Uudised

13.-21. oktoobrini viibisid Kultuuriministeeriumi kantsler Paavo Nõgene ja kunstide asekantsler Hillar Sein visiidil Hiinas, kus kohtuti oluliste Hiina kultuuriinstitutsioonidega.

Samuti külastati Hiinas toimuvaid rahvusvahelisi muusikafestivale, Aasia suurimat muusikainstrumentide messi Music China ning China Shanghai International Arts Festivali, kus Eestit esindasid mitmed kultuurikollektiivid - ja organisatsioonid.

Kultuuriministeeriumi kantsleri Paavo Nõgene sõnul oli visiit Hiina tulemuslik, sest kultuurikoostöö kokkuleppeid tehti nii muusika-, kunsti- kui ka filmivaldkonnas. „Kahe riigi vahelised diplomaatilised suhted on täna tasemel, mis võimaldavad arendada tulemuslikult koostöösuhteid kultuurivallas. Me tunnetame, et me oleme siia oodatud ja meiega soovitakse kultuurisidemeid luua. Olen veendunud, et kui sidemed on loodud kõrgel tasemel kultuurivaldkonnas, aitab see avada uksi ka põllumajanduse- ja majandussuhete vallas üldiselt, kuid see eeldab järjepidevat ja reaalsete kohtumiste põhist koostööd, tulenevalt Aasia töökultuurist tervikuna,“ rääkis Nõgene.

Estonia klaver siseneb Aasia turule

Aasia suurimal muusikainstrumentide messil Music China oli esmakordselt väljas Estonia klaverivabriku kontsertklaverite valik, mille vastu oli huvi väga suur. „Klavereid sooviti osta messilt kohe, sularaha eest,“ kirjeldas kantsler Nõgene. „Estonia Klaverivabriku Hiina esindaja sooviks on Estonia klavereid müüa tulevikus kolmekümnes Hiina linna klaveripoodides, iga linn rahvaarvult kordades suurem kui Eesti rahvaarv kokku,“ lisas ta.

ERSO sai kutse anda kontsert Hiina olulisimas kontserdisaalis Taevase Rahu Väljakul ja Shanghais.

Kohtumisel Hiina suurima kontsert- ja teatriorganisatsiooni National Center for the Performing Arts (NCPA) presidendiga Chen Pingiga esitati Eesti Riiklikule Sümfooniaorkestrile (ERSO) kutse esineda Hiina ühes hinnatumas kontserdisaalis, Taevase Rahu Väljakul, Pekingis. Lisaks avaldas suurorganisatsiooni president Chen Ping soovi teha koostööd Eesti ooperi- ja balletiteatrite etenduste toomisel samasse NCPA saalidesse ning tuua NCPA ooper Saaremaa Ooperipäevadele.

Pekingis Keelatud linnas asuva paleemuuseumi peadirektori PhD Shan Jixiangiga lepiti kokku Eesti Kunstimuuseumi ja Pekingi Paleemuuseumi koostöö edendamises. Paleemuuseum pakub lähiajal välja oma väärtuslike eksponaatide põhjal koostatud näituse, mida eksponeerida Kumu Kunstimuuseumis. Lisaks lepiti kokku muuseumide erialaspetsialistide vahetuses, mille kaudu saavad Eesti Kunstimuuseumis töötavad paberikonservaatorid võimaluse tutvuda kolleegide tööga paleemuuseumis Hiinas ning paleemuuseumi spetsialistid tutvuda Eesti Kunstimuuseumi erialaspetsialistide tööga Tallinnas.

24 miljoni elanikuga Shanghai ootab Eesti filmitootjaid leidma partnereid

Kohtumisel Shanghai Rahvusvahelise Filmifestivali peadirektor Fu Wenxia’ga lepiti kokku koostöö alustamises Pimedate Ööde Fimifestivaliga. Eesti Filmi Instituut edastab Shanghai Rahvusvahelisele Filmifestivalile filmide ettepaneku, millega luua Shanghai filmifestivalile Eesti fookusprogramm.

Shanghai linnavalitsuses toimunud kohtumisel Shanghai Municipal Administration of Culture, Radio, Film ja TV abilinnapea Bei Zhaojianiga, kiitis abilinnapea ettepanekut pühendada järgmisel aastal Eesti ja Hiina diplomaatiliste suhete 25. aastapäeva tähistamiseks Shanghai Rahvusvahelisel Filmifestivalil Eesti filmile fookusprogramm ning lubas teha omalt poolt vajalikud toetussammud selle realiseerimiseks.

Kohtumisel avaldati soovi teha koostööd Eesti filmitootjatega ning tutvuda Eestiga, kui võimaliku filmide tootmise maaga. Eesti Filmi Instituudi kutsel ning Shanghai abilinnapea eestvedamisel saabub Eestisse Shanghai filmitootjate delegatsioon ning Eesti filmitootjad on kutsutud Shanghaisse, et tutvuda ja luua koostöösuhteid seal tegutsevate, ligemale 100 erineva filmitootjaga. Abilinnapea esitas kutse Eesti Riiklikule Sümfooniaorkestrile, et anda lisaks planeeritud kontserdile Pekingis kontsert ka Shanghais. Samuti oodatakse esinema Eesti teatreid.

Lisainformatsioon:

Madis Järv
Kultuuriministeeriumi välissuhete osakonna juhataja asetäitja
Tel: 6282256
E-mail: madis.jarv@kul.ee