist ning pälvis kriitikute kõrge tunnustuse. Ajakiri Die Welt nimetas orkestrit „maailma üheks parimatest orkestritest“.

Tšaikovski armastatud viiulikontserdi esitab stradivaariusel Hollandi staarviiuldaja Janine Jansen, kel on olnud tihe koostöö Paavo Järviga. Järvi sõnul jääb Jansen alati iseendaks – ta on siiras, vahetu, aus ja emotsionaalne nagu laps.
Sel hooajal resideerib Jansen Londoni Sümfooniaorkestri juures (dirigendid Gianandrea Noseda, Antonio Pappano ja Valeri Gergiev). Samuti on ta Luxemburgi Filharmoonia residentartist ning teeb koostööd Viini Filharmoonikute, Orchestra dell'Accademia Nazionale di Santa Cecilia ja Belgia Rahvusorkestriga. Tulemas on turnee Euroopas NHK Sümfooniaorkestri ja dirigent Paavo Järviga ning Aasias Hollandi Kuningliku Concertgebouw’ orkestri ja dirigent Daniele Gattiga.
Janine Jansen mängib 1707. aastast pärit stradivaariusel, mille on talle kasutada andnud Dextra Musica.

K 22. märts Estonia kontserdisaal
N 23. märts Vanemuise kontserdimaja

Stockholmi Kuninglik Filharmooniaorkester
Janine Jansen (viiul)
Dirigent Sakari Oramo

Paula af Malmborg Ward. "Operatic"
Tšaikovski. Kontsert viiulile ja orkestrile D-duur op. 35
Schumann. Sümfoonia nir 3 Es-duur op. 97

Lauri Aav
meediajuht
Eesti Kontsert
50 22177
lauri.aav@concert.ee