Uudised & info

Viies Jõhvi Balletifestival 17.–20. mai 2012

Juubelihõngulise viienda balletifestivali peakülalisteks on Peterburi Mihhailovski teater koos oma uue kunstilise juhi Nacho Duatoga ning Gruusia Riikliku Balletiteatri priimabaleriin Nina Ananiašvili

 Mihhailovski teater tähistab 2012. aastal oma 180. hooaega, olles seega üks vanimaid järjepidevalt tegutsevaid teatreid Venemaal. Balletitrupi uus kunstiline juht on alates 2011. aastast maailmakuulus nüüdistantsu koreograaf Nacho Duato Hispaaniast.

19. mail etendub Jõhvis Nacho Duato 2011. aastal loodud lühiballettide õhtu, mille muudab siinse publiku jaoks eriti märkimisväärseks balletiõhtu viimane osa – Arvo Pärdi muusikast inspireeritud ja selle põhjal loodud ballett “Nunc Dimittis”. Samal õhtul kohtuvad esmakordselt Arvo Pärt ja Nacho Duato, kellele see on enda sõnul ammuseks unistuseks ning Eestisse saabumise peamiseks eesmärgiks.

20. mai valiku klassikalistest ballettidest koostab samuti Nacho Duato ning kava tuleb eksklusiivselt ettekandele ainult Jõhvi Balletifestivalil. Kolmeosalisse balletiõhtusse mahuvad kaks lühiballetti: Ivan Armsheimeri /Marius Petipa “Ratsaväe puhkepeatus” (Le Halte De Cavalerie) ning Henry Purcell / José Limón “Mauri pavaan” (“The Moor´s Pavane”, Othello-variatsioonid) ning suur balletigala Mihhailovski teatri ja Rahvusooper Estonia solistide osavõtul.
Viie aasta jooksul on festivalikava täiendanud lastegala, mis toob ka tänavu Jõhvi üle kahesaja tantsulapse kõikjalt Eestist. Aastatega on tantsulaste tase tõusnud ning tänaseks on Jõhvi gala oodatud suursündmus balletilaste jaoks Pärnust Narvani. Lastegala kunstilne juht on Oksana Tralla (Rahvusooperist Estonia) .

17. mail Rakvere Teatris toimuva Teet Kase lühiballettide õhtu solistiks on kunagine Moskva Suure Teatri ja American Ballet Theatre’i priimabaleriin, praegune Gruusia Riikliku Balletiteatri esisolist Nina Ananiašvili.
Jõhvi balletifestival toimub VKG, EMT, Eesti kultuuriministeeriumi, Jõhvi, Illuka ja Toila vallavalitsuste toetusel.